НТА > НОВИНИ > Новини політики > Кабмін перетрусять. Експерти прогнозують «осінні сіпання» в уряді

Кабмін перетрусять. Експерти прогнозують «осінні сіпання» в уряді

Після літнього відносного затишшя на Україну чекає гаряча політична осінь. Найбільший удар, за оцінками політологів, прийме на себе Кабінет міністрів, у якому відбудеться чимало змін

406

Головними претендентами на виліт з Кабміну називають міністра оборони Андрія Тарана, міністра соціальної політики Марину Лазебну, віцепрем’єра, міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олега Уруського. Крім того в Офісі президента критично ставляться до роботи міністра культури Олександра Ткаченка та міністра юстиції Дениса Малюськи.

Відчутні зміни у силовому блоці – МВС, Міністерстві оборони та СБУ  вже відбулися. Усе розпочалося з відставки «важковаговика» Арсена Авакова (до цієї теми ми ще нижче повернемося). Пізніше – за два дні Володимир Зеленський замінив усе вище керівництво Збройних сил України. Замість головнокомандувача ЗСУ Руслана Хомчака призначено генерал-майора, командувача військ оперативного командування «Північ» Валерія Залужного. Начальником Генерального штабу ЗСУ стпв – Сергій Шаптала, а командувачем об’єднаних сил – Олександр Павлюк.

У системі Служби безпеки України президент Зеленський звільнив двох перших заступників голови СБУ Руслана Баранецького і Василя Малюка. Крім того, Сергій Андрущенко звільнений з посади заступника голови СБУ та переведений на посаду першого заступника голови СБУ й керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки. Також звільнено начальника Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Олексія Корнійчука та Віталія Монастирецького – з посади начальника Управління СБУ в Чернівецькій області.

Але, як стверджують експерти, це ще далеко не межа.

Геращенко – дрібна фігура

У середу, 4-го липня, звільнили заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка. Натомість такі посади отримали Мері Акопян і Богдан Драп’ятий.

Окрім того, уряд призначив: Мустафу-Масі Найєма заступником міністра інфраструктури; Василя Шкуракова першим заступником міністра інфраструктури; Анатолія Комірного заступником міністра інфраструктури України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації; Ганну Маляр заступником міністра оборони; Віталія Кіндратіва головою Державної служби морського та річкового транспорту.

«Звільнення Геращенка варто оцінювати в загальному контексті реформування силових відомств в Україні, – зазначив у коментарі NTA політолог Андрій Смолій. – І його навряд чи можна назвати показовим чи визначальним. Занадто дрібною фігурою він є у глобальному політичному масштабі України».

На думку політолога, така відставка, за великим рахунком, нічого не означає і зовсім не є несподіваною. Навіть попри те, що Геращенка раніше називали людиною, близькою до нового міністра внутрішніх справ Дениса Монастирського. «Геращенко ще ближчий до Авакова. Тому там, де випливе Арсен Борисович, варто чекати незабаром і Антона Юрійовича», – запевнив Андрій Смолій.

Восени трястиме

В українському політикумі вже ніхто не приховує того, що на Кабінет міністрів кадрові ротації чекають уже на початку осені. «Передумови для зміни взагалі всього уряду зараз відсутні в цілому, – вважає Андрій Смолій. – Однак у деяких міністерствах потрусять добряче».

Цього тижня таку інформацію неодноразово підтверджували і «слуги народу». Зокрема, Данило Гетманцев в ефірі телеканалу «Україна 24» зазначив: «Ми повинні переконатися в тому, що немає іншого рішення щодо виправлення тих чи інших помилок в діяльності міністрів. Насправді у нас є запитання стосовно кожного міністра. Але ми намагаємося коригувати їх діяльність безпосередньо в ході роботи над помилками».

Трохи конкретніше з цього приводу висловилася Ірина Верещук: «Розмови йдуть не тільки про зміну міністра оборони, а й міністра юстиції чи культури. Я часто чую останнім часом розмови саме такого роду.

Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков під час брифінгу не заперечив, що питання про нові відставки міністрів піднімуть восени. Він додав, що зараз під найбільшими знаками запитання три кандидатури, не назвавши, що правда, які саме.

Одним із найімовірніших кандидатів на відставку називають міністра оборони Андрія Тарана. Керівник фракції «Слуги народу» в парламенті Давид Арахамія в ефірі телеканалу «Україна 24» висловився про це так: «Це вертикаль президента. Ми, як його партія, підтримуватимемо рішення, яке нам пропонуватиме Верховний головнокомандувач».

За словами Арахамії, про це говорити взагалі передчасно, бо Таран під час поїздки Зеленського до Вашингтона буде там відігравати велику роль. «Журналісти неправильно поширюють інформацію, навіть якщо вона отримає підтвердження восени. Зараз це шкодитиме інтересам України. Якщо його сприйматимуть, як тимчасового міністра, то не відбудеться сильної дискусії в США», – наголосив Арахамія.

Чому змінюватимуть міністрів

Пертурбацій у Кабміні цієї осені не уникнути – в цьому переконані політологи та політичні експерти. Петро Запотічний назвав головну причину таких кроків: «Це незадовільні економічні та соціальні показники. Зеленський чудово розуміє, що креативні відео та пафосні засідання РНБО – замало для того, щоби виграти наступні президентські вибори».

Політичний експерт вважає, що негатив навколо влади лише накопичуватиметься. Йому сприятиме і загальна економічна ситуація із зростанням цін, тарифів та іншими явищами, які викликатимуть гнів українців.

«До того ж, жодних успіхів немає ні на зовнішньополітичному, ні на внутрішньому фронтах, – додав він. – Мирні ініціатив на Сході фактично провалилися. На думку України щодо «Північного потоку-2», за великим рахунком, ніхто уваги не звертає».

У цьому плані, вважає Петро Запотічний, якраз і можуть допомогти гучні рокіровки в уряді. А ще – певні популістські рішення на кшталт суттєвого підвищення зарплат і пенсій. І не на 50 чи 100 гривень, а хоча би на 1000.

«Найгірше для України, що всі ці зміни навряд чи підуть на користь. Бо так звана «лава запасних» нинішньої влади не свідчить про якісний склад нових людей, які прийдуть до влади. А швидше про велике коло охочих присмоктатися до корита», – наголосив політолог Андрій Смолій.

На його думку, прогнозоване осіннє «тасування карт» в уряді жодним чином не вирішить актуальних проблем, воно нагадуватиме зміну шила на мило, як у відомій українській приказці.

«Реальних важелів для зміни економічної ситуації нинішні українська влада не має. Їй залишається лише тримати хвилю, не з’їхати з неї та сподіватися, що надалі все не вийде з-під її контролю», – підсумував політолог.

Однак цілком можливий варіант, коли президент та «монобільшість» можуть піти і на більш кардинальні зміни в уряді – це може і чистка одразу кількох ключових міністерств, і заміна прем’єра Дениса Шмигаля. На підтвердженння цьому те, як швидко і радикально були проведені кадрові перестановки у силовому блоці уряду (МВС, СБУ, Збройні сили України).  Напередодні цих змін,  ніхто навіть близько не розглядав такого розвитку подій.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі