НТА > НОВИНИ > Війна > Бої за Зміїний. Чому важливий маленький острів на Чорному морі

Бої за Зміїний. Чому важливий маленький острів на Чорному морі

Особовий склад і техніка російських загарбників на острові Зміїний зазнали значних втрат, а українська операція ще триває

478

Невеличкий острів Зміїний у Чорному морі, що належить Україні та визначає її територіальні води, вже став одним зі символів російсько-української війни. За тепер окупований клаптик суші – 17 гектарів або 0,214 квадратних метрів площі – не припиняється жорстке протистояння.

«Операція триватиме до повного звільнення острова Зміїний», – запевнив начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майор Кирило Буданов.

Значні втрати гарнізону окупантів

Останнім часом українські військові активно обстрілюють цей регіон. Окупанти зазнають чималих втрат, насамперед – у техніці. Буквально за два дні знищили щонайменше два зенітні ракетно-гарматні комплекси «Панцир-С1». Таку інформацію вже двічі підтвердило Оперативне командування «Південь».

Окрім «депанцирізації» росіян, 20-21-го червня Збройні сили України провели там ще низку продуктивних дій – зокрема, мешканці півдня Одеської області повідомляли про численні вибухи з того краю. Річ у тому, що по захопленому острову завдали цілу низку зосереджених ударів із застосуванням різних сил і способів ураження. Гарнізон окупантів на острові зазнав значних втрат.

До цього підбили буксир російського чорноморського флоту «Васілій Бех». Це відбулося під час транспортування ним на острів Зміїний боєприпасів, озброєння й особового складу. Навіть наявність на борту зенітно-ракетного комплексу «Тор» не завадила українським морякам відправити корабель російських загарбників на дно.

Раніше тут відбувалися активні атаки «байрактарами» з успішними результатами. А про вже легендарне знищення ракетного крейсеру «Москва» та знамениту фразу про «рускій ваєнний карабль» годі й згадувати…

Зруйнувати «Панцир»

Проте найсвіжіші успіхи українських військових на Зміїному пов’язані саме зі знищенням «Панцира-С1». Це російський самохідний зенітний ракетно-гарматний комплекс наземного та морського базування.

Його розробила низка структур оборонно-промислового комплексу колишнього СРСР і Росії на чолі з конструкторським бюро приладобудування.

Призначений він для ближнього прикриття цивільних і військових об’єктів (у тому числі комплексів протиповітряної оборони великої дальності) від усіх сучасних і перспективних засобів повітряного нападу. Також може здійснювати захист об’єкта від наземних і надводних загроз.

Комплекс створили 1994-го року, відтоді його суттєво модернізували. 2012-го року на той момент оновлений варіант «Панцира-С1» прийняли на озброєння російської армії.

Особливість комплексу полягає в суміщенні багатоканальної системи захоплення та супроводу цілей із ракетно-артилерійським озброєнням, що створює безперервну зону перехоплення цілі по висоті від 0 метрів і за дальністю (мінімальна) від 200 метрів. Досяжність – на висоті 15 кілометрів, за дальністю – 20 кілометрів, навіть без зовнішньої підтримки.

Масовані удари по маленькому острову

У Збройних силах України запевняють, що операція на острові Зміїний триває. Це підтвердила керівниця пресцентру сил охорони й оборони Оперативного командування «Південь» Наталія Гуменюк у прямому ефірі спільного телемарафону «Єдині новини».

«Так, ми завдаємо масованих ударів із застосуванням різнорідних сил, більшість із них не розкриваємо, тому що нас слухає і читає ворог. Але шкода противнику велика. Бачимо та розуміємо, що і скупчення особового складу, і скупчення техніки – все зазнає значних втрат», – зазначила вона.

За її словами, крім істотно пошкодженого, а можливо, повністю знищеного зенітно-ракетного комплексу «Панцир», зруйнували також радіолокаційну станцію, є у ворога й інші втрати, інформацію про це уточнюють. Адже наші розвідники визначили, що на острові також перебуває катерна група окупантів і підрозділи спецпризначення.

«Операція триває, вона проходить успішно, тому, думаю, незабаром ми повідомимо детальнішу інформацію», – додали в Оперативному командуванні «Південь».

Боротьба за контроль акваторії

Військовий експерт, полковник запасу Олег Жданов постійно зазначає, що за допомогою атак на острів Зміїний ми фактично позбавляємо Чорноморський флот Російської Федерації можливості контролювати акваторію.

«А саме там проходять основні торговельні шляхи для міжнародного судноплавства. Острів Зміїний також дозволяє контролювати акваторію, яка прилегла до нашого узбережжя. Ось у чому важливість таких атак», – пояснив він.

«І вийшло так, що у ймовірній зоні ураження комплексу «Гарпун», а це 300 кілометрів від нашого узбережжя, Чорноморський флот не має жодної переваги», – наголосив Жданов.

Він також назвав єдину можливість для окупантів висадити свій десант на українському узбережжі – підійти великими та малими десантними кораблями. Інших можливостей для ворога немає. А це для них доволі проблематично, та й узагалі – на теперішньому етапі ведення війни неможливо.

Зміїний важливий і для НАТО

Військовий аналітик Олександр Коваленко у спецефірі NTA пояснив, що острів Зміїний важливий у декількох аспектах.

Насамперед – це контроль судноплавства в регіоні, можливість тримати практично все узбережжя за умови розміщення там протикорабельних ракетних чи розвідувальних комплексів.

«Росіяни встановлювали на Зміїному комплекси протиповітряної оборони. Зокрема, зенітні ракетно-гарматні комплекси, зенітно-ракетні комплекси та заряджувальні машини до них», – зазначив Коваленко.

За його словами протиповітряна оборона на острові дозволяє контролювати повітряний простір не лише над Чорним морем у районі Зміїного, а й частково виконувати дії в повітряному просторі Одещини. Також таким чином охоплюється частина простору Молдови, Болгарії та Румунії.

«А це вже інший важливий момент – ідеться, про латентне втручання в повітряний простір країн НАТО», – наголосив Коваленко.

Третє, чому росіянам потрібен острів Зміїний, – це можливості для десантування. Попри те, що шанси провернути таку операцію зменшуються з кожним днем, все ж Росія ще відмовилася від цієї ідеї.

«Вони мріють висадити десант в Одеській області. Якщо підуть на це, то використовуватимуть Зміїний, як елемент прикриття десантної операції – передусім протиповітряну оборону. Зараз не мають її морського базування, що забезпечувало захистом цю чорноморську групу кораблів з повітря. Раніше таку роль виконував крейсер «Москва». Його більше нема, тому базою вирішили зробити саме Зміїний», – пояснив Олександр Коваленко.

Що таке острів Зміїний

Розмежування виняткових (морських) економічних зон і континентального шельфу України та Румунії навколо острова визначило рішення Міжнародного суду в Гаазі 3-го лютого 2009-го року.

Житлові споруди на острові утворюють селище Біле Ізмаїльського району Одеської області. Відстань від острова до Одеси – 120 кілометрів. Територіально Зміїний належить Вилківській міській громаді Ізмаїльського району.

Клімат острова – субтропічний зі значним впливом моря, яке робить погоду м’якшою. Але тут часто буває вітряно, погода регулярно змінюється та відзначається високо вологістю повітря. Переважають степові трави та відсутність дерев. Пробували виростити дерева, але цьому заважали вітри.

Острів Зміїний іще називають найвіддаленішим і, мабуть, найчистішим кутком української землі.

Давні греки називали його «Островом Ахілла» через наявність там храму Ахілла та поховань його самого. Римляни назвали цей острів «Білим». За часів Османської імперії він став «Фідонісі» – у перекладі це теж «Зміїний».

А все тому, що там водилося багато змій (насамперед – водяних вужів), яких виносило сюди з гирла Дунаю, вони жили тут у великій кількості ще в XIX сторіччі.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі