НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Бронхіальна астма у дітей. Що варто знати батькам

Бронхіальна астма у дітей. Що варто знати батькам

За статистикою МОЗ, бронхіальна астма – найпоширеніше хронічне захворювання у дітей шкільного віку. Приблизно 40 тисяч маленьких українців мають такий діагноз. А реальна кількість хворих удвічі більша!

157

Про підступність недугу, симптоми астми і гіпоалергенне помешкання для дитини – головна експертка з дитячої пульмонології Львівщини Ольга Лига у програмі «Формула здоров’я».

Що таке бронхіальна астма

Це є гетерогенне захворювання, яке характеризується хронічним алергічним запальним процесом. Дослідженнями доведено, що навіть в період ремісії, коли при астмі не було жодних клінічних проявів, оцей тліючий алергічний запальний процес є.

Експертка з дитячої пульмонології Львівщини Ольга Лига

Прояви астми мінливі упродовж дня. От зараз, наприклад, дитина свистить, за пів години ви вже не почуєте цього. Інші захворювання такої мінливості не дають.

Кількість алергічних захворювань зростає, щорік все більше. 30 років тому і зараз – це непорівняні речі! Відповідь очевидна: забруднення повітря, використання хімії у рослинництві, у тваринництві, зокрема, антибіотиків.

Оця хімізація, урбанізація призводять до зростання алергічних захворювань. А бронхіальна астма – одне з таких, що проявляється симптомами зі сторони органів дихання.

Які симптоми

Симптоми не є специфічні лише для астми: це кашель, задишка, відчуття утрудненого дихання, це може бути відчуття стискання в грудях. Не обов’язково всі вони мають бути присутніми. Може бути свист, який чути на відстані. Це характерне для астми «свистяче дихання», або  «wheezing» (візинг).

Є багато дошкільнят з такими симптоми, але вони – не астматики.  Ці симптоми є тільки на фоні вірусних інфекцій, а так дитина абсолютно здорова. Це «вірус-індукований візинг», він ідентично виглядає як загострення астми, але з віком проходить.

Про астму треба подумати: якщо ж у сім’ї родичі першої лінії, найчастіше мама, тато, також бабусі, дідусі, мали астму чи алергію;  якщо у дитини в ранньому дитинстві був атопічний дерматит (діатез); є епізоди чхання, свербіння носа, характерні для алергічного риніту. А плюс всі описані вище симптоми.

У дітей після 6 років, крім симптомів, ми вже маємо спірометрію для діагностики.

Як часто виявляють у дітей

Я вважаю, що в Україні вона є недодіагностована. На жаль, ми не ставимо астму так часто, наскільки вона є реальною в житті. Ці пацієнти у нас довший час йдуть під іншими діагнозами, наприклад, респіраторний алергоз, рецидивуючий обструктивний бронхіт тощо. А чому це погано? Якщо ми не назвали хворобу своїм іменем, то відповідно немає правильного лікування, прописаного в протоколі.

Чому лікарі не поспішають ставити діагноз «бронхіальна астма»

Часом буває так, що всі симптоми 100% говорять про астму. Ну, чомусь не піднімається рука в лікаря написати діагноз «бронхіальна астма». Можливо, ще ведуться на настрій батьків, які відверто говорять: «Все, що завгодно, тільки не астма!».

Можливо недостатні знання в лікарів первинної ланки щодо астми. Хтось вважає, що не має права діагностувати астму, бо це прерогатива пульмонолога чи алерголога. Я думаю, що лікар має право написати: «бронхіальна астма». Якщо він сумнівається, то тоді направить до пульмонолога, алерголога.

Що таке – «контролювати астму»

Це означає, що нема симптомів, нема кашлю, нема задишки, нема пробуджень вночі, нема відчуття утрудненого дихання, загострення, навіть якщо є, вони не важкі і не потребують госпіталізації.

Основа лікування астми – це контролююча терапія. Аналогічно гіпертонію сьогодні лікують контролюючими препаратами, які призначаються на тривалий час. Ці ліки не дають можливості бути скачкам, небезпечним в розвитку інсульту і інфаркту. Точно так само і в астмі! Це також хронічна хвороба, в її основі хронічний алергічний запальний процес, на який треба весь час впливати. Якщо терапія призначена, то захворювання можна абсолютно взяти під контроль.

А якщо ми астму не назвали астмою, не призначили оцю контролюючу терапію, а тільки знімаємо симптоми, то ми можемо очікувати на будь-який результат.

У цілому світі астма практично вже не госпіталізується, лікується амбулаторно. А в нас ще попадають пацієнти. У попередні роки були поодинокі випадки смерті підлітків від бронхіальної астми.

Як зробити побут менш алергенним для дитини

Є речі, ми можемо усунути. Радимо вологе прибирання робити щодня, тому що порохи – це є дуже часті провокуючі фактори до загострення. Познімати  килими і з підлоги, і зі стін. Дітям з астмою не давати м’яких іграшок – це збирачі пороху. Радимо поміняти ковдру, подушку з пір’я чи пуху на штучні замінники. Обробляти дивани, ліжка, матраци обробляти певними речовинами від кліщів домашнього пороху.

Не тримати домашніх тварин, навіть і рибок, оскільки корм для них теж може зашкодити.

Категорично ніхто в хаті не має курити, навіть якщо курець щойно курив і зайшов з балкону в кімнату – це все одно шкодить.

Кожний астматик індивідуальний, однак хворі більш чутливі до будь-якого цвіту, запаху, диму. Багато є пацієнтів, які звертаються на прийом, кажуть, моїй дитині стало гірше, бо у нас по-сусідству палили листя. Цей дим є токсичним для здорової людини, тим більше для дитини, а тим більше для астматика.

Довідково: львів’ян закликають не палити опале листя, а здавати його на компостування. У Львові на вул. Пластовій,13, діє міська станція компостування органічних відходів, – про це повідомляє ЛКП «Зелене місто».

Жанна Ліщенко, «Формула здоров’я» (щосуботи на NTA)

 

Оцініть новину
Клас!
3
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
1
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
1

Коментарі