НТА > НОВИНИ > Погода > Синоптики від природи. Які тварини можуть передбачити погоду

Синоптики від природи. Які тварини можуть передбачити погоду

Одними з найкращих синоптиків є коти, які можуть бути справжнім домашнім гідрометцентром

531
погода

Тварини – синоптики від природи, бо за їхньою поведінкою можна передбачити, якою буде погода. Коти, собаки, птахи, комахи і дикі тварини відчувають різні атмосферні явища ще до того, як їх помітить людина.

NTA вирішив дізнатись, як тварини, зокрема, й домашні улюбленці, “складають” прогноз погоди.

Що можна дізнатися від їжаків, бджіл та омелюхів

Ігор Антахович, директор Львівського еколого-натуралістичного центру, розповідає, що тварини, які залягають у сплячку, прогнозують похолодання, бо починають шукати місце, де будуть зимувати.

Ведмідь готує барліг, їжак шукає місце, де він може заритися. Також робить таку нору у впалому листі, де він може сховатися на зиму”, – розповідає він.

За словами Антаховича, по їжаках можна прогнозувати – буде холодна зима, чи навпаки. Прогноз залежить від того, наскільки їжак рано вклався зимувати. Зробити прогноз можна і за поведінкою бджіл:

“Бджоли запечатують вулик воском і перестають масово вилітати перед зимою. А на зиму вони повністю герметизують, щоб зберегти тепло”.

Тим часом у деяких тварин настає “осіння линька”. Деякі види змінюють своє забарвлення на зимове.

У зайця-русака руде забарвлення змінюється на біле або сіре.  Це його “зимовий одяг”. У білок також: влітку вони максимально руді, а взимку, особливо ті, які в Карпатах, стають майже чорними. “Осіння линька” стосується і птахів, а особливо куроподібних птахів-самців.

“Самці перелинюють і отримують неяскраве забарвленння. Кольори стають приглушені, взагалі зникають з пір’я червоні барви. Це значить,  що наступає холодний сезон. У самок забарвлення не змінюється”, – зауважив Антахович.

Є ще один показник, який свідчить про похолодання – міграція птахів. Ігор Антахович зауважив, що є птахи, які прилітають до нас на зимівлю з півночі, оскільки ми для них є теплими краями. Є також птахи, які відлітають з України.

“До нас прилітають омелюхи, снігурі, шишкарі. Літом їх у нас не побачиш, але вони з’являються перед зимою. Снігурі прилітають, коли уже холод наступає”.

Риби також можуть прогнозувати зміну погоди, однак за ними складно спостерігати у водоймі. В Україні риби зимують на дні: хтось над грунтом, а хтось може зимувати в мулі.

Коти – головні синоптики серед домашніх улюбленців

Коти можуть прогнозувати зміни погоди на найближчі 12-24 години. Як правило, вони шукають у квартирі найтепліше місце або постійно труться на руках у господаря, скручуються клубочком, закривають ніс лапою, коли наступає різке похолодання.

“Вони можуть робити короткотермінові прогнози, бо домашні тварини живуть в людській оселі і вже не такі залежні від змін зовнішніх погодних умов. Поступово втрачають можливості прогнозування”, – додає Антахович.

Така ж поведінка й у собак: якщо буде похолодання, то тварина також старається знайти найтепліше місце в квартирі, скручується клубочком.

“Інші домашні улюбленці вже давно не живуть у природі, тому по їхній поведінці важко щось сказати. Втрачаються ті інстинкти”.

Ігор Антахович розповідає, що це найпопулярніші зміни у поведінці тварин, які говорять про підготовку до холодного сезону. Зараз змін у поведінці тварин ще немає, тому найближчі два тижні різких похолодань не передбачається.

Валерія Рабінович

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі