НТА > НОВИНИ > Культура > Хто такий Купало та чому він став Іваном

Хто такий Купало та чому він став Іваном

Перед ніччю на Івана Купала, яку вважають чарівною, з’ясовуємо, чому українці так люблять це свято і чому воно припадає на 7 липня

1256

Щороку 7 липня в Україні відзначають свято Івана Купала, відоме своїми магічними обрядами, народними традиціями та повір’ями. У ніч з 6 на 7 липня молодь влаштовує гуляння, стрибає через вогнища та шукає цвіт папороті.

NTA вирішив дізнатись, хто ж такий Купало, чому він став Іваном і навіщо в цей день стрибаємо через багаття.

Купала – божество літнього сонця

Етнологиня Ярослава Музиченко розповідає, що ім’я Іван додалося вже після прийняття Володимиром Великим християнства, коли церква почала освоювати стародавні свята. За її словами, спочатку церква боролася з дохристиянськими святами, однак згодом зрозуміла, що вони сильно вкорінилися у культуру народу, тому почала підлаштовуватися.

«Тому Іван – це Іван Хреститель, Різдво якого зараз відзначають 7 липня», – пояснила етнологиня.

Однак версії про те, хто такий Купало – різні. Дослідники стверджують, що Купало або Купайлиця могли бути пов’язані зі стародавньою богинею Кібеллою, яка була уособленням матері-природи. Також є версія, що Купала – це божество літнього сонця.

«Бог сонця має різні іпостасі. Є чотири точки сонячні: дві точки сонцестояння і дві точки рівнодення. До кожної цієї точки є великі свята, які в давнину присвячувалися сонцю. До зимового сонцестояння прив’язане Різдво, а до літнього – Купала. Так от Купало – це нібито божество літнього сонця», – розповідає етнологиня.

За її словами, свято Івана Купала мали відзначати 21-22 червня – у день літнього сонцестояння: «Але у нас з’їхав на два тижні календар церковний. Після цього сонце вже починає йти на спад, день меншатиме, а ніч навпаки».

Навіщо молодь стрибає через вогнище

Ярослава Музиченко зауважила, що «сонячні» свята прив’язані до точок сонцестояння і рівнодення. Відтак, купальський вогонь, як і будь-який інший вогонь, символізує сонце. Головна ідея стрибків через вогнище – це ощирення за допомогою вогню.

«Леся Українка у своїх фольклорних записах зазначала, що для купальського вогнища збирають сміття. Найпоширеніша версія: якщо перестрибнути через цей вогонь, то людина очищається сонячним світлом, яке символізує правду і справедливість», – додає вона.

Натомість отець Григорій Драус розповідає, що Івана Купала – це народна назва свята, бо християни святкують Різдво Івана Хрестителя. За його словами, пророк Іван Хреститель був сином священника Захарія і Єлизавети. Подружжя не могло мати дітей, однак Господь через свого ангела об’явив, що у них народиться син.

«Захарій казав, що потрібно назвати його Іоан, так як ангел казав. Ім’я Іоан означає – «Бог є ласкавий». Він визнав, що Бог дійсно є ласкавий, незважаючи на його гріхи», – пояснює він.

Чому традиції на Івана Купала пов’язані з водою

Отець зауважив, що традиції на Івана Купала пов’язані з водою не даремно, оскільки Іван Хреститель виконував обряд «покаянного занурення у воду». Також Іван Хреститель пророкував пришестя Ісуса Христа і згодом хрестив його у водах Йордану.

 «Євреї на знак покаяння занурювались у воду і це проповідував Іван. Закликав до навернення, готовності до пришестя Христа», – додав Григорій Драус.

Священник пояснює: якщо традиції не суперечать моральності чи християнській правді, то їх не потрібно забороняти, бо церква не має на меті змінювати культуру, а удосконалити її.

«Традиції ці не є погані, вони приносять до людей цю християнську правду про Івана Хрестителя і про його місію. Церква не забороняє народні традиції людей. Цими традиціями можна передати християнську правду і надати їм християнське значення. Вони мають свою культурну цінність», – розповідає він.

Валерія Рабінович

Фото: з відкритих джерел

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі