НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Ковід-хвиля “Омікрону” в Україні: скільки триватиме і якими будуть наслідки

Ковід-хвиля “Омікрону” в Україні: скільки триватиме і якими будуть наслідки

Відома епідеміологиня, провідна експертка МОЗ Наталія Виноград спрогнозувала тривалість хвилі штаму “Омікрон” в Україні та розповіла про її особливості

798

Новорічно-різдвяні свята в Україні закінчилися, натомість прийшла нова хвиля коронавірусу імені штаму “Омікрон”. Саме він починає захоплювати території в Україні – область за областю. При цьому, черговий спалах COVID-19 традиційно розпочався із західного регіону.

Про те, якою буде нова зимова хвиля коронавірусу, читайте у матеріалі NTA.

Яким буде “Омікрон” в Україні

Епіцентр спалаху – Прикарпаття

Так, за добу, 19 січня, в Україні зафіксували 18 479 випадків захворювання на COVID-19. Найважча ситуація – на Івано-Франківщині. Там інфікувалися за добу  2 777 людей. Це антирекорд для області та всієї України за весь час пандемії. Високий рівень захворювання фіксують у Львівській області1 440 заражень. А також у Тернопільській (1145) та Чернівецькій (1137) областях.

«Це очікувана і прогнозована ситуація щодо розвитку подій. Зараз висхідна динаміка спостерігається майже у всьому світі. І ми готові оперативно реагувати», — зауважив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Найбільша завантаженість з ліжками із киснем також фіксується в Івано-Франківській області – 45% ліжок з киснем там наразі зайняті. Відтак, МОЗ вже направило державній комісії з надзвичайних ситуацій подання щодо запровадження «червоної» зони в Івано-Франківській області. Там перевищені три показники: коефіцієнт нових випадків, рівня і динаміки госпіталізації.

Тим часом Чернівецька та Львівська області вже перевели учнів на дистанційне навчання через поширення коронавірусу. Якщо Івано-Франківська область перейде у “червону” зону, то школярам цього регіону також доведеться перейти на “дистанційку”.

Пік спалаху коронавірусу

Раніше головний санітарний лікар України Ігор Кузін уже попереджав, що в Україні з кінця січня почнеться нова хвиля коронавірусу. За його словами, в країні почнуть фіксувати більше випадків “Омікрону”. При цьому, пік спалаху припаде на лютий з поступовим спаданням аж до квітня.

Скільки триватиме хвиля “Омікрону” 

Епідеміологиня МОЗ України, завідувачка кафедри епідеміології Львівського медуніверситету, професорка Наталія Виноград у коментарі NTA розповіла, що “Омікрон” почав ширитися країною ще у грудні, коли наші громадняни почали повертатися з-за кордону.

“Дуже активно під час тих свят люди переміщувалися за кордон на відпочинок, поверталися назад. Тому ми вже вийшли на рівень, який відповідає “червоному”. Інша справа, яка буде його інтенсивність”, – каже професорка.

Водночас, вона прогнозує, що ця хвиля коронавірусу не буде тривалою у часі. Проте “Омікрон” – дуже висококонтагіозний збудник, а його поширення взимку дуже швидке, адже люди часто перебувають у закритих приміщеннях.

“Нема достатньої циркуляції повітря. Тому висока концентрація збудника. Як я і прогнозувала, у січні почнеться значний епідемічний підйом, як і в інших країнах”, – додала вона.

Епідеміологиня наголосила, що тенденції поширення вірусу в Україні такі ж, як в інших країнах.

“Просто у нас не здійснюється активне виявлення інфікованих осіб, тому виглядало, що у нас менше хворих. Тепер у нас нагромадилося багато людей з клінічними ознаками хвороби, і зараз вони зареєстровані офіційно медичною мережею. Тобто ми маємо реальний епідемічний підйом, який відповідає рівню епідемії з ураженням значної частини населення”, – каже Наталія Виноград.

Скільки людей захворіє

Епідеміологиня зазначила, що зростання рівня госпіталізацій буде пов’язане через одномоментність інфікування, але воно буде меншим, аніж із попередніми штамами коронавірусу.

“З “Омікроном” різниця в тім, що є інтенсивна його циркуляція, але водночас вона відносно низька (якщо порівнювати з іншими штамами) за кількістю осіб із середнім і важким перебігом захворювання. Тобто, при великій кількості уражених осіб, частка тих, хто буде мати важкі форми, є значно нижчою”, – пояснила Виноград.

Чому західні області першими потрапили під удар

Епіцентр спалах спалаху у західних регіонах пояснюється тим, що саме в цій частині країни відбуваються найбільші міграційні процеси.

Також епідеміологи пов’язують спалах у західних регіонах із потужними традиціями святкування. Масові зібрання на різдвяних ярмарках, скупчення біля головних ялинок, наймасовіші виконання колядок – усе це спричинило ріст захворювання.

“На свята додому поверталося найбільше заробітчан. Відбулося, як це називають епідеміологи, перемішування населення.  Занесення збудника є результатом міграційних процесів.  А ще на заході сильні традиції святкування родинами, відвідування знайомих, зібрання біля ялинок. І при цьому без дотримання протиепідемічних правил”, – зазначила Наталія Виноград.

За її словами, місця скупчення людей під час свят – це дуже серйозний чинник спалаху. Достатньо однієї людини, щоб заразити багатьох  довкола.

“Також приїхало багато людей відпочивати в Карпати. Це занесення збудника зовнішніми і внутрішніми міграційними процесами. І це той критичний момент, який спричинив врешті посилення епідемічного процесу, не лише у нас, а й в інших країнах”, – каже професорка.

Головна відмінність “Омікрону” від інших штамів

Основна відмінність “Омікрону” – це абсолютно інша тропність, тобто спроможність уражати певні клітини, каже Наталія Виноград. Епідеміологиня МОЗ зауважила, що “Омікрон” вражає верхні дихальні шляхи, натомість “Дельта” – нижні дихальні шляхи.

“Тому в інфікованих “Дельтою” були пневмонії, поліорганні ураження, багатосистемні ураження, а “Омікрон” дає ураження верхнього дихального тракту”, – пояснює експертка різницю.

Передусім, симптомами “Омікрону” є нежить, втома, м’язевий і головний біль. При цьому, втрата смаку та нюху не є така поширена для цього штаму. Також з’являються “подряпування” в горлі, покашлювання, гарячка – класична картина для гострого респіраторного вірусного захворювання.

Натомість у МОЗ попереджають, що симптоми штаму здаються схожими на застуду. Наразі тривають дослідження щодо “Омікрону”, проте вже можна виокремити симптоми, які найчастіше зустрічаються у хворих на новий штам. Зокрема:

  • у 73% випадків зустрічається нежить
  • у 67,5% – головний біль
  • у 63,5% – втома
  • у 60% випадків спостерігається нежить та біль у горлі

Разом із вказаними вище симптомами також спостерігається:

  • кашель (43,5%)
  • хриплий голос (35,7%)
  • озноб чи тремтіння (30%)
  • лихоманка (29,4%)
  • втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо.

Валерія Рабінович

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
1

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"