НТА > НОВИНИ > Суспільство > 4 грудня. Третя пречиста або Введення. Як святкують і в що вірять

4 грудня. Третя пречиста або Введення. Як святкують і в що вірять

Введення Богородиці в храм або Третя пречиста снігом покриває, – кажуть у народі

412

В Україні 4 грудня православні християни відзначають одне з великих церковних свят – Введення в храм Пресвятої Богородиці, або Третю пречисту. Зазначимо, що перша пречиста (Успіння Пресвятої Богородиці) відзначається 28 серпня, а Друга Пречиста (Різдво Пресвятої Богородиці) – 21 вересня. У народі кажуть: «Перша Пречиста жито засіває, Друга – дощем поливає, а Третя снігом покриває».

Підставою відзначення Третьої пречистої служить церковний переказ про те, як у 3-річному віці батьки урочисто ввели в Єрусалимський храм Марію, майбутню Богоматір.

У календарному циклі українського народу це свято завершує осінній сезон і починає зимовий. Головною метою святкувань цього дня було накликати багатство та добробут на майбутній рік. У народі вірять, що хто першим  прийде до хати, той стане «полазником» – людиною, що приносить добро чи лихо – на цілий рік.

Які ж звичаї, традиції та прикмети існують у цей день – читайте у матеріалі NTA.

Історія свята Введення

Святе Євангеліє нічого не говорить нам про подію Введення в храм Пресвятої Богородиці. Це свято, як і Різдво й Успіння Божої Матері, засновано на традиціях Церкви й на апокрифічних книгах, передусім Протоєвангелії Якова і Євангелії Матея (Матвія) «Про Різдво Пречистої Діви Марії». З цих джерел дізнаємося, що батьки Пречистої Діви Марії св. Яким і Анна, будучи бездітними, дали обіцянку, якщо в них народиться дитина, то віддадуть Її на службу Богу у Єрусалимський храм.

Коли Пресвятій Діві виповнилося три роки, святі батьки вирішили виконати свою обіцянку. Вони зібрали родичів і знайомих, одягнули Пречисту Марію в найкращий одяг, та зі співом священних пісень, із запаленими свічками в руках привели її до Єрусалимського храму.

Там зустрів Богородицю первосвященик з безліччю священиків. До храму вели сходи в п’ятнадцять високих ступенів. Немовля Марія, як тільки Її поставили на першу сходинку, швидко подолала інші щаблі й зійшла на верхню.

Первосвященик Захарія, по навіюванню Святого Духа, ввів Пресвяту Діву у святе святих, куди з усіх людей тільки один раз на рік входив первосвященик з очисною жертовною кров’ю. Всі присутні в храмі дивувалися незвичайній події.

Праведні Яким і Анна, віддавши Дитятко на волю Отця Небесного, повернулися додому.

Пресвята Богородиця перебувала у храмі аж до заручин зі святим Йосифом.

Глибокою таємницею покрите земне життя Богородиці від дитинства до вознесіння на Небо. Сокровенним було і її життя в Єрусалимському храмі. Але в Церковному переказі збереглися відомості про те, що під час перебування Пречистої Діви в Єрусалимському храмі вона виховувалася в товаристві благочестивих дів, старанно читала Священне Писання, займалася рукоділлям, постійно молилася і зростала в любові до Бога.

Тобто 4 грудня саме цей легендарний момент і відзначають – символічне возз’єднання майбутньої Богородиці і християнської Церкви.

Як варто провести день. Традиції та заборони

Неодмінно зранку віряни відвідують церкву. У цей день прийнято молитися за Боже благословення для дітей. Бездітні пари просять про дарування потомства. Вагітні моляться Богородиці про вдалі пологи.

У народному календарному циклі – це свято символізує прихід зими. І ціллю святкування було не лише вшанування Діви Марії, а й бажання накликати на свою родину багатство та добробут на весь наступний рік.

На Введення (як, зрештою, й на Різдво та Великдень) хто першим  прийде до хати, той стане «полазником» – людиною, яка приносить добро чи лихо – на цілий рік. Найкраще, коли першим до хати увійде молодий, гарний, грошовитий чоловік: значить, цілий рік у родині будуть і здоров’я, й добробут. Якщо старий, хворий та ще й бідний – очікувати злиднів і немощів. А найгірше – коли першою зайде стара жінка, тим паче щось позичити: ну просто-таки всі нещастя з собою приведе. В селах воліли не ходити цього дня до сусідів, бо, не доведи Господи, станеться якась біда – звинуватять, що сусід «приніс».

Також на Третю Пречисту не можна нічого позичати й давати у борг, бо не буде з того добра.

Також у цей день не можна:

 • укладати церковний шлюб;
 • шити;
 • прибирати;
 • прати;
 • ображатися, злитися, засуджувати когось.

Дівчата в цей день вмивали лице снігом і витирали червоним рушником, щоб колір шкіри був свіжим і завжди з рум’янцем.

Значна частина традицій і прикмет були пов’язані із освяченням води. Воду слід набрати там, де сходяться воєдино три джерела, “освятити полум’ям”, а потім використовувати від хвороб, намовляння чи для любовних приворотів.

Є також вірування, яке походить від культу вшанування померлих предків та сягає дохристиянських часів. Свято називають не Введенням, а Виденням, тому що у цей день душа, ніби то, може вийти і поглянути на своє тіло зі сторони.

Із дня Введення і аж до Благовіщення (7 квітня) – не можна копати землю. Вважається, що вона відпочиває і набирається сил до літа.

Народні прикмети на Третю Пречисту

 • Якщо до Введення сніг пішов, то він розтане, а після Введення він, навпаки, затримається до весни.
 • Якщо сніг після введення не розтанув – чекай доброго врожаю хліба.
 • Морозний день віщує холодну й сніжну зиму.
 • Мороз і сонце в цей день були гарним знаком.
 • Похмура і тепла погода – буде неврожай.
 • Прийшла справжня зима – можна сподіватися на хороший урожай.
 • Мороз 4 грудня – літо наступного року буде дуже спекотним, а на найближчі свята буде холоднеча.

За матеріалами з відкритих джерел

Оцініть новину
Клас!
3
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі