НТА > НОВИНИ > Новини політики > Екехірія навпаки від Путіна. Чому Росія готова воювати в олімпійський період

Екехірія навпаки від Путіна. Чому Росія готова воювати в олімпійський період

У новітній історії олімпіад війна тричі перешкоджала проведенню найпрестижніших спортивних змагань планети

839

Історія стверджує, що в Стародавній Греції на час проведення Олімпійських ігор припиняли всі війни й оголошували священне перемир’я, яке мало назву екехірія. Хто його знає, як воно насправді відбувалося в ті давні часи, однак зараз простежується тенденція з точністю до навпаки.

Війни з олімпіадами

Свої останні війни президент Росії Володимир Путін розпочинав одночасно з проведенням олімпіад. 2008-го року вторгнення регулярної російської армії в Грузію відбулося саме в день урочистого відкриття літньої олімпіади в Пекіні.

Через 4 роки Олімпіада відбувалася в Сочі. Разом із баталіями на спортивних майданчиках тоді повним ходом тривало переведення підрозділів сил спеціальних операцій і десантно-штурмових військ до Криму.

«Перекидання контингенту аргументували ротацією. І те угруповання десантних кораблів, яке опинилося в Криму, воно було не лише Чорноморського флоту. Туди прийшли десантні кораблі і Балтійського, і Північного флотів», – пригадав у інтерв’ю «Радіо Свобода» віцеадмірал Сергій Гайдук, який був командувачем Військово-морських сил України з березня 2014-го по 2016-ий рік.

Анексія півострова стартувала 20-го лютого, що відобразили на реверсі російської медалі «За повернення Криму», а Ігри в Сочі тривали із 7-го по 23-тє лютого.

Нічого не нагадує? Трохи більше тижня залишилося до Олімпіади в Пекіні (знову Пекін, як і у випадку з російсько-грузинською війною), а багатотисячна російська армія згромадилася на кордоні з Україною, і ситуація стає все загрозливішою.

«Путін завжди користується ситуацією відволікання уваги, а Олімпіада є глобальним заходом, для того, щоби вирішувати свої проблеми. Він й у Сочі 2014-го намагався їх вирішувати. Туди ж, до речі, востаннє до Путіна приїжджали лідери західних країн», – наголосив в етері ЕспресоTV російський опозиціонер і правозахисник Марк Фейгін.

Олімпіада – не завада

Схожою думки дотримуються і в США. Зокрема, державний секретар Ентоні Блінкен в інтерв’ю телеканалу CBS розповів, що Олімпіада не завадить планам Володимира Путіна щодо України, якщо він вважатиме це невигідним для Росії.

На запитання ведучої, чи може Росія відтермінувати агресію через Олімпіаду в Пекіні, адже 2008-го року Ігри не завадили їй розпочати вторгнення у Грузію, Блінкен зауважив: «Ви маєте його запитати».

«Я так не думаю. Вважаю, що Росія ухвалюватиме свої рішення, ґрунтуючись на розрахунках президента Путіна про те, що є в їхніх інтересах. Ми дуже старанно працюємо над тим, щоб вплинути на цей розрахунок, пропонуючи як дипломатичний шлях, так і шлях оборони та стримування. Очевидно, що агресія матиме серйозні наслідки. Тому вибір за ним», – сказав держсекретар США.

Раніше американська агенція Bloomberg стверджувало, що президент Китаю Сі Цзіньпін, імовірно, попросив Путіна відтермінувати вторгнення в Україну до закінчення Олімпіади в Пекіні.

У статті зазначається, що Китай витратив на проведення Олімпійських ігор мільярди доларів і не хоче, аби Путін «затьмарив» цю подію, спровокувавши глобальну кризу безпеки зі США і Європою.

«Можливо, пан Сі попросив Путіна не вторгатися в Україну під час Ігор, таке нам підтвердив один дипломат у Пекіні», – написали американські медійники.

Два співрозмовники Bloomberg, знайомі з недавніми західними оцінками, стверджують, що Росія замість повномасштабних військових дій може розпочати «обмежене» вторгнення в середині лютого, яке супроводжуватимуть кібератаки та спроби дестабілізувати ситуацію в Україні.

Істерика Захарової

Така версія обурила речницю міністерства закордонних справ Росії Марію Захарову, яка істерично накинулася на агенцію Bloomberg, заявивши, що вона «давно вже перестало бути чимось самостійним, а тепер іще й пристойним».

«Це вже не фейк, а інформаційна спецоперація відповідних американських служб через Bloomberg. Я розумію, що, судячи з американських медіа, Росія давно мала «напасти». А ми все ніяк не нападемо. І ось начебто, за їхньою логікою, чудовий момент – Олімпіада в Китаї», – більше емоційно, ніж по суті, висловилася Марія Захарова.

При цьому вона договорилася до маразму, що це Грузія, а не Росія, стала ініціатором російсько-грузинської війни 2008-го року. І справді, історія знає величезну кількість випадків, коли фактами грубо маніпулюють на свою користь. Головне, щоби знайшлися ті, хто повірить емоційно-агресивній риториці, а в Росії, схоже, таких багато…

До речі, президент Путін планує відвідати Китай 4-го лютого, у день відкриття Олімпійських ігор у Пекіні. Натомість лідерів США та переважної більшості країн Заходу там не буде. Американці оголосили дипломатичний бойкот китайській Олімпіаді через ситуацію з правами людини у Китаї. При цьому в офіційній делегацій на Іграх будуть тільки спортсмени та тренери.

До речі, за словами командувача ООС генерал-лейтенанта Олександра Павлюка, серед різноманітних сценаріїв 20-те лютого виокремили як дату, після якої можливе вторгнення – тоді завершаться не тільки Олімпійські ігри, а й спільні російсько-білоруські військові навчання.

Тричі війна зупиняла спортсменів

У новітній історії олімпіад війна тричі перешкоджала їхньому проведенню. Через Першу світову війну не відбулася Олімпіада-1916, Друга світова війна завадила Іграм 1940-го та 1944-го років.

Берлін здобув право стати господарем літніх Олімпійських ігор 1916-го року, перемігши заявки Александрії, Амстердама, Брюсселя, Будапешта та Клівленда.

Німеччина побудувала новий стадіон, який мав стати головною ареною Ігор. Його відкрили за три роки до змагань – 1913-го року.

Після початку Першої світової війни у липні 1914-го підготовка тривала ще деякий час, оскільки ніхто не очікував, що бойові дії затягнуться на декілька років. Але жахлива війна врешті змусила скасувати Олімпіаду.

Берлінський стадіон знесли через два десятиріччя. На його місці звели нову арену, яка стала епіцентром Ігор-1936: Берлін отримав другий шанс провести змагання. Ту Олімпіаду Адольф Гітлер використав як потужний інструмент нацистської пропаганди.

1940-го і зимові, й літні Олімпіади мала приймати Японія. Тоді Ігри відбувалися в один рік і в межах однієї країни. Токіо призначили господарем літньої Олімпіади, а Саппоро – зимової. Утім, знову на заваді стало збройне протистояння.

1937-го розпочалася японсько-китайська війна. Міжнародний олімпійський комітет поспішно переніс літні змагання в Гельсінкі, а зимові – в швейцарський Сент-Моріц. Суперечка зі швейцарськими організаторами призвела до ще однієї зміни, і зимові ігри перенесли вдруге – в німецький Гарміш-Партенкірхен.

Та початок Другої світової війни у вересні 1939-го року, коли Німеччина вторглася до Польщі, призвів до повного скасування Олімпіади.

Ще до початку Другої світової війни Лондон обрали господарем літньої Олімпіади-1944. У голосуванні англійська столиця перемогла Афіни, Будапешт, Детройт, Гельсінкі, Лозанну, Монреаль і Рим. Оскільки Англія не могла прийняти й зимові Ігри, то це право подарували італійській Кортіні д’Ампеццо.

Та війна, яка тягнулася до 1945-го року, не дала жодного шансу. Лондон, натомість, приймав Олімпіаду 1948-го року в суворих післявоєнних умовах, а Кортіна д’Ампеццо – 1956-го.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"