НТА > НОВИНИ > Місця > Чому популярний джипінг – екологічний вандалізм

Чому популярний джипінг – екологічний вандалізм

Як у погоні за адреналіном знищують Карпати

337

Усе частіше полонинами та хребтами Карпат роз’їжджають на джипах тисячі туристів: як і українців, так і іноземців. Джипінг у багатьох державах такий екстремальний відпочинок – незаконний, як і в Україні. Втім, попри заборони, наші гори є райським місцем, де не існує червоних ліній. Тож страждають Карпати не тільки від вирубки лісів, а й від розваг – катань на позашляховиках.

Джипінг – (не)заборонене сафарі у Карпатах

Джипінг — це перегони, раллі, трофі-рейди та інші заходи на важкопрохідній техніці по природних територіях. Інтернет майорить оголошення про екстремальний та активний відпочинок у горах. Місцеві підприємці пропонують відвідати важкодоступні місця поміж вершинами на позашляховику за 400 грн і більше. За цю ціну ви отримаєте заряд адреналіну та неймовірні краєвиди, а природа – непоправну шкоду.

Тож екологи б’ють на сполох і називають джипінг катастрофою.

 «Дивлячись на ті колії та роз’їжджені «хай-веї» на гірських хребтах, я бачу рани на тілі тої первозданної краси. Замість дрібних грунтових стежок – дороги та об’їзди, місиво від багнюки восени. Замість того, щоб підійматися схилами власними ногами – люди сідають в джипи, скеровують їх заповідними територіями, адже це цікавіше, проїхати машиною там, де мало хто побував. А, те, що це порушення закону та свідчення відсутності культури та виховання їх не хвилює. На мою думку, вони не достойні перебувати серед дикої природи, бачити гірські вершини, праліси, бо це храми, досконала краса», – пояснює екологиня міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська.

Як страждає екосистема Карпат:

  • знищуються рідкісні, майже зникаючі види тварин та рослин, що занесені до Червоної Книги (наприклад – саламандра);
  • руйнується рослинний шар (наприклад – весняні крокуси, ісландський мох) та молоді корінці дерев;
  • розритий грунтовий покрив сприяє паводкам та повеням (тільки у 2020 році повені в Карпатах спричинили збитків 4 млрд грн.);
  • є джерелом шуму, викидів, а також відлякує тварин, особливо у період гніздування птахів;
  • надзвичайної шкоди джипінг завдає земноводним тваринам, наприклад, червонокнижному тритону, який живе та розмножується у калюжах на високогір’ї, які утворюються на гірських дорогах.

Вірусне відео «What is Ukraine»

У соцмережах  активно почали говорити про шкоду від їзди на позашляховиках після «хайпового» відео, яке цьогоріч у березні зірвало Інтернет автора @dorosh.raw «What is Ukraine?»

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Nazar Dorosh (@dorosh.raw)

Серед красивих кадрів з різних куточків України тільки уважний глядач помітив не тільки велич Карпат, а їхні рани – роз’їжджені джипами дороги.

Відтак українці розділилися на два табори: тих, хто поширював відео із захватом, та тих, хто ділився кадрами, вказуючи на наслідки їзди на квадроциклах.

Про проблему позашляховиків у горах заговорили у соцмережах. Дехто писав пости із закликом ігнорувати такий вид розваг у Карпатах, а хтось створював групи у соцмережах «Стоп джипінг» тощо. І як наслідок – у серпні на Закарпатті туристи на пустили на гору Петрос іноземців  на квадроциклах. Це відео розлетілося у Тік-Тоці, а потім і по усіх ЗМІ.  (Обережно! У ролику є ненормативна лексика.)

Туристи, які пішки піднімалися на одну з найвищих гір Карпат, змусили іноземців розвернутися назад. Адже на території Карпатського біосферного заповідника на квадроциклах їздити заборонено.

Що каже закон про джипінг

У Карпатах створено 14 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 30 га. Тож на цих землях є забороненою будь-яка діяльність, що негативно впливає на стан природних комплексів та об’єктів, а поїздки на джипах – саме про це. Крім того, перебування автомобільного транспорту поза межами дорожньої мережі трактується, щонайменше, порушенням правил дорожнього руху.

За такі дії передбачена адміністративна та кримінальна відповідальності, що передбачає штрафи та обмеження волі на строк від 1 до 3 років.

Екологи кажуть, що жодні санкції не компенсують шкоду спричинену джипінгом. Аби відновити грунти та рослинність потрібно близько сотні років. Аби не перетворити Карпати на болото та пустелю, рекомендують утриматися від такого відпочинку. Адже ціна вражаючого фото чи відео для інстаграму надто висока і йдеться не про гроші.

Джипінг можливий тільки у спеціально відведених місцях: конкретних трасах та маршрутах. Крім того, піші туристи скаржаться  на розбиті шляхи, якими неможливо пройти до вершин.

Шлагбаун як вирішення проблеми

Після «шуму» навколо іноземних джиперів, які збиралися на Петрос, адміністрація Карпатського природного заповідника створила спеціальну комісію для розслідування цього інциденту.

На можливих місцях в’їзду встновили дерев’яні шлагбауми… які з легкістю протаранить будь-який джип. Також адміністрація заповідника пообіцяла встановити інформаційні таблички про заборону руху автотранспорту на вершини та закликала людей долучитись до патрулювання території.

«Якщо ви вболіваєте за збереження природи Карпат, бажаєте взяти участь у контролі території високогір’я під час найближчих вихідних, зателефонуйте 0673123142 і запишіться у волонтерську команду охорони»,відзначають в установі.

Додатково працівники служби державної охорони заповідника повідомили, що час від час здійснюватимуть рейди. І це після одного відео. Тому активісти закликають не ігнорувати проблему незаконного катання на позашляховиках, а викликати поліцію та розповідати про інциденти у соцмережах.

Єдине виправдання джипінгу

Заради об’єктивності варто зазначити – позашляховики у горах потрібні. Саме їх використовують під час пошуково-рятувальних операцій. Ними користуються прикордонники під час патрулювання державного кордону. Джипами доставляють на полонини корм тваринам, що там випасаються та вивозять  сміття з гір, яке після себе залишають туристи.

Віра Лабич

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
2

Коментарі