НТА > НОВИНИ > Місця > «Галицька Каліфорнія». Борислав – перша нафтова столиця світу

«Галицька Каліфорнія». Борислав – перша нафтова столиця світу

1890

«Усе почалося із нафти!» – такий слоган Борислава. Зараз – це промислове містечко і, здавалося, нічого тут цікавого не знайти. Втім – це твердження помилкове. Ми розкажемо, чому туристу таки варто відвідати «Галицьку Каліфорнію».

Усе почалося з нафти

«Є приблизно 40 назв Борислава. Через кількість видобутої нафти, кількість змін, які відбулися довкола – нас порівняють із Каліфорнією, Пенсильванією. А Радянський Союз називав нас Галицьким Баку», – розповідає наш гід по Бориславу, він же керівник відділу туризму місцевої ради Ігор Романюк.

І саме з  Борислава починається світовий нафтовий промисел: в середині ХІХ ст. тут винайшли спосіб перегонки «чорного золота» на нафтопродукти. Так болото під ногами стало коштовністю, а власники свердловин – мільйонерами.

Усе завдяки мешканцю Борислава – Йогану Зегу. Він зробив революцію у нафтовій промисловості.

«Йоган Зег – першовідкривач перегонки нафти. Він першим зміг поділити її на фракцїі. Нафта стає двигуном розвитку в Підкарпатті, до нас приводять залізницю», – каже Ігор Романюк.

 Винахідник гасової лямпи

 Йоган (Ян) Зег був львівським фармацевтом, який свого часу переїхав до Борислава, де відкрив аптеку. Чоловік багато експериментував і зробив ще одне відкриття, яке змінило світ, пояснює Ігор Романюк: «Йоган Зег – це є співавтор гасової лампи! Хоча за деякими джерелами – просто автор гасової лампи. Ця людина змогла перетворити нікому не потрібний озекерит – віск земний, на щось таке, що заполонило свічками цілу Європу і освітило її».

У бориславському музеї-аптеці Йогана Зена досі зберігають автентичні пробірки науковця. Для туристів тут відтворюють навіть алхімічні досліди фармацевта. А також демонструють парфуми, які виробляли з бориславської нафти. Вони були відомими від Кельну, або «Кольоню» – як тоді говорили – до Парижа.

100 років розквіту

Разом із Бориславом під час чорної лихоманки розквітали Дрогобич та Трускавець. Але через  сто років – запаси нафти вичерпались і про колишню славу міста зараз нагадують хіба що качалки та свердловини на кожному кроці міста.  Тому побачити справжню бориславську нафту і відчути її на запах – може кожен. У місті досі стоять унікальні вцілілі експонати нафтовидобувної промисловості.

На початку ХХ ст. родовища давали до 5% світового нафтовидобутку. «Чорне золото» добувають тут і нині, але воно вже давно не приносить мешканцям такого добробуту, як на початку сто років тому. Але є ті, хто використовує природну копалину у побуті, як от пан Сергій.

Як нафта береже домівки

 Чоловік проводить екскурсію на своєму подвір’ї. Його бориславська хата по-справжньому унікальна.

Будинку 200 років. Пан Сергій привіз його із Івано-Франківщини 8 років тому. Кожну деталь позначали і складали, як конструктор. Господар пояснює, що його хата збереглася до наших часів і ще служитиме йому домівкою не один десяток  років саме завдяки нафті:  «Дах покритий смерековою драницею, які понад одне століття. Сто років вона простояла – дякуючи ропі! Ропа – то є  найліпший консерватор деревини».  

 Саме ропою, а не нафтою називають місцеві «чорне золото».

«Ропа – то є нафта!!! Он там  вище моєї хати на пагорбі є джерело. Воно наповнюється нафтою при мінусовій температурі, тоді вона

стає густою. Саме така нафта потрібна для смарування даху», – ділиться пан Сергій.

 Кава на «нафтусі»

А поруч із хатою – колодязь із «нафтусею». Господар набирає з криниці відому мінеральну воду і дає скуштувати. А потім пригощає кавою, звареній на тій самій «нафтусі».

Чоловік завжди радо приймає туристів. Каже: вхід вільний, за напої гроші не бере: «Хто скільки може – стільки залишає!»

Тому  підлікуватися можна не тільки у Трускавці чи Східниці, а й на подвір’ї у пана Сергія, паралельно вивчаючи нафтову історію.

Обласні чиновники вбачають у цьому регіоні Львівщини величезний туристичний потенціал, тому шукають нові способи, аби привабити гостей.  Розвивають туристичні вело- і піші маршрути.

«Борислав, Трускавець, Східниця – ті напрацювання, які вже є. Ми доповнюємо новими туристичними пропозиціями, новими туристичними продуктами. Це про пішохідний туризм, це про велосипедний туризм. Це те, що дає можливість у майбутньому задіювати ці курорти не лише під час зимового період», – розповідає заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний.

Нафту у Бориславі досі видобувають, але обсяги вже зовсім не ті. Тому саме нафтовою історією збираються приваблювати туристів.

Як доїхати:

Потягом.  Пасажирським потягом або електричкою у напрямку Трускавця. Доїхати до Дрогобича або Трускавця, далі – місцевими маршрутками.

Автобусом.  Автобуси Львів-Борислав відправляються із Залізничного вокзалу у Львові кожні 1-1,5 год.

Автомобілем. Трасою Київ-Чоп в напрямку Стрия. У Рудниках повернути направо в напрямку Меденич та Дрогобича. В Дрогобичі звернути на Борислав. Відстань – 100 км.

Віра Лабич

 

Оцініть новину
Клас!
7
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі