четвер, 18 червня, 2026
НТА > НОВИНИ > Значення тактичної "ядерки" дуже перебільшене. Інтерв'ю з Петром Черником

Значення тактичної "ядерки" дуже перебільшене. Інтерв'ю з Петром Черником

Військовий аналітик Петро Черник - про можливі головоломки для світу при використанні ядерних снарядів, нові російські "Циркони" і чи може Росія ракетами переламати хід війни

Значення тактичної "ядерки" дуже перебільшене. Інтерв'ю з Петром Черником

Російський диктатор Володимир Путін під час свого останнього "послання" до росіян 29 лютого заявив про те, що стратегічна ядерна зброя РФ перебуває у стані "повної готовності", а країни Заходу граються із вогнем, коли говорять про можливість відправити в Україну свої війська. Також анонсував нову диво-зброю. В інтерв'ю "Говорить Великий Львів" військовий аналітик, полковник запасу ЗСУ Петро Черник розповів, чому Путін знову вдався до ядерних погроз, особливості російських ракет та чи можуть вони переламати хід війни.   - Не можна недооцінювати божевільних. Путін - це міжнародний злочинець. Загнаний у глухий кут. Він сам колись казав, що щур, якого загнали у глухий кут, може стати вовком. У цьому контексті варто пригадати ядерну кризу 1962 року, коли СРСР розгорнув свої стратегічні балістичні ракети на Кубі: вони були приведені до бойової готовності і застосування. Це було дуже емоційне рішення Хрущова, а лік ішов на години. Так, ту кризу вдалося врегулювати, але й Хрущову тоді нічого не загрожувало. Зараз же Путін відчуває загрозу - і це не тільки про кримінальне провадження (хоча й не уявляю, яким чином його можна арештувати). У разі класичної поразки в Україні, а такою стане навіть вихід на стару лінію розмежування, на Путіна чекає фізична смерть. То що йому ще залишається, як не піднімати градус ядерного апокаліпсису. Важлива деталь: щойно Путін чи Медведєв починають говорити про "ядерку" - це означає, що в них усе доволі погано по лінії розмежування. Їм критично потрібна передишка і перемир'я. Нам також неймовірно важко, але в Росії хоч і повільно, але вичерпується стратегічний потенціал. Розмовами про ядерну війну Путін дає прямий посил, передусім США, що готовий до переговорів. - Якщо припустити, що Росія наважиться на ядерний удар... У використання піде стратегічна чи тактична ядерна зброя? - Тактична ядерна зброя у правильному розумінні - це ядерні снаряди до 2,5 кілотонн. Росія має 3-4 артилерійські установки найкрупнішого калібру, які можуть завдавати удари ядерним снарядом до 20 кілометрів. Також розроблялася "Точка-У" в ядерній комплектації із дальністю до 120 кілометрів. Усе, що летить далі, починаючи від "Іскандера", який також може мати ядерну комплектацію для запуску крилатої ракети, - це вже стратегічна ядерна зброя. Це дальність до 2,5 тисяч кілометрів. Ядерна Х-102 з авіації - це 3 тисячі кілометрів. Найсерйозніша зброя - це 74 пускові установки під ракети  R-36М2 "Воєвода" ("Сатана ІІ"), які сягають космосу і звідти завдають ударну по материку, також рухомі РС- 24 "Ярс" і 28 підводних човнів, які можуть нести ядерні ракети чи торпеди. Що з того всього може вистрелити? Як це можна вгадати? Та є нюанс. Якщо навіть припустити, що буде одна точкова спроба випустити бодай один тактичний снаряд - навіть по своїх... Наприклад, ударити по Донецьку і звинуватити Україну. Це буде ядерний прецедент із часів Хіросіми і Нагасакі. У такому випадку світ матиме величезну головоломку: як на таке відповідати. У воєнному моменті такий удар нічого не вирішить і ні на що особливо не вплине. Значення тактичної ядерної зброї суттєво перевищене. Такі снаряди насправді вигадали для нищення бетонованих ротних пунктів. Але знову ж таки: це ядерний прецедент. Як на нього відповідати і хто це робитиме? Ось це питання. Якщо відповість США, то це початок ядерного апокаліпсису. Якщо ж залишити без відповіді, то... Іран вирішить таким самим чином вдарити по Ізраїлю, Китай - по Тайваню. Бо знатимуть, що відповіді не буде. Світ - на дуже тонких межах і Путін це чудово використовує чи то для свого блефу, чи то шантажу. - Ще Путін заявив про те, що в бою вже застосовувався ударний гіперзвуковий комплекс морського базування "Циркон". Що це за зброя? - "Циркон" - це серйозна ракета морського базування під важкі фрегати. Дальність - до тисячі кілометрів. Один раз цю ракету справді застосували по Києву. І мені видається, що її зуміли інтегрувати в якусь сухопутну установку. Питання в масованості цих ракет. Якщо росіяни просять ракетне озброєння в Північної Кореї, то є великий сумнів, чи зможуть вони поставити виробництво "Цирконів" на такий потужний конвеєр, щоб по-справжньому щось ними переламати.   Насправді "вундерваффе" - диво-зброї - не існує в природі. Так, є краща зброя, є - гірша. Як і автомобілі. Та у воєнній справі діють три основні закони. Перший - це концентрація сил і засобів на одному напрямку. Другий - узгодженість роботи різних родів військ. Третій - уміння прихованого маневру. Повірте, буває так, що армія із гіршою зброєю, але якісною організацією і сильною мотивацією розбиває дуже великі війська. Найкращий приклад мали у 1967 році - шестиденна війна Ізраїлю проти Арабської коаліції. Ізраїльтян було 100 тисяч, супротивника - понад 500 тисяч. Було 300 літаків проти 900, 800 танків проти 2,5 тисяч. Але вміння якісно і комплексно використати свої сили дало результат Ізраїлю. Зараз росіяни на найвищій точці свого технологічно-воєнного прогресу і достатності. Вони не можуть будувати більше 100-120 ракет на місяць. А логіка цієї війни показала, що така кількість не ламає ані лінії розмежування, ані, тим паче, ходу самої війни. Вже на цей момент Росія застосувала понад 10 тисяч ракет різного класу. І що з того? Тому навчилися збивати "Кинджали", навчимося і "Циркони".

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить великий Львів"