НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > ВООЗ посмертно нагородила жінку за її «безсмертні» клітини

ВООЗ посмертно нагородила жінку за її «безсмертні» клітини

272

Всесвітня організація охорони здоров’я 13 жовтня вшанувала афроамериканку Генрієтту Лакс, яка померла 70 років тому. Її біоматеріал ліг в основу першої безсмертної людської клітинної лінії, що застосовувалася в десятках клінічних досліджень.

Про це повідомляє пресслужба ВООЗ.

У штаб-квартирі Організації в Женеві гендиректор Тедрос Адханом Гебреєсус вручив нагороду сину Лакс – 87-річному старшому сину Лоренсу. Нині він – єдиний із нащадків афроамериканки, хто бачив її за життя.

«Вшановуючи Генрієтту Лакс, ВООЗ визнає важливість примирення з несправедливістю, яка була в науці в минулому, а також прогресу щодо расової рівності у сферах здоров’я та науки. Це також нагода для визнання жінок – особливо небілих, – які здійснили суттєвий, але часто неоцінений вклад у медичну науку», – заявив Гебреєсус.

У 1951 році 31-річна Генрієтта Лакс потрапила до шпиталю університету Джонса Гопкінса, де в неї діагностували рак шийки матки. Жінка померла в жовтні того ж року. За кілька місяців до того лікарі взяли в Лакс зразки її уражених раком клітин, не повідомивши про це жінку і не взявши в неї на це згоди.

Науковець Отто Гекс проаналізував клітини Лакс у лабораторії та виявив, що вони є «вічними» – тобто здатними постійно відтворювати себе й виживати. Як правило, клітини в аналогічних умовах, навпаки, гинули. Так виникла HeLa – перша в історії безсмертна людська клітинна лінія. HeLa застосовували і застосовують у низці клінічних досліджень.

Зокрема клітини HeLa дозволили розробити вакцину від поліомієліту, ліки від ВІЛ/СНІД, гемофілії, лейкемії та хвороби Паркінсона, здійснити відкриття у сфері репродуктивної медицини та генетики. А зараз цю клітинну лінію використовують для розроблення лікування проти COVID-19. HeLa станом на 2017 рік згадували у понад 74 тисячах наукових публікацій.

У жовтні 2021 року нащадки Генрієтти Лакс подали позов проти біотехнічної компанії Thermo Fisher з вимогою виплатити компенсацію. Річ у тім, що жінка не давала згоди на використання свого біоматеріалу – це й не передбачалося тодішніми протоколами. Але навіть коли вони були запроваджені, десятки компаній продовжували використовувати HeLa і заробляти на ній.

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
1

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі