НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Бустерна доза в Україні. Для чого потрібна та як отримати новий COVID-сертифікат

Бустерна доза в Україні. Для чого потрібна та як отримати новий COVID-сертифікат

Яка різниця між бустерною і додатковою дозою. Коли можна отримати, та як діятиме новий COVID-сертифікат

144

Уже з 6 січня всі охочі дорослі українці можуть вводити бустерну дозу вакцини проти коронавірусу. Про те, скільки доведеться чекати на бустерне щеплення після повного курсу вакцинації, та які вакцини можна поєднувати, читайте в матеріалі NTA.

Хто зможе отримати бустерну дозу

Ще у грудні минулого року Міністерство охорони здоров’я України прогнозувало запуск бустерного щеплення на середину січня 2022 року через спалах нового штаму “Омікрон”.

Відтак, 22 грудня МОЗ оголосило про запровадження в Україні ревакцинальної (бустерної) дози вакцини для медичних працівників та співробітників будинків інтернатного типу. Проте на початку січня бустерне щеплення дозволили для людей 60 +.

А вже з 6 січня Україна дозволила бустерну (третю) дозу проти COVID-19 для всіх вакцинованих віком від 18 років, незалежно від того, якою вакциною вони щепилися. Станом на 10 січня бустерну дозу отримали вже 20 462 людини.

Для чого потрібна бустерна доза

Керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко-Тімко у коментарі NTA пояснила, що введення бустерної дози, особливо на основі м-РНК-вакцин (Moderna або Pfizer) зменшує ймовірність захворювання українців на коронавірус.

«Як тільки розпочалася вакцинація проти ковіду, то ніхто не міг сказати, чи вона буде щороку, як від грипу, чи вона буде одноразово. Тільки досвід має показати, наскільки часто будуть в організмі людей утримуватимуться антитіла, які захищають від коронавірусу», – зауважила Наталія Іванченко-Тімко.

За її словами, зараз змінюється штамовий склад коронавірусу, тому науковці працюють над тим, щоб з’ясувати, яка комбінація вакцин, і з яким інтервалом буде найбільш ефективно захищати людей від інфікування.

«Бустерна доза вводиться з метою підсилення імунної відповіді, забезпечення належного рівня захисту від корона вірусу», – додала вона.

Різниця між бустерною і додатковою дозою

У МОЗ пояснили, що бустерна доза (ревакцинація) – це доза, яку вводять, щоб посилити ефективність вакцини, яка з часом знижується. Додаткова доза – це доза, яку вводять, щоб убезпечити людей, в яких через тяжкі хвороби дві дози вакцини можуть не дати належного захисту. Так, отримати додаткову дозу рекомендується людям з:

  • ВІЛ-інфекцією
  • онкологією
  • після трансплантації органів
  • особам, які проходять імуносупресивну або імуномодулюючу терапію
  • особам із низкою інших імунодефіцитних станів.

Додаткову дозу рекомендують саме цим категоріям людей, оскільки, за словами голови МОЗ Віктора Ляшка, їхня імунна система могла не сформувати належний захист.

Додаткова доза вводиться з 28 дня, а бустерна доза передбачена через 6 місяців після повного курсу вакцинації.

До слова, наказ про введення додаткової дози Віктор Ляшко підписав ще 13 грудня 2021.

Коли можна отримати бустерну дозу

МОЗ рекомендує ввести бустерну дозу від 6 до 9 місяців від дати другого щеплення від COVID-19.

“Бустерна доза вводиться для тих людей, в яких минув той термін, коли вакцина дає свій захист. Йдеться про 6-9 місяців”, – пояснила в ефірі програми “Сніданок з 1+1” заступниця міністра охорони здоров’я Марія Карчевич.

Люди з ослабленим імунітетом, яким зараз вводять додаткову дозу вакцини від COVID-19, зможуть отримати бустерну дозу через 3 місяці після додаткової (оптимальний термін введення від 3 до 6 місяців).

Як отримати третю дозу

Отримати бустерну дозу можна в будь-якому пункті чи центрі вакцинації від COVID-19, як і раніше. Перелік та контакти – на vaccination.covid19.gov.ua/list.  Лікарі під час прийому пацієнта та перевірки його щеплень перед вакцинацією бачать, яку дозу потрібно зробити пацієнту, та вносять її в електронну медичну картку.

«Сьогодні кожна людина може прийти у вже існуючі кабінети щеплень: чи це є центр додаткової вакцинації, чи це амбулаторія сімейної медицини, і зробити цю бустерну дозу. Дані заносять також в медично-інформаційну систему. Відповідно вкінці січня обіцяють, що це буде видно в «Дії», – зауважила Наталія Іванченко-Тімко.

При цьому,  для того, аби отримати додаткову дозу, треба спочатку звернутися до свого сімейного або профільного лікаря. Якщо лікар визначить, що потрібна додаткова доза вакцини за медичними показаннями, він видасть скерування в довільній формі на щеплення третьою дозою. Після цього треба записатися до найближчого пункту чи центру вакцинації та взяти з собою скерування від лікаря.

Як поєднувати вакцини

Для бустерної дози перевагу надаватимуть м-РНК-вакцинам – Moderna або Comirnaty від Pfizer. Тим, хто щепився вакциною CoronaVac від Sinovac Biotech, рекомендовано вводити бустерну дозу вакциною Pfizer.

За відсутності мРНК-вакцин бустерну дозу можна зробити іншим препаратом згідно з дозволеними в Україні схемами.

Які схеми поєднання вакцин пропонує МОЗ:

  • перші дві дози Moderna або Pfizer + бустер Moderna або Pfizer
  • перші дві дози AstraZeneca (Covishield, SKBio) + бустер Moderna або Pfizer
  • перші дві дози CoronaVac + бустер Pfizer
  • перші дві дози за змішаною схемою + бустер Moderna або Pfizer

COVID-сертифікат

Після введення бустерної дози можна буде отримати новий COVID-сертифікат, який продовжить попередній на 270 діб з дати ревакцинації. Згенерувати його можна буде в «Дії» орієнтовно наприкінці січня 2022 року. До того часу можна користуватися своїм попереднім сертифікатом.

Натомість введення додаткової дози не впливає на термін дії сертифіката чи міжнародного свідоцтва про вакцинацію. Документ буде чинним 365 днів з дати введення другої дози.

Валерія Рабінович

 

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі