НТА > НОВИНИ > Суспільство > Діятиме не діятиме. Ніцой і військові про заборону російських книг та музики

Діятиме не діятиме. Ніцой і військові про заборону російських книг та музики

Російськомовні військові масово переходять на українську, та чи допоможе закон справді викорінити мову ворога

185

В Україні заборонили російську музику в українських медіа та громадському просторі, а також  імпорт та розповсюдження книг та іншої видавничої продукції з РФ, тимчасово окупованих нею територій України та з Білорусі. Таке рішення ВРУ ухвалила 19 червня.

А що про це думають військові, які зараз захищають Україну: кілька із них прокоментували табу на російськомовну продукцію в ефірі «Народного Толк-Шоу» на NTA. Також свою думку висловила Лариса Ніцой.

“У підрозділі всі російськомовні кияни перейшли на українську”

Командир Легіону Свобода Нацгвардії України Петро Кузик, який зараз обороняє Луганщину, зазначив, що нарешті українці позбавляються мови та культури окупанта. За його словами, постає тільки одне питання – чому раніше ці законопроєкти не ухвалили, чому українці такі терплячі.

«Те, що я та мої бійці побачили на власні очі в Ірпені, в Гостомелі, в Бучі… Я бачив маленьку дитину зі зв’язаними руками, з простріленою готовою, біля її батьків, так само застрелених. Тобто це, мабуть, або дитину на очах в батьків застрелили, або батьків на очах дитини… Але це без різниці. І після цього невігластва хтось ще буде захищати культуру, мову окупанта. Мені здається, що після того, що вони робили з українцями, ми маємо максимально позбутися цього. Я розумію, що ми мегацивілізовані, терплячі, толерантні, але настав час заповажати себе», – повідомив командир батальйону «Свобода».

Він також зауважив, що у його підрозділі є російськомовні кияни, які після цих подій добровільно перейшли виключно на українську мову, наразі ніхто не спілкується мовою окупанта.

«Мені здається, що це настільки правильно, настільки давно треба було зробити, що таке враження, що ми говоримо про те, що сонце встає, а ввечері воно сідає»,  – повідомив Петро Кузик.

“У  людей виникло  «русохейтерство»”

Депутат Львівської міської ради, військовослужбовець ЗСУ Ігор Шолтис, який наразі обороняє Запорізький напрямок стверджує, що всі військові позитивно сприйняли  ініціативу щодо заборони російської музики в Україні.

«Починаючи з 25 лютого, коли службу розпочали з хлопцями, то послуговуємося якраз україномовним продуктом, якого стає все більше. Частково він мілітаризований, але дуже близький нам по духу. Сказати, що маємо якийсь дефіцит у культурній продукції, не можна. Щодо того, чи загально трендові тематики в музиці змінюються з поступом розвитку української продукції, то теж хочеться позитивно на це відреагувати. Українська музика тепер є різною – більше інтелектуальною, а є й на не дуже вибагливого споживача. Та головне, що вона є і є україномовна», –  поділився думками  Ігор Шолтис.

На його думку, ініціатива від ВРУ не є запізнілою. Навпаки – її ухвалили дуже вчасно та слушно, бо це «сталося на хвилі того, як в людей виникло «русохейтерство» і знову ж таки поняття національної ідентифікації».

«На півдні України, де ми зараз воюємо, цивільні люди, які жодного разу не тримали в руках зброю, були зґвалтовані, закатовані та вбиті лише через те, що вони українці, розмовляють українською, віддані українській культурі, бо вони просто інакші від цих потвор. Тому питання мови – це один з тих стовпів, який відрізняє нас, зокрема, на ділянках фронту. Жодного разу ти не запідозриш в причетності до російських спецслужб чи до приналежності до якогось з російських підрозділів людину, яка круто вимовляє наші не лише галицькі, але й слова із закарпатських регіонів. У нас дуже різноманітна мова і вона виступає основним ідентифікатором як військових, так і цивільних у будь-якій точці країни. Це якраз те, що в першу чергу робить нас українцями, це те, за що ми боремося, це відправна точка, яка дуже дошкуляє нашим ворогам і з якою вони, на щастя, не можуть нічого вдіяти», – повідомив військовослужбовець ЗСУ.

“Не треба соромитися робити зауваження москвомовним”

Українська письменниця, громадська діячка, борець за українську мову Лариса Ніцой зазначила, що в цьому законопроекті утверджено вже те, що утвердили самі ж українці.

«Коли почалося повномасштабне вторгнення, то я майже ніде не чула в торгових центрах, ресторанах, кав’ярнях, на вулицях, московської музики. Самі українці цю музику вважають недоречною. А у законі просто узагальнили і прописали те, що й так зрозуміло», – відзначила Ніцой.

Каже, коли почалася війна, українці абсолютно в природній спосіб викинули зі свого культурного простору московську музику. Але цим “законом нас знову намахали”.

«У цьому законі не заборонена московська мова, у цьому законі заборонені тільки ті співаки, які підтримують Путіна і його політику. Всі інші можуть в межах квот далі транслюватися, де завгодно. Ці співаки можуть тицьнути пальцем у цей закон і сказати: «Я проти Путіна, я ніколи його не підтримував, тому я можу далі творити московською мовою»», – зазначила Лариса Ніцой.

Вона зауважила, що найголовніший інструмент утвердження «русского мира» – це є московський язик, який потрібно викорінювати з життя українців.

«Дорогі, рідні українці в містах та селах, будь ласка, усвідомте нарешті, що всі, хто розмовляє, творить, говорить московською мовою, це все сіячі «русского мира». Коли людина йде по вулиці та чхає на вас та сіє віруси, ви ж робите цій людині зауваження: «Чого ти хворий приперся сюди до всіх і чхаєш на нас усіх». Так само ми не повинні соромитися москвомовним робити зауваження, щоб вони в публічному просторі не сіяли вірусняки «русского мира». Ми, українці, маємо бути сміливішими та утверджувати Україну», – звернулася до українців Лариса Ніцой.

“Авторам про “героїзм” сепаратистів наперед виплачували гонорари”

Командир розвідвзводу морської піхоти ЗСУ, журналіст Влад Якушев наголосив: Росія нічого не робить просто так. Недаремно ще з 2014 року величезні кошти вкладалися у видання книг, які героїзують людей із так званих «ЛНР» та «ДНР». Їх авторам наперед виплачувалися космічні гонорари. Музика – теж інструмент пропаганди.

 

«Група «Ногу свело» нібито проукраїнську пісню випустила «Україна». У цій пісні є такі слова: «Украина! Пусть от Днепра и до Берлина». А що по іншу сторону Дніпра – це вже не Україна? Таке от підсвідомо закладено. Це однозначно пропаганда, яка ненав’язливо відкладається у головах. Саме тому і потрібно було заборонити російську музику та книжки», – аргументує необхідність ухваленого рішення Якушев.

Він також зауважив, спілкування російською між військовими, які вдома говорили саме також мовою, суттєво зменшується.

«Ми не хочемо між собою навіть спілкуватися мовою вбивці, – кажуть воїни», -додав Влад Якушев.

Нагадаємо, що Парламент 19 червня заборонив імпорт та росповсюдження книг та іншої видавничої продукції з РФ, тимчасово окупованих нею територій України та з Білорусі. «За» проголосували 306 нардепів.і

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі