НТА > НОВИНИ > Війна > Дорога відбудова. Куди підуть 750 млрд доларів, які виділить світ на відновлення України

Дорога відбудова. Куди підуть 750 млрд доларів, які виділить світ на відновлення України

Кількість учасників української делегації на саміті в Лугано здивувала навіть наших міжнародних партнерів

604

У швейцарському Лугано лідери 40 країн підписали декларацію, яка зафіксувала низку принципів для відбудови України. Вони взяли на себе зобов’язання підтримувати нас у тривалому та дорогому повоєнному відновленні та наголосили на необхідності широких реформ для підвищення прозорості та боротьби з корупцією.

Учасники Конференції з відновлення, яка тривала впродовж двох днів, погодилися, що Україна сама керуватиме процесом відбудови. Але він має бути прозорим і підзвітним народу України.

Три основні принципи

На сайті уряду України оприлюднили фінальний текст «Декларації Лугано», в якому визначили так звані «Керівні принципи процесу відновлення України»: партнерство, спрямованість на реформи, прозорість, підзвітність і верховенство права, демократична участь, залучення багатьох стейкголдерів, гендерна рівність та інклюзія, сталий розвиток.

У Конференції з відновлення України (URC2022) у швейцарському Лугано взяли участь представники понад 40 держав і більше 20-ти міжнародних організацій. Масштабний захід запланували ще до війни, там мали розглядати прогрес у реформуванні України.

Але в попередній порядок денний суттєво втрутилося повномасштабне вторгнення Росії. Тож довелося зосередитися на планах повоєнного відновлення України. Тому всі спільно визначали принципи, за якими проходитиме цей процес.

«Запитання не тільки в тому, що потрібно відбудувати, а і як, і за чий рахунок. Ми взяли три основні принципи – зупинення руйнування України, відновлення та реновація, які заклали у відповідний план», – наголосив один із керівників української делегації в Лугано, голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.

Це потрібно вже зараз

«Коли кажуть про відбудову України, то часто некоректно розставляють акценти. Це ж не тільки про те, що маємо зробити після нашої перемоги або наступними роками, а й про те, що потрібно робити вже зараз», – додав президент України Володимир Зеленський, який в режимі онлайн звернувся до учасників саміту в Лугано.

Він акцентував увагу на тому, що українські сили звільнили від окупантів більше тисячі населених пунктів, щотижня додаються нові. Зараз, наприклад, – на півдні нашої держави. Всі вони зазнали масштабних руйнувань. А це означає потребу в колосальних коштах на відновлення інфраструктури, на повернення медицини та соціальних послуг, на відновлення нормального економічного життя.

Одних лише зруйнованих будинків у звільнених районах – десятки тисяч. А ще потрібно готувати школи й університети до нового навчального року на всій вільній території країни та в нових умовах постійної загрози, зокрема, ракетних ударів.

За словами Зеленського, треба вже готуватися до зими та зробити все, щоби ми її пройшли спокійно з погляду енергетики, попри будь-які загрози, які створює щоденно Росія.

«Значну частину економіки знищили бойові дії та російські удари, тисячі підприємств не працюють. А це означає високу потребу в робочих місцях, у забезпеченні соціальних виплат, попри зниження податкових надходжень. Тому відбудова України – не тільки про те, що треба зробити потім, після нашої перемоги, а й про те, що треба робити зараз. І ми маємо робити це разом із нашими партнерами, з усім демократичним світом», – зауважив Володимир Зеленський.

План відновлення України

Варіант, який запропонувала Україна, охоплює 10 років і 15 сфер життєдіяльності. Загалом у плані відновлення 850 проєктів, на їхню реалізацію потрібне фінансування приблизно 750 мільярдів доларів.

Список національних програм у плані

 • зміцнення інституційної спроможності (завершення перезапуску антикорупційної системи, завершення корпоратизації державних підприємств, приватизація нестратегічних активів, оптимізація центральних органів виконавчої влади, реформування системи оплати праці тощо) – 0,1 мільярда доларів;
 • цифрова держава (перепис населення, електронні послуги, розвиток мережі Дія.Центрів, цифрова безбар’єрність тощо) – 0,1 мільярда доларів;
 • зміцнення безпеки й оборони – 50 мільярдів доларів;
 • прагнення інтеграції в ЄС (відкриття ринків G7 і Євросоюзу, гармонізація законодавства, комунікаційний проєкт щодо підвищення поінформованості про Євросоюз тощо) – 1 мільярд доларів;
 • відновлення чистого та захищеного середовища – 20 мільярдів доларів;
 • енергетична незалежність і зелений курс – 130 мільярдів доларів;
 • поліпшення бізнес-середовища – 5 мільярдів доларів;
 • забезпечення конкурентного доступу до капіталу – 75 мільярдів доларів;
 • забезпечення макрофінансової стабільності – 60-80 мільярдів доларів;
 • розвиток секторів економіки з доданою вартістю (розвиток старт-ап екосистеми, машинобудування, відновлення агропромислового комплексу тощо) – 50 мільярдів доларів;
 • розширення й інтеграція логістики з ЄС (приватизація «Укрпошти», відновлення інфраструктури, реконструкція 5-7 пошкоджених внаслідок війни аеропортів тощо) – 120-160 мільярдів доларів;
 • відновлення та модернізація житла й інфраструктури регіонів – 150-250 мільярдів доларів;
 • відновлення та модернізація соціальної інфраструктури – 35 мільярдів доларів;
 • розвиток системи освіти – 5 мільярдів доларів;
 • модернізація системи охорони здоров’я – 5 мільярдів доларів;
 • розвиток систем культури та спорту – 20 мільярдів доларів;
 • забезпечення ефективної соціальної політики – 7 мільярдів доларів

Хто і які області взявся відновлювати

 • Німеччина – Чернігівська
 • Канада – Сумська
 • США та Туреччина – Харківська
 • Чехія, Фінляндія та Швеція – Луганська
 • Бельгія – Миколаївська
 • Швеція та Нідерланди – Херсонська
 • Швейцарія – Одеська
 • Норвегія – Кіровоградська
 • Австрія – Запорізька
 • Польща й Італія – Донецька

Тонкий натяк від Зеленського

У Швейцарії офіційну українську делегацію очолювали прем’єр-міністр Денис Шмигаль, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, яким допомагали деякі представники уряду та депутатів. Однак кількість українських представників у Лугано виявилася непомірно великою, як для країни, яка воює, тож це навіть викликало здивування наших міжнародних партнерів.

Президент України Володимир Зеленський під час виступу на конференції теж звернув на це увагу:

«Шановний президент Швейцарії Ігнаціо Кассіс сказав, що він тут бачить велику делегацію. Мене теж здивувало, що делегація є доволі великою. І я запрошую деяких людей, яких я побачив через екран, – я їх не бачив усі ці місяці війни… Просто хочу їм нагадати. Бо це важливо. Війна в Україні. Там, де ці люди працюють. Мені здається, я дуже тоненько нагадав їм».

Кого конкретно він мав на увазі, Зеленський не уточнив. Але експерти в цьому плані називають два варіанти. З одного боку, це занадто велика кількість депутатів українського парламенту, а з іншого – політики на кшталт Андрія Садового та Бориса Філатова, відповідно, міських голів Львова та Дніпра.

«Так, у Лугано поїхала величезна делегація від України, її можна було скоротити в 3 або 4 рази. Особливо це стосується тих, хто, крім української та російської, не знає жодної мови. Найбільше таких «туристів» виявилося від «Слуги народу», – зауважив політичний експерт Павло Запотічний.

Він додав, що для більшості це стало таким собі вип’ячуванням власної ваги на першим план, своєрідним піаром. Виглядало так, начебто ми вже перемогли, і тепер можна повноцінно братися з а відбудову постраждалих регіонів країни.

«Такі зустрічі, без сумніву, важливі та знакові. Але зараз, незважаючи на всі слова офіційних осіб, це робота на перспективу, рішення, які тут ухвалюють, мають більше декларативний характер, бо на теперішньому етапі конкретику дає фронт. Тому набагато більше важать для України саміти на кшталт «Рамштайнів», де нам виділяють потрібну зброю, аби протистояти загарбникам», – підсумував Павло Запотічний.

Наступна зустріч – у Лондоні

Та все ж – підтримка союзників для України просто необхідна. І робота, яку започаткувала зустріч у Лугано, триватиме й надалі. Зокрема, у Великій Британії наступного року відбудеться конференція, присвячена відновленню України та ліквідації наслідків російського вторгнення. Таку заяву міністерки закордонних справ цієї країни Ліз Трас оприлюднила агенція Reuters. За її словами, незабаром у Лондоні відкриють офіс, який координуватиме дії України та її союзників щодо заходів відновлення.

«Ми очолили підтримку України під час війни і будемо продовжувати лідирувати в підтримці плану реконструкції та розвитку українського уряду», – заявила Трас.

«Відновлення України після загарбницької війни Росії стане символом перемоги демократії над автократією. Це покаже Путіну, що його спроби знищити Україну створили лише сильнішу й об’єднанішу націю», – додала міністерка.

У Лондоні заявили, що президент України Володимир Зеленський попросив Велику Британію підтримати відновлення Києва та прилеглого регіону. Тож наші партнери пообіцяли використовувати власний досвід у фінансовому секторі, щоби допомогти залучити інвестиції в Україну.

Велика Британія вже погодилася надати гарантії на суму 1,5 мільярда доларів для багатосторонніх позик і понад 100 мільйонів фунтів двосторонньої підтримки.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі