НТА > НОВИНИ > Львівські новини > Давня столиця. У Звенигороді відкрили туристичний сезон

Давня столиця. У Звенигороді відкрили туристичний сезон

Заповідник «Древній Звенигород» запрошує у гості. Тут стартував перший туристичний сезон. Головна родзинка – оновлений музей. Окрім столітніх експонатів, відтепер тут можна побачити княжу столицю у віртуальній реальності.

283

Яким колись було це місто, що віднайшли археологи і чому лише зараз заговорили про цю «туристичну перлину» – дізналися журналісти NTA (проєкт «Правда. Наживо»). 

Звенигород: на двісті років старший за Львів

Історико-культурний заповідник «Древній Звенигород» створили у 2020 році в однойменному селі Звенигород. Колись на цій території, що у 20-ти кілометрах від Львова, було одне із найбільших міст Західної України – столиця Звенигородського князівства. Перша літописна згадка – 1086 рік, а відтак це місто майже на двісті років старше за Львів. Саме тут звели перший на теренах Західної України палац та церкву. У 1241-му Звенигород вщент спалили монголо-татари і з того часу його не змогли відновити.

«Звенигород дуже сильно оборонявся. Було винищено майже 80% населення. Археологічно, шар попелу це підтверджує по всій території городища. І після того місто сходить з історії як політичної, так і культурної. І через декілька років з’являється місто Лева. Ми часто задаємось запитанням: цікаво якби монголо-татари тоді не спалили Звенигород, чи був би Львів? І яким був би Звенигород? Місто, яке би розвивалось»,– розповіла директорка заповідника Наталія Войцещук.

Археологічні розкопки: 100 років роботи

Понад сто років на території Звенигорода тривали археологічні розкопки. У 1980-их роках вони натрапили на тисячі експонатів. Науковці кажуть, що це місто було багатим та дуже красивим, де були добре розвинені освіта та мистецтво. Саме тут археологи знайшли три найдавніші документи державного архівного фонду України – берестяні грамоти. Одна із них – чудово збережена і дає змогу побачити зразок письма XII століття. Сьогодні експонати можна роздивитися у музеї. Це речі побуту, прикраси, музичні інструменти. Деякі із них – є дуже унікальними і єдиними в Україні.

«Серед унікальних речей – це от семиструнна гусля. Це єдина гусля, знайдена в Україні. У неї сім отворів для семи струн. І вона ще цікава тим, що має дуже гарний орнамент. Таким чином, ми можемо зрозуміти наскільки майстер, який її виготовляв, художньо підійшов до виготовлення цього інструменту. Також тут представлена гральна дошка. Тобто і в ті часи азартні ігри були в моді. Ці всі речі датуються серединою 12 століття. Це фактично період розквіту Звенигорода»,– додала директорка.

Традиційний музей vs Віртуальна реальність

До старту нового туристичного сезону у музеї з’явилася ще одна цікавинка – віртуальна реальність. Одягнувши 3D окуляри, відвідувачі мають змогу роздивитися 12 локацій давнього міста. Це інтер’єри церков та палаців, вулиці, площі та тогочасні навколишні панорами.

«Я побачила гарні церкви, господарства, це так пізнавально. Завдяки таким окулярам дуже цікаво вивчати історію нашого села»,– поділилася враженнями місцева школярка Антоніна.

Над віртуальною реальністю розробники працювали декілька років. Аби максимально відтворити тогочасну атмосферу, усю картинку узгоджували із дослідниками, які дуже часто вносили свої правки.

«При створені віртуальної реальності ми намагалися зменшити відчуття, що це 3D за рахунок добавляння різних променів від сонця, хмаринок, літаючого бруду, бруду під ногами. І ми от вже в кінці із науковцями дійшли згоди, що десь воно все так і виглядало», – розповів керівник технічної частини проєкту Роман Джек.

Які плани?

Музейники кажуть, у планах мають ще багато ідей. Найперше – це дооблаштувати територію, на якій проводили розкопки. На городищі площею 30 га хочуть звести історико-культурний парк із різноманітними квестами. Вже виконали підготовчі роботи та закупили деяке обладнання. Майбутній парк поєднає в собі відпочинкову, культурну, наукову, музейну та освітню функції. На території давнього городища створять мережу доріжок, підсвітять основні елементи та створять дитячий майданчик. На разі команда шукає фінансування на продовження робіт.

А цими вихідними, з 6-8 серпня, тут триває великий фестиваль із пізнавальними акціями та вуличними перформенсами. Аби якомога більше людей дізналися про цю цікаву місцину.

 Мар’яна Оленська

 

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі