НТА > НОВИНИ > Новини світу > Гелловін. Чиє це свято, як святкують у США та Мексиці, та що каже Церква?

Гелловін. Чиє це свято, як святкують у США та Мексиці, та що каже Церква?

Назва свята походить від англійського Hallowe’en — скорочення від All Hallow’s Eve — Вечір усіх святих

306

Під час Гелловіну відбуваються костюмовані вечірки, оселі та будівлі прикрашають, із гарбузів вирізають традиційні ліхтарі, люди розповідають одне одному моторошні оповідки та дивляться разом фільми жахів, діти ввечері ходять по домівках у костюмах різних героїв та випрошують цукерки. А ще саме в цей день, 31 жовтня, в Україні буде перехід на зимовий час-2021, і доба триватиме цілих 25 годин.

«З тими Гелловінами, я не маю ради. В минулім році я ся так з Леськов за то всьо посварила. Ся дотепер гніваю. “Тебе, як кликали до Вертепа шоби ти смертьов була –  ти ся загнівала!»  А  костюм відьми! То відьма, то тобі не є обідно, нє» , – своїм питанням інстаграмна блогерка Баба Нюся вкотре активізувала українське суспільство, в якому і без того щороку дискутують: святкувати Гелловін чи ні? Язичницький він чи християнський? Стосується України чи є надбанням американської культури?  У соцмережах навіть висміюють сварки людей на цю тему.

Костюми як захист від «нечисті»

За легендою на Гелловін, проти ночі 1 листопада, душі померлих спускаються на землю, а разом з ними – злі духи та нечисті сили. Щоб відлякувати їх, у будинках створюють так звані – «гарбузові лампи», а люди вбираються у костюми нечисті.

Українка Світлана мешкає у США вже 10 років. Каже: серед діаспори так само щороку точаться суперечки, чи відзначати це свято. Втім її сім’я вважає Гелловін – лиш веселощами для дітей.

«Ми сприймаємо це як частину американської культури. Для дітей, для нашого оточення, зокрема, це всього лиш костюмоване дійство. Мій син собі щороку обирає костюм, не страшний: не зомбі, не вампіри! Цього року він обрав собі костюм покемона», – розповідає Світлана.

Жінка каже: у Нью-Йорку – багатокультурному місті, аби не образити почуття представників інших культур, у школах дітям рекомендують одягати костюми улюблених героїв.

 

«Зберігаються всі традиції: сік, фрукти та солодощі в класі. Діти можуть одягнути до школи в костюми, які вони забажають. Але є умова – це не повинні бути злі і криваві костюми. Починаючи від охоронців до директора школи – вони всі у костюмах. Це все дуже так по-доброму. Це приємне свято», – ділиться Світлана.

Вівтарі з черепами у Мексиці

Дещо мороторошніше Гелловін відзначають мексиканці. Вони створюють вівтарі на честь померлих родичів, які прикрашають черепами з цукру та улюбленими напоями. Шлях до будинків заставляють свічками та чорнобривцями, щоб нібито мерці змогли знайти дорогу додому.

Торік Людмила Калабуха побувала у цій країні. Каже: наскільки вразив її такий звичай, що вирішила й собі його перейняти.

«Цього року планую  нарвати чорнобривців, поставити портрети своїх бабці та діда, які померли і згадати їх за мексиканським звичаєм. Щоб їхні душі за мексиканською традицію по доріжцці з чорнобривців завітали до нас і підтримали нас своєю добротою і турботою», – поділилася планами на свято.

Гелловін для львів’ян – це…

Думки ж львів’ян щодо святкування Гелловіну – традиційно розійшлися.

«Якщо у нього закласти забарвлення, що це свято вшанування всіх тих, хто вже не з нами, а з Богом,  то воно має право на життя. Але цей культ гарбуза із вирізаними очима і підсвіткою якоїсь містичної по сторонньої сили – це не зовсім коректно», – вважає Петро.

«Святкую. Зазвичай влаштовуємо вечірки з друзями. Ми переодягаємося у різні костюми», – ділиться Дарини.

 «Я – християнин, то не вважаю за доцільне святкувати це свято», – відзначає Олег.

«Прикрашаємо дім. Хотілося б ще ходити по нашому селі – по хатах, як завжди це роблять, випрошувати цукерки, але у нас таке не прийнято. Купуємо якісь павутинки. «А що означають ці прикраси? Задумувалася?», – питаємо дівчину.  – «Ні!», говорить Софія.

Попри  неоднозначність Гелловіну – підприємці не соромляться прикрашати  кафе і магазини  гарбузами із павутинням –  головними гелловінськими атрибутами.

Бізнес-тренерка Людмила Калабуха каже – яскравий декор привертає увагу і таким чином може збільшити прибутки для бізнесу: «Є така штука, як глобалізація – подобається вона нам чи ні. І це свято прийшло до нас в рамках культурного обміну. І якщо воно вже є – треба максимум з нього взяти. Бо якщо є якесь явище, з яким неможливо боротися, його треба очолити – що і роблять наші українські підприємці. Я дуже рекомендую усім підприємцям на Гелловін зробити розпродажі і сказати, що це  «чорна п’ятниця» вже настала».

 Свято маркетингу

Етнографиня Леся Горошко продовжує:  Гелловін в Україні – це не що інше, як маркетинг. У погоні за яскравими прикрасами люди зовсім не задумуються про справжню суть свята:

«Це був звичай присвячений початку темної частини року. У такий спосіб намагалися забезпечити собі хороше життя. І ті світильники, які запалювати друїди прийшли до нас у вигляді гарбузів. Насьогодні в святі Гелловін присутні лише світильники».

Halloween pumpkins

До прикладу, цьогоріч у  Сполучених Штатах Америки витрати на святкування Гелловіна можуть досягти рекордних – $10 млрд.  Найчастіше люди обирають – гарбузи.  31 жовтня щороку Штати б’ють всі рекорди по продажах святкових сувенірів. Касові збори у магазинах в декілька разів перевищують суми, які заробляють продавці в Різдвяні свята.

«Атрибутика, яка виробляється до Гелловіну, як і до дня Святого Валентина – настільки різноманітна і її така величезна кількість, що вона вже не вміщається там, де вона виробляється і починає експортувати до нас», – підсумовує Леся Горошко.

Церква ж застерігає від веселощів на Гелловін.  В УГКЦ  кажуть, що це є злочином проти християнської віри, бо прямо порушує заповіді Божі.

«Заповідь,  яка торкає Бога, а цими заповідями є: “Не матимеш інших Богів крім мене. Не взиватимеш намарно імені Господа твого. Пам’ятатимеш, що десь святий слід святкувати». Отже, той хто святкує Гелловін – не тільки грішить, а й проявляє форму зневаги Бога», – ієромонах Юстин Бойко закликає замість чужого для українців Гелловіну відзначати справді християнське свято –  Десь усіх святих 1 листопада.

Воно є одним із найважливіших у календарі, адже у цей день потрібно відвідати могили померлих родичів та відправляти за ними   панахиди.

Віра Лабич

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі