НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Війна і коронавірус. Чи справді ковід зник і яка ситуація в Україні та світі

Війна і коронавірус. Чи справді ковід зник і яка ситуація в Україні та світі

Спостерігають зниження кількості інфекцій і смертей, пов’язаних з COVID-19

1594

Упродовж двох років українці чекали на закінчення пандемії коронавірусу, а він або раптово кудись зник, або ми так зосередилися на війні, що перестали цікавитися статистикою захворювання.

Яка ж ситуація в Україні та світі, а також що змінилося після введення воєнного стану в карантинних нормах нашої країни – читайте у матеріалі NTA.

Зниження захворюваності та смертності у світі

У щотижневому епідеміологічному бюлетені Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) повідомляють, що захворюваність на коронавірус у світі за минулий тиждень знизилася на 21%, смертність  – на 20%.

Відтак, у період з 18 по 24 квітня захворюваність коронавірусом знизилася у всіх регіонах, крім Африки, де вона зросла на 32%, і Америки, де вона зросла на 9%.

Найбільше падіння кількості випадків зараження спостерігалося у Східному Середземномор’ї (на 30%) та в регіоні західної частини Тихого океану (на 28%).

Загалом за тиждень у всьому світі було виявлено близько 4,5 млн випадків захворювання COVID-19.

Кількість смертей від коронавірусу зменшилася у всіх регіонах, крім Південно-Східної Азії та Африки, там смертність зросла на 41% та на 110% відповідно.

Найбільше падіння смертності було зафіксовано у Східному Середземномор’ї (на 34%) та в регіоні західної частини Тихого океану (на 33%).

За тиждень було зафіксовано близько 15 тисяч спричинених COVID-19 смертей у всьому світі.

Станом на 28 квітня загалом у світі зафіксували:

  • 511 млн 601 тис 528 випадків захворювання на COVID-19;
  • 6 млн 253 тис 642 летальних;
  • 465 млн 324 тис 891 особа одужала.

Станом на 26 квітня до країн із більш ніж 20 млн випадків зараження входять США, Індія, Бразилія, Франція, Німеччина та Велика Британія.

Кількість інфікованих і померлих від наслідків зараження відповідно склала:

  • США – 81 млн 43 тис. 103 та 991 тис. 609.
  • Індія – 43 млн 62 тис. 97 та 522 тис. 223.
  • Бразилія – 30 млн 355 тис. 919 та 662 тис. 964.
  • Франція – 28 млн 508 тис. 116 та 146 тис. 294.
  • Німеччина – 24 млн 337 тис. 394 та 134 тис. 489.
  • Велика Британія – 22 млн 151 тис. 465 та 174 тис. 326

За даними порталу Worldometers, який спеціалізується на статистичних даних з найважливіших світових подій, коефіцієнт смертності на 1 млн. населення планети склав на ранок вівторка 801.3. У США на 1 млн жителів померло 3 тис. 45 осіб, Індії – 372, Бразилії – 3 тис. 78, Франції – 2 тис. 216, Великій Британії – 2 тис. 534, Німеччині – 1 тис. 600.

Яка ситуація у країнах Європи

Європейський Союз 27 квітня  оголосив про припинення надзвичайної ситуації з коронавірусом, оскільки тиск на лікарні зменшується, а країни блоку знімають обмеження, повідомляє Politico.

«Ми входимо в нову фазу пандемії, оскільки ми переходимо від режиму надзвичайної ситуації до більш стійкого управління COVID-19», – повідомила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Але, за її словами, європейці повинні залишатися пильними, оскільки кількість інфікованих у ЄС все ще висока, і багато людей все ще помирають від COVID-19 у всьому світі.

За більш ніж два роки пандемія забрала більше мільйона життів у ЄС, поставивши системи охорони здоров’я під величезне навантаження, змусивши уряди ввести обмеження на поїздки та стимулюючи масштабні дослідження та логістичні зусилля для вакцинації населення.

Європейська комісія заявила, що від 60% до 80% населення ЄС, було інфіковано COVID-19, пише Reuters.

«За оцінками, від 60% до 80% населення ЄС перехворіли на COVID», – повідомила на пресконференції єврокомісар з питань охорони здоров’я Стелла Кіріакідес.

Агентство громадського здоров’я ЄС повідомило, що зареєстровані випадки охопили близько 30% населення Європи, але якщо додати незареєстровані інфекції, кількість випадків може досягти 350 мільйонів, тобто близько 77% населення Європи.

«У зв’язку з нещодавнім зниженням кількості інфекцій і смертей, пов’язаних з COVID-19, ЄС тепер відходить від масового тестування та звітування про випадки», – повідомила Кіріакідес.

Але, за її словами, ймовірні нові сплески COVID-19, оскільки очікується, що вірус продовжуватиме мутувати, і тому країни повинні мати плани повернутися в режим надзвичайної ситуації та посилити вакцинацію.

У документі, в якому викладено стратегію на період після надзвичайної ситуації пандемії, Брюссель закликав уряди продовжувати наполягати на імунізації невакцинованих, особливо дітей, до початку нового навчального року восени.

Рівень імунізації становить менше 15% серед дітей у віці від 5 до 9 років, що є наймолодшою ​​віковою групою, для якої вакцини проти COVID-19 були дозволені в Європі. Це для порівняння з понад 70% підлітків у віці від 15 до 17 років.

Комісія також заявила, що може підтримати розробку нових ліків проти COVID-19, особливо противірусних, які легше зберігати та застосовувати.

В Україні коронавірус не зник, але пішов на спад

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в інтерв’ю РБК-Україна 27 березня розповів, що в Україні в будні дні в середньому реєструють 4,5 тисячі випадків захворювання на коронавірус.

«Коронавірус, на жаль, не зник. У будні дні у нас в середньому реєструють 4,5 тисячі випадків. На сьогодні до закладів охорони здоров’я госпіталізовано 4038 хворих на ковід. Це дані з тих лікарень, звідки можна отримати статистику. Тому що там, де йдуть бойові дії – це важко. Вакцинація також продовжується, у тому числі і третьою дозою», – розповів Ляшко.

Він зазначив, що окуповані області країни не зможуть передавати дані щодо захворюваності на COVID-19.

«Ми розуміємо, що Донецька, Луганська, Харківська області  –  їм там не до звітів щодо COVID-19. Навіть якщо там будуть виявлені випадки, їх не зможуть передавати, і ми не вимагатимемо їх», – зазначив міністр.

За останній тиждень в Україні реєструвалося приблизно 400 випадків захворювання на COVID-19 на добу, повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

«COVID-19 триває, але реєструється не в таких кількостях, як раніше, і з початку квітня пішов на спад. На початку війни в перший тиждень реєструвалися плюс-мінус 4 тисячі випадків на добу, потім спад пішов до 2,5 тисячі випадків на добу. За останній тиждень бачимо 400 випадків COVID-19 за добу, але це дані медзакладів, від яких ми можемо отримати статистику, які можуть її передавати», – сказав він.

Ляшко також повідомив, що наразі у лікарнях перебувають 2900 пацієнтів із COVID-19, вони отримують кисневу терапію.

Вакцинація від COVID-19, за його словами, також продовжується. Зокрема, у березні вакцинували 355 тисяч осіб, з початку квітня – 77 тисяч осіб.

З  початком війни, люди менше звертаються до сімейних лікарів та проходять тестування на COVID-19.

«Також спад захворюваності може бути частково пов’язаний із природнім процесом зниження захворюваності після її піку. Найвищі рівні в Україні реєструвалися з 31 січня по 6 лютого. На момент нападу Російської Федерації на Україну вже реєструвалося зниження рівня захворюваності», – розповіла керівниця організації епіднагляду ЦГЗ Оксана Кошалко.

З початку війни епідемічна ситуація з COVID-19 в Україні покращилася. Кількість померлих при COVID-19 за останній місяць зменшилася більш ніж у 4 рази – до 10 людей на день. Відповідних висновків дійшли в Інституті проблем математичних машин і систем НАН України.

«З початком війни епідемічні дані стали неповними, що ускладнює аналіз епідемічної ситуації та підвищує вплив випадкових чинників.  Водночас, наявні дані дозволяють доволі достовірно стверджувати, що епідемічна ситуація покращувалась останні 6 тижнів», – йдеться у звіті.

Вчені помітили синхронне зниження позитивності тестів на антиген і методом ПЛР, зниження кількості випадків хвороби, зниження кількості госпіталізацій та зниження кількості смертей при COVID-19.

За офіційною статистикою, станом на 26 квітня, середня кількість нових інфікованих становить 765 на день.

А щодобова кількість летальних випадків COVID-19 за останній тиждень становила 10 – це мінімальне значення з кінця квітня 2020 року.

При цьому кількість летальних випадків при COVID-19 за останній місяць зменшилася більш ніж у 4 рази – до 10 на день.

«Хоча цифри статистики можуть бути дещо занижені через очевидні складності, але, до прикладу, у Польщі (з якою в України завжди була схожа ситуація) така ж тенденція і подібні числові показники. Є підстави вважати, що позитивна тенденція продовжиться наступними тижнями»,– кажуть вчені.

В етері «Українського радіо» міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко заявив, що під час війн глобальною проблемою стають інфекційні хвороби, такі як дифтерія, поліомієліт, краснуха та паротит, кір і туберкульоз, а також коронавірус. За його словами, запобігти спалаху цих хвороб можна вакцинацією.

«Це буде вкладом кожного у дієздатність системи охорони здоров’я під час воєнного стану», – зазначив Ляшко.

Яка ситуація на Львівщині

ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров`я України» повідомляє, за добу 27 квітня 2022 року в Львівській області зареєстровано 45 нових підтверджених випадків COVID-19.

Всього з початку пандемії у Львівській області зареєстровано 307236 випадок, що становить 12256,4 на 100 тис. населення

За останню добу :

  • госпіталізовано в заклади охорони здоров’я -16 осіб
  • на амбулаторному лікуванні -69 осіб
  • на стаціонарному лікуванні перебувають –127 осібv
  • в реанімаційному відділенні –7 осіб
  • на ШВЛ –3 особиv
  • одужало –23 особи
  • проведено ПЛР тестувань -115
  • проведено досліджень методом ІФА-5
  • проведено швидких тестів -97
  • За період пандемії в Львівській області:
  • захворіло (особи) – 307236
  • одужало (особи) – 300048
  • летальнихv випадків-6688
  • проведено ПЛР- тестувань -975634

Зміни до постанови про карантин

У МОЗ нагадали, що у зв’язку з воєнним станом внесено зміни до постанови про карантин – скасовано зонування території за рівнем епідемічної небезпеки. Крім того, вакцинація зараз не обов’язкова, а рекомендована, як і протиепідемічні правила.

Рівень захворюваності на коронавірус, як уже зазначав Ляшко, пішов на спад.

«Бажано носити маску, але ми розуміємо, що сьогодні на території країни не скрізь можна дотримуватися цих норм, тому це йде як рекомендація. Питання пріоритету: якщо стоїть вибір, чи спочатку знайти і одягти маску, чи забігти швидко в бомбосховище – звичайно, ми віддаємо перевагу збереженню життя від ворожих обстрілів та бомб», – пояснив він.

Вивіски «одягайте, будь ласка, маску» ще висять на дверях усіх магазинів і автобусів, але насправді зауважень за її відсутність уже ніхто не робить.

З розпалом війни змінилися й правила щодо Covid-сертифікатів. Тепер вони дійсні не дев’ять місяців як раніше, а 545 днів – тобто півтора року.

Як пояснюють у міністерстві охорони здоров’я, це зробили у першу чергу для того, щоб українці, які виїхали за кордон через війну, могли довше отримувати там всі необхідні послуги. Хоч наразі від українських біженців не вимагають при перетині кордону ні негативного тесту, ні документа про вакцинацію.

Для того, щоб термін дійсності сертифікату збільшився, потрібно оновити додаток «Дія».

Все ж, за рекомендацією лікарів, щоб вколоти бустерну дозу, не варто чекати півтора року. Інтервали залишились незмінними: між першою та другою дозами – від 14 до 28 днів, між другою та бустерною – від 180 до 270 днів.

Світ послаблює карантинні обмеження

У світі уже давно є тенденція послаблювати карантинні обмеження.

Так, Велика Британія скасувала носіння масок у громадських місцях ще з 26 січня 2022.

Також  12 лютого в Норвегії скасували  всі заходи з коронавірусних обмежень, обов’язкове тестування залишається тільки на Шпіцбергені.

«Ми скасовуємо майже всі заходи щодо боротьби з коронавірусом. Пандемія коронавірусу більше не становить серйозної загрози здоров’ю більшості з нас. Вірус Омікрон викликає набагато менш серйозні захворювання, і ми добре захищені вакцинами», – заявив на пресконференції прем’єр-міністр Йонас Гар Стьоре, повідомляє Reuters.

З 14 березня носіння масок стало необов’язковим у Франції, а з 28 березня – у Польщі, щоправда, не всюди.

Так само дозволили знімати маски у громадських місцях і в США, зараз там точаться дискусії, чи потрібні вони у літаках.

Водночас у Китаї сплеск захворювання

Поки Україна бореться за свою незалежність, у Китаї продовжують перейматись коронавірусом. Відтак, у китайському Шанхаї із населенням понад 26 мільйонів осіб квінці березня запровадили найжорсткіший за останні два роки локдаун через спалах захворюваності на COVID-19, повідомляє Associated Press.

BBC News повідомляє, що зараз у Китаї, зокрема у Гонконгу, найбільший сплеск захворюваності на коронавірус. Там пандемія набула такого масштабу, що пацієнти хворі на «Омікрон»  змушені лежати на каталках просто біля переповнених лікарень.

Отож, хоч і зараз строгого контролю за дотриманням карантинних обмежень в Україні немає, медики рекомендують дотримуватися  елементарних  правил. Так ми не допустимо нових сплесків і не ускладнимо і так складне становище медиків, які зараз рятують поранених на фронті.

Лілія Чміль. За матеріалами відкритих інтернет-джерел

Оцініть новину
Клас!
1
64.svg?v=2.6
Я це люблю
0
11.svg?v=2.6
Ха-ха
0
5.svg?v=2.6
Сумно
0
26.svg?v=2.6
Злість
0
29.svg?v=2.6
Обіймашки
0
36.svg?v=2.6
Шооо?
0
35.svg?v=2.6

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить Великий Львів"