НТА > НОВИНИ > Новини світу > Дев’ять висновків Блінкена і Лаврова після зустрічі в Женеві. Відчуйте різницю

Дев’ять висновків Блінкена і Лаврова після зустрічі в Женеві. Відчуйте різницю

У США вважають, що все в нинішній історії залежить від того, який подальший шлях обере Росія: дипломатію чи ескалацію

746

Державний секретар США Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ Росії Росії Сергій Лавров сьогодні зустрілися в Женеві. Поспілкувалися приблизно півтори години, хоча попередньо планувалося трохи більше часу. Говорили здебільшого про Україну, щоправда, до спільного знаменника так і не дійшли.

Не компроміси, а сценарії

Як стверджують аналітики, у сторін мало точок дотику, а вперед до якогось вирішення ситуації вони якщо і рухаються, то хіба сантиметровими крочками. Але, швидше за все, відбувається таке собі тупцювання на місці.

«Позиції Москви та Вашингтону зараз є такими, що досягнення компромісу без здачі позицій одним з учасників переговорів є неможливим. А провідні гравці світового політикуму такого собі дозволити не можуть. Тому в нинішній шаховій партії вони грають задля того, щоби не втратити обличчя», – прокоментував політичний експерт Андрій Дудок.

За його словами, у цій грі ледь не розмінною монетою виявилася Україна. При цьому від наших політичних лідерів – чи то президента, чи то від опозиції – мало що залежить.

«Росія вперлася та вимагає, щоби обговорювали винятково російський ультиматум. На чому базується така «дика» впертість – сказати складно. Всім же зрозуміло, що на значні поступки ніхто не піде. А США, схоже, наразі намацують ґрунт, чи можливим є взагалі дипломатичне вирішення в переговорах з такими «дикунами», – вважає політичний експерт.

Він додав, що подекуди складається враження, що в США вже змирилися з неминучістю силового варіанту. Проте американці до останнього ще намагаються вхопитися за дипломатичний варіант.

Можна зробити висновок, що справа йде не до пошуку ймовірного консенсусу, а до вироблення можливих сценаріїв розвитку подій в разі подальшої ескалації.

Різний погляд на речі

При цьому Білий дім і Кремль, як і раніше, по-різному дивляться як на ситуацію, що склалася навколо України, так і на глобальні геополітичні світові розклади.

Висловлювання Ентоні Блінкена та Сергія Лаврова на пресконференціях, які вони дали відразу по завершенню цього етапу переговорів, підтвердило незмінність позицій США та Росії. Пропонуємо по 9 тез, з якими політики вийшли сьогодні до журналістів.

Дев’ять висновків Блінкена

 • «Я сказав Лаврову, що є певні принципи, які США та союзники зобов’язалися захищати: зокрема, право українського народу самому визначати своє майбутнє. І тут немає простору для торгів»
 • «Ми дали чітко зрозуміти: якщо будь-які збройні сили Росії перейдуть кордон з Україною, то це вважатиметься новим вторгненням і отримає швидку, жорстку, єдину відповідь від США та наших партнерів»
 • «Інші варіанти агресивних дій – кібератаки, використання парамілітарних формувань та інше – теж отримають відповідь від США та союзників»
 • «Російські офіційні особи багаторазово заявляли, що не мають намірів вторгатися в Україну. Але значення мають не слова, а дії. А видимим є факт концентрації російських сил на кордоні з Україною».

 • «Варто опиратися не на емоції, а на реальні факти та історію. Зокрема, на те, що Росія вже вторгалася в Україну 2014-го. Зараз Росія в дипломатичних переговорах, але в той же час продовжує ескалацію, планує агресивні дії проти України»
 • «Чого хоче Путін? Його треба запитати. Лише він знає відповідь. Те, що Росія зробила за попередні роки, тільки погіршило її становище. До 2014-го, до окупації Донбасу, рейтинг хорошого ставлення до Росії був 70%, а зараз – 25% чи 30%»
 • «У цій історії все залежить від подальших дій Росії та від того, який вона обере шлях: дипломатію чи ескалацію»
 • «Ми з Лавровим погодилися, що продовження дипломатичного процесу – це важливо. Після консультацій найближчими днями поділимося з Росією нашими ідеями детальніше і в письмовій формі. Проводитимемо подальші дискусії після цього»
 • «Якщо прийдемо до висновку, що краще розв’язувати деякі питання через прямий діалог президентів, то Джо Байден готовий до цього»

Дев’ять висновків Лаврова

 • «Ми завершили домовленістю про те, що нам наступного тижня нададуть письмові пропозиції щодо гарантій безпеки. Коли Росія отримає їх, то заплануємо новий контакт, спочатку на рівні міністрів закордонних справ»
 • «Жодних планів, дат чи навіть розмов з приводу нової зустрічі з Блінкеном немає. Чекаємо письмових відповідей на пропозиції про гарантії безпеки від американської сторони»
 • «НАТО – це блок, який створили проти СРСР, а зараз він принципово працює проти Росії. Це в них записано в доктринальних документах»
 • «Держдепу варто проаналізувати методи роботи з журналістами щодо акуратності фактів. Вони стверджують, що ми нападемо на Україну, хоча ми кажемо, що це не так. Ви запитуєте, чому зараз? А коли, як не зараз, не нападати нам?»
 • «Істерика, яку зараз розкручують наші західні колеги, спрямована на те, щоби спровокувати українські силові дії на Донбасі, або, як мінімум, на те, аби прикрити повний саботаж українською стороною Мінських домовленостей»

 • «Настав час змусити Київ виконувати Мінські домовленості. Ще невідомо, хто кому погрожує у нинішній ситуації. І в що ці погрози можуть вилитися – це велике запитання»
 • «Україна повинна закріпити особливий статус Донбасу в Конституції і провести загальну амністію для учасників збройного конфлікту, а також вибори за погодженням із Донецьком і Луганськом. Ось у такому стані зараз історія зі статусом цих територій»
 • «Референдум у Донецькій і Луганській областях серйозно обговорювали на зустрічах нормандського формату. Нас просили лідери Франції та Німеччини, щоби ми переконали представників Донецька і Луганська та відкликали свої рішення про незалежність. Вони пішли назустріч нормандській четвірці, адже їм пообіцяли, що від А до Я виконають Мінські домовленості. Насамперед – надання особливого статусу цим територіям»
 • «Документи, які держдеп підготував до женевської зустрічі, читати було неможливо. Ми вимагаємо іншого підходу та сподіваємося, що він з’явиться»

Пристрасті навколо «гарантій безпеки»

Нагадаємо, що в грудні 2021-го року російське Міністерство закордонних справ опублікувало проєкти договорів зі США та НАТО про так звані «гарантії безпеки». Головним чином Москва наполягає на відмові від вступу України до НАТО в довгостроковій перспективі. З усього видно, Захід на це піти не може.

Російсько-американські консультації з цих питань вже відбулися 10-го січня в Женеві. Також минулого тижня, 12-го січня, в Брюсселі пройшло засідання Ради Росія – НАТО, а 13-го січня «гарантії безпеки» обговорювалися на нараді Постійної ради ОБСЄ у Відні.

Розмов багато, а віз проблем із можливим російським вторгненням на територію України і далі на тому ж місці. Новий раунд переговорів, швидше за все, відбудеться наступного тижня. Наразі дуже мало прогнозів з обидвох сторін, що його (цей віз) вдасться зрушити з місця…

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі