НТА > НОВИНИ > Новини політики > До і після «Вагнергейту». Чи настав «початок кінця» для Зеленського

До і після «Вагнергейту». Чи настав «початок кінця» для Зеленського

Останні події в Україні свідчать про те, що для кар’єри політика Володимира Зеленського настають визначальні моменти

230

Оприлюднення розслідування від Bellingcat про зірвану спецоперацію українських спецслужб щодо затримання російських бойовиків, які брали участь у війні проти України на Донбасі, а також додаткові свідчення звільненого розвідника Василя Бурби в ефірі Савіка Шустера, на думку експертів, можуть ще більше обвалити рейтинг президента України Володимира Зеленського. Тож які наслідки матиме “Вагнергейт” для президента.

Фактор Бурби

Розвідник Василь Бурба, про якого раніше знало лише обмежене коло людей, стрімко ввірвався в українську політику. І зараз навколо нього чимало розмов і прогнозів. При цьому експерти відводять йому різні ролі – від керівника новоствореної партії до новітнього політичного в’язня. І так само відрізняють передбачення стосовно того, чи йому самому це все потрібно та чи не закрутилася в нього голова від надміру уваги.

Але, з іншого боку, таку реакцію можна зрозуміти. Василь Бурба фактично звинуватив керівництво держави у зриві операції та недвозначно натякнув на присутність «крота», який працює на Росію у вищих ешелонах української влади. Вийшло це по-телевізійному ефектно, за наявності порожніх крісел для Зеленського та Єрмака, які проігнорували телевізійний ефір у Савіка Шустера.

«Василя Бурбу складно запідозрити у прихильності до якогось одного політичного табору. Він робив кар’єру в силових структурах і за Януковича, і за Порошенка, і до пори до часу за Зеленського. Так, є зараз закиди, що він брав якусь участь у спробах зачистки Майдану. Однак фактом є і те, що під люстрацію він не потрапив. Бо нічим не керував, а був виконавцем середньої ланки. Просто виконував наказ», – зазначив політичний експерт Андрій Дудок.

Він додав, що зараз з’являються розмови про саботування деяких наказів у період Майдану від Василя Бурби. Тож звинувачення, які «насипають» як за ініціативою влади, так і від деяких патріотичних проукраїнських сил можуть навіть спрацювати на користь розвідника, якщо стануть відомі якісь додаткові обставини.

Проте в можливість створення власної політичної партії з нуля «під прапором Бурби» політичний експерт не вірить. А ось приєднатися до когось, наприклад, до «Європейської Солідарності», він може.

Порошенко та захист розвідників

Лідери цієї політичної сили вже зробили декілька заяв з приводу новоявленого діяча, про якого стало відомо на всю Україну. Зокрема, Петро Порошенко вже наголосив на декількох висновках за підсумками подій, які сталися останнім часом:

«Перше: українські розвідники провели блискучу операцію, довівши, що вони є одними з найкращих у світі. Друге: українські розвідники зараз потребують захисту. Бо намагаючись прикрити свою злочинну бездіяльність, цвіт української розвідки звільнили і погрожують кримінальним переслідуванням. Погрожують ті, хто несе повну відповідальність за зрив операції, намагаючись прикрити або власну зраду, або власний хаос і некомпетентність».

Петро Порошенко вимагає, щоби українських розвідників не лише захистили, а й відновили на посадах, надали охорону. До того ж, за його словами, вони мають бути важливі не лише в проведенні розвідки, а й у свідченнях з відновлення довіри та захисту української національної безпеки.

«Це мої вимоги до влади, – наголосив лідер «Європейської Солідарності». – Альтернативи цьому шляху немає. Бо ситуація буде ще гірша. На жаль, не тільки для нинішньої влади, але і для України. Тоді ми цього допустити точно не можемо».

Ув’язнення – як самогубство для влади

Але існує ще й варіант, що влада може розпочати судовий процес проти Бурби, наприклад, за державну зраду.

«Це стало би майже самогубством для влади. Бо ініціатива зараз на боці Бурби, а точніше тих, хто його агресивно захищатиме. Зі створенням образу жертви значно підвищаться і шанси на пристойне політичне майбутнє. Можливо, саме тому влада, розуміючи наслідки, ще не відкрила проти нього справ», – зазначив політичний експерт Андрій Дудок.

Експерт також припустив: «Василь Бурба може так і залишитися «героєм одного сюжету». Не виключено, що такий варіант влаштував би всіх. З великою долею ймовірності – і його також. У будь-якому разі певні преференції у деяких політичних колах він уже собі заробив. І його прізвище однозначно запам’ятали».

На думку Андрія Дудка, незважаючи на недалекоглядність влади в багатьох моментах, вона навряд чи наважиться саме зараз переслідувати розвідника, який розговорився та висунув серйозні звинувачення. Хоча, образно кажучи, ножі на нього та його соратників «точитимуть» і візьмуться за них за першої-ліпшої нагоди.

“Вагнергейт”. Початок кінця для Зеленського?

Поки що Володимир Зеленський узяв паузу, під час якої у неділю, 21-го листопада, відбулося відзначення 50-річного ювілею Андрія Єрмака. Для цього вони завітали до карпатської резиденції «Синьогора». Але експерти не сумнівається, що на інформаційному полі влада та її глашатаї невдовзі зроблять хід у відповідь, який наразі ретельно готують.

І ледь не всі погоджуються в думці, що так звана війна Зеленський – Ахметов вийшла останнім часом в активну фазу. Тож найближчим часом спостерігатимемо за новими її витками.

«Із цієї війни переможцем вийде тільки одна сторона, а за стіл переговорів, якщо до такого дійде, вони сядуть тільки тоді, коли одна із сторін виявиться набагато слабшою за іншу. Стосунки Володимира Зеленського з Рінатом Ахметовим докорінно змінилися: від «зручного партнерства» до «початку війни», – переконаний Андрій Дудок.

Таку ж думку висловив політик і журналіст Вадим Денисенко: «Інформаційні канали зараз працюють проти Зеленського. Великі гравці в державі об’єднані в ідеї зменшення рейтингу Зеленського до 15-ти і нижче відсотків. Навіть Ігор Коломойський, який продовжує на своїх каналах забезпечувати команді президента теплу ванну, зацікавлений в ослабленні Зеленського, адже за таких обставин Зеленський не тільки буде більш керованим, але й сам Коломойський може стати головним переговорником в країні».

Конфліктом, за версією експертів, обов’язково спробують скористатися всі учасники так званої вищої ліги української політики. І спрогнозувати зараз, «кому краще карта ляже» дуже складно.

А Савік Шустер, який теж святкує (сьогодні, 22-го листопада, йому виповнилося 69) назвав усе те, що відбувається, «початком кінця» для Зеленського. А цей журналіст за свою тривалу кар’єру і не в таких «колотнечах» перебував, тому знає, що каже. І що потрібно казати в той чи інший момент…

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
2
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
1

Коментарі