НТА > НОВИНИ > Культура > Ціна паперу в Україні досягла критичної позначки. Видавці б’ють на сполох

Ціна паперу в Україні досягла критичної позначки. Видавці б’ють на сполох

Із січня доведеться укладати нові контракти щодо книгодрукування за цінами вищими на 30-50%.

128

Ціни на книги в Україні за останній рік зросли на 35–40%. Зміни поки що чітко помітні в оптових продажах, але видавці прогнозують, що незабаром цінник піде вгору та вроздріб.

Про це повідомив сайт UBR. Головною причиною стало різке подорожчання паперу на світовому ринку та його тотальний дефіцит, який виник через масове перепрофілювання великих паперових заводів під виробництво пакувального матеріалу для потреб онлайн-торгівлі.

Ситуація – безпрецедентна

Прогнози експертів невтішні, і, можливо, незабаром реалізація книг як бізнес перестане себе виправдовувати. Загалом за останній рік в Україні закрилося близько 50 видавництв, а попит на книги спершу впав на 20% 2020-го року, а пізніше ще на 20% – 2021-го.

Ті гравці ринку, хто все ж зміг протриматися карантинний рік, заявили про безпрецедентну ситуацію з папером, особливе зростання цін на яке виявилося восени.

«На моїй пам’яті це перший такий дивний стрибок. Папір подорожчав, як мені кажуть виробники, десь у середньому на 20%. Просто різко у вересні розпочали приходити нові ціни від фабрик на книжки, і я спочатку подумав, що це помилка. Просто не вірилося!» – розповів директор видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Іван Малкович.

Учасники ринку зазначають, що фабрики в Азії, по-перше, стали виробляти менше паперу, а по-друге, дорожче його продавати. Але це стало вже наслідком, ніж причиною.

Макулатура замість паперу

Світова проблема з дефіцитом паперу розпочалася після пандемії, коли різко подорожчали контейнери з Азії.

Саме тоді великі європейські видавці, які друкували книги в Гонконгу, на Тайвані та в Індії, змушені були перевести виробництво книг до Європи. І хоча виробничі потужності друкування продукції дозволяли піти на цей крок, паперу не вистачало вже тоді.

За останні роки його виробництво в Європі скоротилося в рази через зменшений попит. Тому сировину для книг, як і саму друковану продукцію, вигідніше виробляти там же – в Азії. Зараз її знову змушені завозити до Європи, оплачуючи дорогі контейнери.

«У цьому ж ланцюжку і целюлоза, яку споживають не тільки паперова промисловість, а й, наприклад, виробники тканин та інші галузі. Її подорожчання через зростання використання викликало тепер попит і на макулатуру, як її замінник. Як наслідок – вона теж підскочила у ціні майже в 1,5 раза», – зазначає гендиректор видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький.

Він уточнив, що Україна має декілька невеликих паперових фабрик, але вони не можуть забезпечити весь український поліграфічний ринок.

Причина також у тому, що у нас немає тих дерев (берези та сосни) у потрібних кількостях і якостях, які би дозволили виробляти свою целюлозу. А також у введенні ембарго на ввезення офсетного паперу з РФ поряд із його відсутністю під час ввезення книг звідти.

«Тому Україна історично не призначена для виробництва паперу. Але я не впевнений, що якщо зараз це ембарго скасувати, то відразу весь папір ринеться на український ринок, тому що його в Росії вже розкупили інші країни», – зазначив Красовицький.

Українські книги дешевші за європейські

У результаті за останні 5 місяців папір подорожчав у середньому на 10% і продовжує зростати в ціні. І якщо європейські видавці за підсумкової ціни на книгу в 15 євро ще можуть якось «стиснути свої апетити», то для українців – із ціною в 4 євро – ситуація стає катастрофічною.

За прогнозами експертів, справжній жорсткий дефіцит настане із січня. Більшість великих паперових виробників договори, за якими вони відвантажують друкарням папір, укладаються на рік.

Відповідно, до Нового року папір заходитиме в Україну ще за нинішніми контрактами, а що буде після цього – невідомо. Судячи з ринку, такого різкого стрибка ціни на папір не спостерігалося з 2009-го року, що неминуче позначається на ціні нових книг.

«Видавці перебувають у дуже поганому становищі, бо ми – заручники ситуації. За останній рік оптова ціна на книги піднялася на 35-40%, і вже тепер ми можемо це помітити. Скажімо так, на додатковий друк тих книг, які виходили раніше, я зараз ставлю ціну на 35% вищу, ніж рік тому», – пояснив генеральний директор «Фоліо».

Нагадаємо, що наприкінці жовтня, Український інститут книги назвав 30 творів, що вплинули на формування та розвиток нашої країни. Книги є знаковими для української незалежності та опубліковані з 1991 по 2021 роки.

У вересні у Львові на книжковій ярмарці BookForum відбулася церемонія нагородження BookForum Best Book Award 2021.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі