НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Булінг, булер і дитячі «жарти». Причини, наслідки і покарання

Булінг, булер і дитячі «жарти». Причини, наслідки і покарання

Що треба знати про булінг, аби вберегти свою дитину від знущань та щоб вона сама не стала булером. Відповідь психіатра

2018

Підготувати дитину до школи та застерегти від знущань однокласників. За  даними ЮНІСЕФ 67% українських дітей були або жертвами, або кривдниками, або свідками булінгу. Чверть із них безпосередньо зазнали цькувань, 48% цих дітей нікому не розповіли про пережите.

Як розпізнати батькам, що їхня дитина страждає від булінгу, які це несе наслідки та чи можна покарати неповнолітнього кривдника  – про це програма «Формула здоров’я» ( щосуботи о 19:00 на телеканалі NTA) говорила із лікарем-психіатром, керівницею Львівського центру психічного здоров’я для дітей та підлітків Наталією Железцовою.

 

 

Що таке булінг

 Булінг, тобто цькування, – це дії або бездіяльність учасників освітнього процесу, які спрямовані на вчинення психологічного, фізичного, сексуального чи економічного насильства проти малолітніх, або ж неповнолітніх осіб.

Фізичний булінг – це штовхання, ляпаси, інколи нанесення тілесних ушкоджень. Психологічний – це гострі жарти, обзивання нецензурною лексикою і також поширення неправдивих чуток. Економічний – це про пошкодження майна дитини: рюкзака, зошитів чи одягу. Існує ще й сексуальний булінг: це коли використовують різні фотошопи, знімають відео у місцях, де це заборонено, наприклад у роздягальнях чи вбиральнях.

Як батькам дізнатися, що дитина страждає від булінгу

Основні ознаки булінгу – це систематичність. Також у булінгу є сторони: це є кривдник, тобто булер, який чинить дію, потерпіла особа і  також спостерігач – людина нейтральна.

 

«Перші дзвіночки», на які батькам слід звернути увагу: дитина замикається  у собі, відмовляється відвідувати школу, також буває, що втрачає апетит. Інколи у підлітків, які страждають від знущань, можуть виникати суїцидальні думки.  Однозначно, якщо батьки бачать, що їхня дитина не така як завжди і з цим впоратися не можуть –  потрібно звертатися до фахівців.

  • Чим булінг відрізняється від конфлікту

 Булінг – це завжди систематичне повторювання дії, а конфлікти можуть бути різні. Наприклад,на майданчику шкільному діти щось не поділили. Під час розмови вийшла штовханина, дитина впала і пошкодила своє майно чи в ніжку вдарилася. Але це було одноразово і це була конфліктна ситуація. А якщо ми бачимо, що постійно певна група дітей цькує одну дитину і ця дитина щодня вдома каже: «В мене так сталося, що я сама впала/ вдарилася/ пошкодила рюкзак». І якщо це повторюється, то батькам слід миттєво реагувати.

  • Чому спостерігач також учасник боулінгу

Спостерігач – нейтрально реагує на знущання булера над жертвою і таким чином посилює дії кривдника. Тобто це публіка, на яку працює булер. Спостерігачу слід втрутитися і допомогти вирішити ситуацію.

  • Чому булер знущається над іншими

Дуже часто булер не усвідомлює, що може комусь завдавати морального болю. Йому здається, що це весело і його емоції посилюють спостерігачі. Саме вони є публікою, на яку булер працює.

Зазвичай діти, які знущаються на іншими, самі потерпають вдома від браку батьківської уваги. Тому у школі за рахунок приниження інших кривдники самостверджуються і таким чином викликають повагу у однолітків. Якщо це не припинити, кривдник продовжуватиме так чинити і згодом – в університеті, на роботі.

Тож булеру також слід звертатися за допомогою до спеціалістів. Адже ним рухають певні інстинкти: виживання, самоствердження та бажання бути над кимось.

Також помітний вплив соцмереж: там діти надихаються, черпають багато непотрібної інформації, беруть участь у різних челенджах.  Можуть знімати тік-токи у школі, навіть приховано. І це є проблема.

  • Яка відповідальність за булінг

У 2019 році були внесені зміни до закону щодо протидії боулінгу. На  даний час –  це адміністративна відповідальність. Тож булеру треба пояснити, що він вчиняє насильство і за це доведеться відповідати. За дітей до 16-ти років відповідальність перед законом несуть батьки.

Якщо у класі чиниться булінг, дитина може про це сказати вчителям і батькам. Адміністрація школи в разі потреби може повідомити правоохоронців та службу у справах дітей. Якщо ж у школі ігнорують проблему, її керівництво також може бути покараним.

  • Як школа бореться із булінгом

 Завдяки закону про протидію булінгу в українських школах створили зони вільні від булінгу. Працює команда вчителів з психологом, до яких учні можуть звернутися по допомогу.

  • Як запобігти булінгу

 Потрібно діяти на випередження. Цій темі варто приділяти більше  уваги. Учителям в школі треба читати лекції для протидії знущань, демонструвати ролики, говорити про наслідки булінгу: чим це може обернутися і для кривдника і для жертви. Діти повинні розуміти, які травми можуть нести такі «жарти».

Віра Лабич

 

 

Оцініть новину
Клас!
5
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
1
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі