НТА > НОВИНИ > Львівські новини > «Демонтаж радянської зірки з Марсового поля – символізує кінець епохи брехні»

«Демонтаж радянської зірки з Марсового поля – символізує кінець епохи брехні»

Історик Іван Сварник розповів правду про те, хто там насправді похований та до чого тут зірка.

308

У Львові із Масового поля врешті демонтують радянську символіку. Це рішення повинен затвердити виконком ЛМР, тож коли саме приберуть комуністичну зірку наразі невідомо. У Москві вже цьому обурилися та навіть надіслали українському МЗС ноту протесту. Хто ж насправді похований на Марсовому полі та роль цього у вигляді п’ятикутної зірки з серпом та молотом – говоримо з істориком Іваном Сварником.

Звідки назва «Марсове поле»

У Давньому Римі була площа за містом, яка мала назву – Марсова. Там проводили тріумфи війська. До прикладу, повертався Гай Юлій Цезар з походу, тому організовували паради легіонів. На Марсовому полі в Римі не ховали ветеранів – для цього були окремі місця. Однак, свого часу, коли в Санкт-Петербурзі називали площі, то одну з них назвали – Марсовою. Там після Російської Революції поховали жертв вуличних боїв. Таким чином це почало асоціюватися із загиблими героями.

Ідею назвати площу «Масовою» у Львові висунув скульптор Василь Каменщик, він був одним із авторів впорядкування цієї площі і спорудження цілого комплексу пам’яті. Командування Прикарпатського Округу вирішило 1975 році, тобто до 30-річчя Перемоги, зробити величний та помпезний меморіал зі сходами та скульптурою Георгія Побєдоносця. Втім вдалося реалізувати тільки незначну частину: три ряди кам’яних гранітних плит та чорні плити на червоному полі, що символізували Георгіївську стрічку (тепер заборонену в Україні).

Також встановили величезну зірку з серпом та молотом – зображення Ордену Вітчизняної війни. Це мало б символізувати місце, в якому поховані герої Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.

Насправді на Марсовому поховані не герої, а вороги

Важливо! На Марсовому полі не поховані люди, які загинули під час війни. Насправді там спочивають солдати внутрішніх військ, бійці міліції та винищувальних батальйонів, комсомольці та піонери 1944-1947 рр. – про це так і написало у довіднику «Пам’ятники історії культури Української СРС».

Але верхня межа навіть 1952 рік. Там є поховані люди, які померли через 7 років після війни у боротьбі з україською повстанською армією. Це ті, хто помирали у львівських госпіталях поранені, міліціонери та всякі карателі.

Зірка для замилювання очей

Ця радянська зірка повинна була замаскувати чий саме це цвинтар – буцімто радянських солдатів, які загинули під час війни, хоч, вкотре наголошую, вони померли – після. До того ж, на місці Марсового поля були раніше інші військові цвинтарі – героям Першої світової війни та кладовище Січових стрільців поруч, ясна річ, їх зруйнували. Безжально ліквідували, коли впорядковували цей комплекс.

Все вирівняли бульдозерами, останки людей позгрібали, десь там поховали. І на цьому місці влаштували радянський меморіал буцімто Великої Вітчизняної війни.

Як зірка стала масовим символом

Історія зірки теж не менш цікава. Коли орден запроваджували у 1942 році – це була перша нагорода за участь у Вітчизняній війні, якою нагороджували за дуже конкретні речі: наприклад пілот-винищувач збив два ворожі літаки. Тоді був гідний отримати Орден Великої Вітчизняної війни І ступеня. Але у 1985-році, на 40-річницю Перемоги, в СРСР прийняли дуже дивну постанову – нагородити усіх учасників війни зіркою. І таким чином бойовий орден перетворився на пам’ятну медаль. Тому ціна цієї нагороди, яку виготовляли у 1985 році є дуже мізерною, бо це був масовий тираж. Тоді нагородили від 6 до 8 мільйонів людей.

Людей обдурили. Кінець епохи брехні

Демонтаж радянської зірки – це кінець великої епохи брехні. Неправди про війну, яка не була Вітчизняною, тому що багато людей були мобілізовані силою, кинуті в бій без зброї, навіть не воюючи, гинули дорогою до фронту. Це не була Вітчизняна війна, і ті, хто померли не йшли добровільно воювати за Сталіна і за ту совєтську батьківщину. Треба пам’ятати, що коли створювали військове кладовище «Марсове поле» – людей обдурили, сказали що поховані герої, а насправді вороги України.

Віра Лабич

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
2
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
1

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі