НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Гріх, безпліддя, всесвітня змова. Найпоширеніші міфи про вакцину

Гріх, безпліддя, всесвітня змова. Найпоширеніші міфи про вакцину

Генетик, священники і МОЗ прокоментували головні вигадки про вакцину від ковіду

2258

Вакцина змінює ДНК людини, викликає безпліддя у жінок, є всесвітньою змовою та гріхом. Ці та багато інших міфів ширяться у мережі відколи вчені винайшли вакцину проти COVID-19. Утім, небезпечним є не препарат, а те, що чимало людей у світі все ще вірять у такі теорії та відмовляються вакцинуватися.

Тож NTA зібрав найпоширеніші міфи про вакцинацію та з’ясував, чому довіряти міфам не варто.

ТОП-7 безглуздих міфів про вакцину

Міф 1. Вакциновані легше заражають інших людей, бо їм зі щепленням ввели коронавірус.

Нещодавно Міністерство охорони здоров’я України провело опитування серед своїх читачів у соцмережах. З’ясувалося, що частина користувачів вважає, що вакцинація проти COVID-19 погіршує ситуацію із поширенням коронавірусної інфекції. Для тих, хто вірить, що вакциновані легше заражають інших, бо їм «ввели коронавірус» зі щепленням, у МОЗ дали спростування цьому міфу.

Як відомо, з початку вакцинальної кампанії в Україні щеплюють кількома вакцинами: CoronaVac, Comirnaty від Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna.

Ці вакцини мають різний спосіб дії, проте жодна з них не може інфікувати людину коронавірусом.

CoronaVac – це інактивована вакцина. В її складі є вже вбитий вірус, тому він не може поширюватись в організмі людини.

AstraZeneca – векторна вакцина, у якій використовується безпечний модифікований вірус застуди.

«Вірус має в собі специфічний білок. Він активує імунну відповідь: виробляється захист організму, але людина не підхоплює вірус. Також вакцина містить лише генетичний матеріал коронавірусу, який допомагає імунній системі розпізнавати вірус», – пишуть у МОЗ.

Pfizer і Moderna мають у складі молекули матричної рибонуклеїнової кислоти (мРНК), яка кодує білок оболонки коронавірусу. Ця мРНК при потраплянні в організм навчають його виробляти захисні антитіла. При цьому, сама ж мРНК гине.

Доктор медичних наук, професор Інституту фізіології імені Олександра Богомольця НАН України Віктор Досенко у коментарі NTA пояснює, що деякі вакцини передбачають використання «мертвого» вірусу.

«Інактивовані вакцини передбачають введення «мертвого», знешкодженого вірусу. Ці «трупи» коронавірусу використовуються для імунізації», – каже Віктор Досенко.

Проте, як зауважив професор, є також вакцини, де використовують живі віруси, але без патогенності, тобто ослаблені:

«Це, наприклад, вакцина проти поліомієліту. Вона з живим, але ослабленим вірусом, який вчить імунні систему працювати зі справжнім вірусом поліомієліту. Про те, що після вакцини людина стає вразливою – це небезпечна маячня, яка ні на чому не ґрунтується».

Віктор Досенко зауважив, що із протестами проти вакцини світ стикався не лише під час пандемії коронавірусу. Проте саме завдяки вакцинам людям вдавалося боротися із ще більш небезпечними інфекціями, аніж COVID-19.

«Вакцинація зменшила кількість смертей. Деякі захворювання взагалі зникли завдяки вакцинації. Ці вакцини проти коронавірусу зі списку ВООЗ вивчали більш ретельно, ніж будь-які інші вакцини. Ніколи вакцина так ретельно не вивчалася», – зазначив Досенко.

Міф 2. Вакцина від COVID-19 змінює людську ДНК

 Після вакцинації людське ДНК змінюється і його можна запатентувати – це ще один міф, який активно шириться мережею. Вакцинована людина нібито вважається трансгенною — генетично модифікованою. Утім, це неправда.  Ще у 2013 році Верховний суд США одноголосно ухвалив рішення: людські гени не можуть бути запатентованими.

Також у МОЗ України зауважили, що «мРНК нікуди не інтегрується, не вмонтовується, не заходить у ядро клітини, не змінює геном, а через кілька днів руйнується». Тому побоювання, що вакцини, які містять фрагмент генетичного матеріалу коронавірусу (мРНК), можуть змінити геном, даремні.

При цьому, професор Віктор Досенко пояснює, що наша ДНК постійно змінюється і у цьому немає нічого дивного. За його словами, це стається під впливом зовнішніх факторів, таких як мобільний телефон, випромінювання  моніторів, політ в літаку, хімічні речовини, віруси. Найчастіше це відбувається у так званих бар’єрних органах, які взаємодіють із зовнішнім середовищем.

«Вакцини створені так, щоб вони не впливали на цей процес. Звісно, що такі вакцини, як AstraZeneca створені, як модифіковані аденовіруси. І це генетичний конструкт, який, звичайно, не викликає захворювання аденовірусне, але як вектор несе інформацію S-протеїн. Ця конструкція потрапляє в наше ядро. Це добре, бо в наших клітинах, в які потрапить цей аденовірус, буде продукуватися вірусний блок до SARS-CoV-2. Якийсь час він попродукує і навчить нашу імунну систему. Клітини ці невічні, вони помруть і перестануть продукувати цей S-протеїн. Власне наша імунна система такі клітини розпізнає і знищить», – розповідає професор.

Міф 3. Вакциновані від COVID-19 помруть упродовж двох років

У мережі також часто поширювали інформацію про те, що нобелівський лауреат та вірусолог Люк Монтаньє заявив, що всі вакциновані від COVID-19 помруть упродовж двох років. Причиною цього нібито стане ефект ADE – антитілозалежне посилення інфекції, коли антитіла, які формуються проти вірусу, посилюють можливість вірусу викликати інфекцію, замість того, щоб захищати організм.

Утім, незалежні фактчекери з Reuters,  USA Today та PolitiFact спростували цей фейк. З’ясувалося, що Монтаньє не говорив про смерть вакцинованих від COVID-19.

Як пояснюють у МОЗ, ефекту антитілозалежного посилення інфекції не зафіксували під час клінічних випробувань вакцин проти COVID-19.

«Вакциновані люди рідше хворіють на COVID-19, а якщо хворіють, то переносять його легше. Це означає, що вакцини не викликають такого ефекту», – додали у міністерстві.

Міф 4. Вакцина Pfizer призводить до безпліддя у жінок

 Поширюється ще одне твердження: нібито вакцина Pfizer/BioNTech навчить імунну систему організму атакувати білок синцитин, який бере участь у формуванні плаценти. А це, своєю чергою, призведе до безпліддя в жінок.

Американський лікар-репродуктолог Ренді Морріс вирішив перевірити це твердження. Він почав спостерігати за своїми пацієнтами, які проходили ЕКО (штучне запліднення), щоб з’ясувати, чи впливає вакцинація на їхні шанси завагітніти й виносити дитину.

Зі 143 осіб, які брали участь у дослідженні, вакциновані, невакциновані та жінки, які раніше перехворіли на коронавірус, мали приблизно однакову ймовірність успішної вагітності.

Спростовує міф про безпліддя ще одне дослідження в США, в якому взяли участь понад 35 тисяч вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами. З’ясувалося, що немає жодних доказів того, що вакцини можуть нашкодити вагітній або ембріону.

Керівник лабораторії плаценти Університетської клініки Єни та президент Європейського товариства репродуктивної імунології Удо Маркерт також спростовує поширений міф. За його словами, якби це твердження відповідало дійсності, то «тоді б також, чи навіть передусім, до безпліддя призводило б і захворювання на COVID-19».

Міф 5. Теорія мікрочіпів

Одна з найпоширеніших чуток, яку розповсюджують ще з початку винайдення вакцини, стверджує, що пандемія є насправді всесвітньою змовою. Її мета – імплантація мікросхем, що відстежують людей. До того ж за цим усім стоїть сам Білл Гейтс. Відтак, мільярдер став мішенню багатьох неправдивих звинувачень, оскільки жодних доказів того, що людям вводять мікрочіпи, немає. А сам Фонд Білла та Мелінди Гейтс спростували всі звинувачення.

Також у мережі ширяться відео, де люди стверджують, що до місця щеплення притягується магніт чи монета. Цим автори натякають, що під час вакцинації людям вводять чипи.

Спростували цей міф незалежні фактчекери з FullFactPolitiFactReuters, USA TODAY та Science Feedback. Вакцини проти COVID-19 не містять металів, які могли б притягувати магніт.

Міф 6. Вакцинація – гріх

 Чимало людей називають вакцинацію проти коронавірусу гріхом, тому робити щеплення категорично відмовляються. Утім, глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав в одному з інтерв’ю зауважив, що уявлення про те, що церква виступає проти вакцинації – хибне. У соборі УГКЦ в Києві днями навіть відкрили пункт вакцинації.

«Існують певного роду кола, які перебувають під впливом різних псевдонаукових уявлень про вакцинацію. Але церква, перш за все, будує своє ставлення до вакцинації на основі наукових доказів», – заявив Блаженніший

Такої ж думки дотримується Митрополит Київський і всієї України Епіфаній. За його словами, Православна церква України ставиться до вакцинації, зокрема, від коронавірусу, відповідально.

«Уявлення про те, що церква начебто не є прихильною до вакцинації, сформувалися, мабуть, під впливом різноманітних брошур і книг “страшливого” характеру, які в 90-х і на початку 2000-х активно видавалися у середовищі, наприклад, Московського патріархату», – додав Епіфаній.

Також глава Католицької церкви Папа Римський Франциск закликав людей робити щеплення від COVID-19, наголосивши, що це дає надію на припинення пандемії. До слова, зовсім нещодавно Папа отримав щеплення уже третьою дозою вакцини від коронавірусу.

«Слава Богу і роботі багатьох, тепер маємо вакцини, які захищають нас від COVID-19», – заявив понтифік.

Отець Григорій у коментарі NTA розповідає, що з погляду моральності християнської етики твердити, що вакцина є небезпечна, не можна, оскільки медицина стверджує інше.

«Є така річ, як так звана автономія наук. І наука медицина має свої правила, знання і стверджує, що вакцинація допомагає боротися з хворобами. І не можна з точки зору моральності християнської етики твердити, що вакцина є недобра. Якщо вакцина захищає, то такий висновок приймаємо. Ми поважаємо твердження медицини», – додав отець.

Міф 7. Клітина абортованих дітей у вакцині

Із «антивакцинаторськими» гаслами противники щеплення виступають на масових акціях протесту у всьому світі та в Україні. Одна з теорій негативного впливу вакцини викликала у суспільстві найбільше реакцій: «у ковід-вакцині виявили частини абортованих людських ембріонів, що викликає захворювання на аутизм».

Про це із впевненістю заявляли протестувальники під стінами Верховної Ради у Києві та інших містах України.

Про те, що до складу вакцин входять абортовані клітини людського ембріону написала колишня американська вчена Тереза Дейшер. Невдовзі з’ясувалось, що стаття не пройшла наукового рецензування та не містила доказової бази. Втім, міф швидко набув популярності серед антивакцинаторів.

До складу вакцин не входять клітини абортованих людських плодів. Варто розуміти, що деякі вакцини (від вітряної віспи, краснухи, гепатиту А та один препарат проти сказу) виготовляють, вирощуючи віруси у фібробластах (клітини, необхідні для утримання шкіри та інших сполучних тканин разом) ембріона плоду.

Вперше ці клітини для виготовлення вакцин отримали в результаті планового переривання двох вагітностей на початку 1960-х. Ці самі ембріональні клітини, отримані десятиліття тому, продовжують рости в лабораторіях, і їх досьогодні використовують для виготовлення вакцин.

Загалом сьогодні є 4 лінії ембріональних клітин, які використовуються для створення вакцин, пояснюють фахівці Школи білетики УКУ. Проте будь-яка вакцина, яка на своїх етапах розвитку використовує лінії ембріональних клітин людини, не потребує нових абортів.

Валерія Рабінович

 

Оцініть новину
Клас!
9
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
1
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі