

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну майже 500 міжнародних компаній зупинили свою діяльність в країні-агресорі. Водночас майже 40 світових торговельних гігантів продовжують заробляти на крові українців. При цьому частина з них хоче «всидіти на двох стільцях», торгуючи і з окупантами, і Україною.
Як компанії досі фінансують війну в Україні та заробляють в РФ «криваві гроші» – дізнавався NTA.
Комп’ютерна техніка і електроніка
Тайванська комп’ютерна компанія ASUS. Днями міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров публічно звернувся до голови правління ASUS Джонні Ши з закликом припинити діяльність у Росії.
“Росіяни не мають морального права користуватися вашими блискучими технологіями. Вони для миру, а не для війни”, – заявив Федоров.
Очільниця міністерства економіки Тайваню, коментуючи цей лист журналістам, сказала, що ASUS обов’язково зважить на свою репутацію та розробить план з виходу з російського ринку. Сама ж компанія ASUSTeK Computer Inc не відповіла на запит. За даними групи експертів Єльського університету, компанія продовжує працювати в Росії.
Acer — ще одна тайванська компанія з виробництва комп’ютерної техніки і електроніки продовжує свою роботу в РФ.
Cloudflare — американська компанія, що надає послуги у галузях електроніки й телекомунікацій.
Align Technology – виробник цифрових 3D-сканерів і прозорих елайнерів Invisalign, які використовуються в ортодонтії. Штаб-квартира розташована в Фініксі, штат Арізона.
Check Point Software — ізраїльська компанія, що працює в сфері IT-безпеки. Досі продає в Росії продукти у сфері кібербезпеки.
Найбільші китайські компанії-виробники електроніки залишилися працювати в Росії:
- Huawei – одна з найбільших компаній КНР у сфері телекомунікацій. Зараз працює в РФ як головний постачальник телекомунікаційного обладнання.
- Xiaomi – друга компанія по продажах телефонів в Росії
- Lenovo китайська транснаціональна компанія, виробник, ПК, ноутбуків, мобільних телефонів та іншої сучасної електроніки.
Samsung — південнокорейська компанія, що виготовляє побутову техніку. Головний офіс Samsung (Корея) стверджує, що вони вже припинили постачання своєї продукції в Росію. Проте російський підрозділ не став слухати своє керівництво і перестав їм підпорядковуватись.
Банки
Raiffeisen Bank International — австрійський банк, один із найбільших європейських банків.
Раніше у банку заявили, що “оцінюють всі стратегічні варіанти” майбутнього банку в РФ включно з виходом з російького ринку.
“Ця безпрецедентна ситуація змушує RBI (Raiffeisen Bank International) замислитися над своєю позицією в Росії. Ми оцінюємо всі стратегічні варіанти майбутнього Райффайзенбанку в Росії, включаючи ретельно продуманий вихід з Райффайзенбанку в Росії”, – сказав генеральний директор RBI Йоганн Штробл.
Про можливий вихід з російського ринку австрійська фінустанова написала також Нацбанку України, відповідаючи на його звернення.
- Під головним офісом Raiffeisen у Відні мітингувальники вимагали від компанії піти з російського ринку
OTP Bank Group — угорський банк, один із найбільших банків у Центральній і Східній Європі.
City Group — американська транснаціональна банківська та фінансова корпорація.
Societe Generale Group — один із найбільших французьких фінансових конгломератів. Компанія не вивела свій бізнес із РФ, обмежившись збором коштів для Червоного Хреста.
UniCredit Group — італійська фінансова організація.
Intesa Sanpaolo — загальноєвропейська банківська група зі штаб-квартирою у Турині.
Торгівля
Leroy Merlin — французька компанія, власник торгових мереж, що спеціалізуються на продажу товарів для будівництва. Українські співробітники звернулись до компанії, після того, як 21 березня росіяни розбомбили філію Leroy Merlin у Києві, внаслідок чого загинули 8 працівників.
Проте французька будівельна мережа відключила українських співробітників від усіх каналів корпоративної комунікації після прохання покинути російський ринок. Leroy Merlin відмовилась йти з Росії попри протести під своїм офісом у Франції та інших країнах.
- Протест проти Leroy Merlin у Гданську
Metro Cash & Carry GmbH — міжнародна торговельна оптова компанія, яка хизується на офіційному сайті тим, що допомагає українським захисникам продуктами. Утім продовжує спонсорувати агресора. Через тиск на корпорацію з вимогою вийти з російського ринку німецький офіс компанії навіть погрожував українському відключенням від поставок товару.
Auchan — французька мережа гіпермаркетів.
Український президент Володимир Зеленський напередодні звернувся до парламенту Франції і закликав французькі компанії, зокрема й Auchan, вийти в з Росії, оскільки вони спонсорують військову машину Кремля.
На це в одному з інтерв’ю генеральний директор Auchan Retail Ів Клод відповів, що компанія не піде з російського ринку, незважаючи на повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Своє рішення він поясним тим, що вихід Auchan з Росії призвів би до втрати роботи 30 тисячами росіян.
«Пан Зеленський дуже смілива людина, яку я поважаю. У контексті війни у своїй країні він є зразком. Але ці слова несправедливі. Немаж сенсу налаштовувати людей один на одного. Найважливіше для нас – зберегти наших співробітників і забезпечити нашу основну місію, яка полягає в тому, щоб і надалі годувати населення цих двох країн. У нас ніколи не було іншої мети. Я готовий прийняти громадську думку, яка з нами не погоджується. Нас легко критикувати, але ми тут, ми відкриті і діємо на користь мирного населення», –каже Ів Клод.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у відповідь на заяву гендиректора Auchan закликав бойкотувати компанію.
«Очевидно, втрата робочих місць в Росії важливіша, за втрату життя в Україні. Якщо Auchan ігнорує 139 українських дітей, убитих за цей місяць російського вторгнення, то ігноруємо Auchan та всі їхні продукти. Бойкот», – написав Кулеба у твіттері.
Ще один французький гігант, автовиробник Renault, відмовився зупиняти роботу в Росії. Спочатку автовиробник призупинив виробництво на своєму заводі у Москві 28 лютого. Проте 21 березня заявив про відновлення виробництва.
Днями видання Bloomberg повідомило, що Renault розглядає можливість передачі своєї частки (68%) в «АвтоВАЗ» російському інвестору як спосіб залишити ринок РФ. Джерела видання кажуть, що передача частки допомогла б звільнити автовиробника від юридичної відповідальності перед російським бізнесом з виробництва Lada та його 45-тисячним персоналом. Наразі жодних рішень не ухвалили.
Продовжує заробляти в РФ і найбільший виробник керамічних виробів і сантехнічного устаткування в Польщі – Cersanit.
Американська компанія Kellogg’s, яка виготовляє чипси під ТМ Pringles.
Іспанський виробник цукерки на паличці Chupa Chups.
Німецький виробник побутової техніки Miele частково зупинив свою діяльність в РФ.
Японська тютюнова компанія JTI (Winston, Mevius, Camel, Sobranie, Glamour та LD)
Промисловість
Gruma — глобальна мексиканська харчова компанія, що виготовляє кукурудзяне борошно, продукти з кукурудзи, макаронні вироби, закуски, приправи тощо.
Koch Industries — американська корпорація, яка займається виробництвом, торгівлею, інвестиціями, переробкою нафти, хімічним виробництвом, штучними волокнами і пластмасами.
International Paper — американська компанія з виробництва паперу.
Компанії, які зупинили інфестиції, проте повністю свою дільнясть в РФ не згорнули:
Danone — французька компанія-виробник молочної продукції. До неї входять такі бренди: «Простоквашино», «Активія», «Actimel’», «Evian» та «Растішка».
Nestle — швейцарська компанія, найбільший у світі виробник харчових продуктів. Володіє приблизно 2 тисячами брендів. В Україні «Nestle» належить 3 фабрики у Львові («Світоч» та «Мівіна») та одна у Волинській області («Торчин»).
Раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль навіть вирішив поговорив з виконавчим директором компанії Марком Шнайдером щодо роботи Nestle у Росії. Проте компанія заявила, що не бачить проблеми у продовжені діяльності в Росії та не вважає діяльність в РФ неетичною.
Unilever – британський гігант з виробництва продуктів харчування та споживчих товарів (бренди Persil, Dove, Domestos, Lipton, Clear, Timotei, “Бархатные ручки”, “Черный жемчуг”, “100 Рецептов красоты”).
Компанія заявила, що продовжить постачати “життєво важливі продукти харчування та гігієни, вироблені в Росії, для жителів Росії”. Втім, виробник заявив, що більше не буде інвестувати в економіку країни-агресорки. Компанія призупинила весь імпорт та експорт. Також гігант заявив, що зупиняє витрати на рекламу в РФ.
Німецька компанія Bayer, яка працює у сферах сільського господарства та на фармацевтичному ринку.
Одяг і косметика
Yves Rocher — французька рослинна косметика.
Kimberly-Clark Corporation — американська багатонаціональна корпорація, що пропонує низку продуктів для особистої гігієни дорослих і дітей. Серед її дочірніх брендів — Huggies, Kleenex, Kotex.
Koty — американська компанія краси. Зі своїми дочірніми компаніями вона розробляє, виробляє, продає та розповсюджує аромати, косметику, засоби по догляду за шкірою, нігтями та волоссям. Серед них — Calvin Klein, Marc Jacobs, Miu Miu, Hugo Boss, Gucci, Tiffany & Co та ін.
Oriflame Cosmetics – шведсько-швейцарська косметична компанія. Зупинила онлайн продажі.
Ecco — данська компанія з виробництва та продажу взуття.
Salvatore Ferragamo — італійська компанія-виробник взуття, одягу, аксесуарів і косметики.
Natura and Company — бразильська компанія чотирьох брендів краси: Aesop, Avon, Natura і The Body Shop.
Colgate-Palmolive — американська компанія, що виробляє гігієнічні та косметичні продукти.
Vivienne Sabo – французька марка декоративної косметики.
Calzedonia – італійський виробник білизни та пляжного одягу, який має мережу в Росії.
Італійська мережа одягу Max Mara (13 торгових точок по всій Росії).
Французько-турецькій мережі LC Waikiki належить 20 магазинів у Росії
Авіакомпанії
У перші дні повномсштабного вторгенння РФ в Україну угорська авіакомпанія Wizz Air вирішила надати безкоштовно 100 тисяч квитків для українців, які втікають від війни. Проте днями стало відомо, що авіакомпанія продає росіянам квитки на червень, натомість припинила перельотилише із березня по травень.
Продовжує польоти до Росії найбільша авіакомпанія на Близькому Сході Emirates Airline, а також турецький авіаперевізник Turkish Airlines.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"
Коментарі