НТА > НОВИНИ > Економіка > Безкоштовне розмитнення авто “прикриють”. Чому і коли

Безкоштовне розмитнення авто “прикриють”. Чому і коли

Місяць тому українців звільнили від сплати ПДВ, акцизу та ввізного мита при перевезені автівок. Проте черги на кордоні та ввезення “люксових” авто змусили владу переглянути своє рішення про нульове розмитнення

10946

Ще на початку квітня президент Володимир Зеленський підписав закон, який повністю звільняє громадян від оподаткування у разі ввезення транспортних засобів під час дії воєнного стану. За два тижні на пільгових умовах в Україну ввезли понад 19 тис. автомобілів. Утім зараз Верховна Рада планує припинити таке спрощення через низку причин.

Про те, хто може розмитнити авто безкоштовно, і чому «нульове» розмитнення можуть припинити – читайте в матеріалі NTA.

Чому впровадили нульове розмитнення

Після початку повномасштабного вторгнення Росії з-за кордону в Україну дозволили ввозити лише ті автомобілі, які були необхідні для військових, евакуації громадян та доставлення різноманітних вантажів з гуманітарними товарами. З 1 березня уряд вирішив прирівняти ввезеня автомобілів до гуманітарної допомоги, щоб транспорт для військових завозили за спрощеною процедурою. Проте необхідно було додати до декларації дозвіл обласної військової адміністрації. Але згодом й ці правила вирішили послабити.

Так, з 1 квітня 2022 року розмитнення авто стало безкоштовним. Ухваливши законопроект №7190, Верховна Рада скасувала на час воєнного стану митні збори, податок на додану вартість і акциз при ввезенні транспортних засобів з-за кордону для усіх фізосіб.

Голова комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики та один з авторів документу Данило Гетманцев пояснював, що в уряді керувалися тим, що через війну багато громадян втратили тисячі транспортних засобів, а сьогодні це не просто спосіб пересування, а й можливість евакуюватися з зони бойових дій.

Для кого діють пільги

Скасування ввізного мита та податків – тимчасове. У документі йшлося, що діятиме воно на час воєнного стану. Від згаданих платежів повністю звільняються фізичні особи під час ввезення автомобіля на територію України.

Які транспортні засоби можна ввезти

Згідно із законом № 2142-IX, є чітний перелік транспортних засобів, які потрапляють під дію «нульового» розмитнення. Безкоштомо можна розмитнити не лише легкові автомобілі (чи електромобілі), а також:

 • кузови до них
 • причепи та напівпричепи
 • мотоцикли
 • транспортні засоби, призначені для перевезення 10 і більше осіб
 • вантажні транспортні засоби

Як пише Mind, існують обмеження щодо рівня екологічності транспортних засобів. Заборонено ввезення легкових автомобілів, екологічний стандарт яких нижчий за євро-2, та вантажівок, які не відповідають екологічним вимогам хоча б рівня євро-5.

Проте українців чекають інші витрати:

 • до пенсійного фонду потрібно буде сплатити 3-5% від вартості автомобіля для першої реєстрації
 • потрібно буде заплатити за адмінпослугу, бланкову продукцію і за свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.

Як відомо, чоловікам віком від 18 до 60 років зараз заборонено покидати країну, тому можуть виникати деякі проблеми з самою процедурою ввезення автомобіля. Що робити у цьому випадку:

 • купити машину та ввезти її з-за кордону може жінка або довірена особа, на яку виписується довіреність завірена нотаріусом;
 • можна скористатися послугами компаній, які займаються імпортом автомобілів. Проте ця послуга платна.

Додамо, що після завершення дії воєнного стану доплачувати державі податки та мито не потрібно.

Як оформлювати авто з іноземною реєстрацією під час воєнного стану.

Державна митна служба розповіла, що порядок оформлення авто залишається таким, що діяв до прийняття відповідних спрощень. Але сплачувати акцизний податок, мито та ПДВ не потрібно.

«Серед інших новацій зазначеного Закону – під час оформлення зокрема авто з іноземною реєстрацією, плата за виконання митних формальностей митними органами поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для них, із заінтересованих осіб не справляється», – зауважила митна служба.

При цьому, спрощення не застосовуються до авто з Росії, Білорусі та тимчасово окупованих територій.

З 25 квітня діють нові обмеження на розмитнення

Днями в Україні почали діяти нові обмеження, які стосуються закону про «нульове» розмитнення авто з-за кордону під час воєнного стану.

Так, з 25 квітня 2022 року всі легкові автомобілі, які ввозять до України з-за кордону для особистих потреб, будуть оформлятися лише на певних пунктах пропуску. А саме:

 • З боку Польщі: “Грушів”, “Угринів”, “Устилуг”, “Смільниця”;
 • З боку Угорщини: “Косино” та “Дзвінкове”;
 • З боку Словаччини: “Малий Березний”.

Заступник міністра інфраструктури України Мустафа Найєм такі обмеження пояснив тим, що процедура оформлення нового транспортного засобу займає чимало часу, через що в довгих чергах стоять волонтери, які везуть гуманітарний вантаж. А законодавством ЄС не дозволено створювати окремі смуги для пропуску гуманітарних вантажів.

«Ви вже знаєте, що більше двох діб на пунктах пропуску західного кордону стоять величезні черги. Головна причина – скасування митних платежів і, як наслідок, різке зростання імпорту легкових автомобілів. Оформлення нових транспортних засобів об’єктивно займає багато часу, через що у величезних чергах цілодобово простоюють волонтери з гуманітарними вантажами – спорядженням для бійців, продуктами харчування та медикаментами», – пояснив Найєм.

«Кадилак» за 3 мільйони

Заступник міністра інфраструктури зауважив, що наші партнери в Польщі, Словаччині та Румунії дещо здивовані таким активним оновленням автопарку країни, для якої світ збирає кошти на гуманітарну допомогу.

«Їх, наприклад, шокують промислові масштаби імпорту «для потреб ЗСУ» автомобілів класу «люкс». Для розуміння, за вісім днів після скасування мит до країни було імпортовано 14 300 легкових автомобілів. У тому числі, десятки BMW X5, Mercedes-Benz S-Class, Audi Q7 2022 випуску і навіть Cadillac Escalade за 3,1 млн. грн», – зауважив Мустафа Найєм.

Відтак, Найєм наголосив, що найближчим часом Кабінету міністрів запропонують відповідні зміни до нормативної бази, щоб виправити цю ситуацію.

ВРУ планує скасувати «нульове» розмитнення

І вже 26 квітня у парламенті зареєстрували законопроєкт, який пропонує відновити оподаткування транспортних засобів, що ввозяться з-за кордону.

За підрахунками податкового комітету Верховної Ради, за перший тиждень через звільнення від оподаткування до бюджету не надійшло 350 млн. гривень. Наразі щоденно сума пільг складає понад 100 млн.

Наразі невідомо, коли саме ухвалять закон, невідомо. За даними джерел “Економічної правди”, це може статися навіть найближчими днями.

Пільги скасують не для всіх

Відповідний законопроєкт уже рекомендував за основу податковий комітет Ради. Нардеп Ярослав Железняк повідомив, що законопроєкт №7311-д скасовує низку податкових пільг, які влада ввела на початку повномасштабної війни Росії проти України.

«На жаль, цією опцією стали багато користуватися, аби дешево завозити люксові іномарки, тому довелося прибрати. Залишаться пільги на ввезення повнопривідних джипів до 2017 року випуску, необхідних для потреб Збройних Сил» – повідомив нардеп Ярослав Железняк.

Тому в Україні відновлюють мита на ввезення автомобілів, але для волонтерів, які допомагають захисникам України, зробили виняток.

Нововведення стосуються і ставки військового збору, яку можуть підняти до 3% на час воєнного та надзвичайного стану. Наразі така ставка становить 1,5%. Компанії-спрощенці були звільнені від сплати ПДВ та мита при імпорті. Проте цю норму теж планують скасувати, щоб підтримати українських виробників.

Валерія Рабінович

Оцініть новину
Клас!
3
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
1
Обіймашки
2
Шооо?
1

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі