НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Каміння у нирках. Львівські медики фіксують патологію навіть у найменших дітей

Каміння у нирках. Львівські медики фіксують патологію навіть у найменших дітей

«Дитина прийшла із садочка із температурою 40 градусів. Думала, що то якась вірусна інфекція. Здали аналізи, у лікарні на Орлика зробили УЗД. Сказали, що є камінець і досить великий».

219

 У Львівській клінічній дитячій лікарні на Орлика видалили каміння із нирки та сечоводу 5-літньому хлопчику із Дрогобича. Медики б’ють на сполох – сечокам’яна хвороба все частіше зустрічається у дітей різного віку. Наймолодшому пацієнту, якому оперативно усували цю недугу було лиш 6 місяців.  

Більше деталей про патологію – дивіться у програмі «Формула здоров’я» (щосуботи о 19:00 на  NTA).

У 5-річного Марка Перхуна виявили два конкременти, так звані камені – тверді тіла, що утворюються в організмі з солей та різних колоїдних речовин. Їх усували з нирки та сечоводу. Через 45 хв після втручання – дитину перевели до мами в палату.

Оперували малоінвазивним ендоскопічним методом. Завдяки цьому післяопераційний період пройшов легше та швидше, тож обійшлося без реанімаційного догляду. Таким чином пережитий психоемоційний стрес дитини зменшили у рази, кажуть медики.

Марко поки ще немає сил говорили, але киває головою – сигналізує, що йому краще.

Ні на мить не відходить від сина мама Юлія. Жінка розповідає: її дитина була абсолютно здорова і ніщо не віщувало біди.

«Зовсім випадково дізналися. Дитина прийшла із садочка із температурою. Піднялася до 40 градусів. Думала, що то якась вірусна інфекція і я побігла здавати аналізи. Кров була добре, а сеча ні. Ми одразу сюди до Львова на Пилипа Орлика. Тут зробили УЗД.  Нам відразу сказали, що в нас є камінець і досить великий»,розповідає мама Марка Юлія Перхун.

Потім хлопчик почав скаржитись на приступи болі у спині та ногах. Комп’ютерна томографія показала щільність цих каменів, а також певні вроджені анатомо-фізіологічні особливості будови сечовидільної системи, каже лікар хлопчика, дитячий уролог Ростислав Наконечний: «Пацієнт має певні особливості вроджені у будові свого сечоводу і він має ротовану ліву нирку ( ред. – це стан, при якому спостерігається патологічна рухомість з обертанням навколо своєї осі), що також могло бути однією з причин, що у такому юному віці з’явився конкремент у 5-річного хлопчика».  

Революція у лікуванні

Операції з видалення каменів у дітей виконують у лікарні на Орлика не так давно – близько 5 років. Вони потребують не тільки спеціальних вмінь, а  матеріально-технічного забезпечення. Такі втручання найчастіше виконують у дорослій урології, тому в операційній працювала команда професіоналів.

«Треба було спеціальними інструментами, які дають відеозображення через сечівник, через уретру зайти в сечовий міхур і знайти вічко сечоводу, тобто отвір, куди сечовід впадає у сечовий міхур і так зайти безпосередньо в сечовід. Там ми візуалізували, побачили камінчик – завели в сечовід спеціальну корзинку і нею захопили цей конкремент та витягнули його назовні. Розказувати це просто, але це технічно складно», – пояснює професор кафедри дитячої хірургії ЛНМУ ім. Данила Галицького Андрій Наконечний.

 Це був перший етап, під час другого – зробили пункційний прокол до чашечко-мискової системи нирки, розширили цей канал і через нього ввели нефроскоп – прилад, який дає зображення, тоді ввели спеціальний зонд та за допомогою енергії розробили камінь на дрібні частинки, після цього їх забрали, пояснює  професор Андрій Наконечний.  Він називає такий спосіб операції – революцією у лікуванні сечокам’яної хвороби. Адже раніше проводили відкрити операції, реабілітація та відновлення після яких для пацієнтів – були важчими і тривалішими.

«Конкремент достатньо великий – до 2 см.  Він розташовувався у порожнистій системі нирки. А другий камінчик знаходився в нижній третині сечоводу, його розмір до 1 сантиметра. Зрозуміло, що  такі два конкременти створювали проблеми для розвитку і життя дитини, бо створювали перешкоду до відтоку сечі», – додає  Андрій Наконечний.

Операція тривала 4 години. Анестезіолог Роман Мокрий каже – завдяки сучасним методам знечулення та моніторингу – маленький пацієнт переніс анестезію без труднощів.

«Наркоз ввели стандартний зі штучною вентиляцією легень. Тому що операція проводилася у два етапи. Тому, що дитинка вимагала на першому етапі: положення стандартне на спині, а на другому  – положення на животі. Для такого віку дитини – це досить таке складно. Оскільки  треба вибрати певну конфігурацію положення тіла, щоб уникнути ускладнень під час самої анестезії», – пояснив він.

Особливості “дитячого” каміння

Попри те, що каміння з організму у дитини усунули – є ризик рецидиву. Адже згідно зі літературними даними, чим молодша дитини, тим більша ймовірність утворення нового каміння. Саме тому хлопчик надалі перебуватиме на обліку в медиків. А конкременти, які дістали нирки та сечоводу Марка відправлять на рентген-структурний аналіз, аби визначити їхній хімічний склад та призначити профілактику.

Медики відзначають –  сечокам’яна хвороба все частіше зустрічається у дітей різного віку. На це чимало причин, кажуть лікарі: крім вроджених вад, це ще й погана екологія, неправильне харчування та порушений обмін речовин.

Віра Лабич

 

 

 

 

 

Оцініть новину
Клас!
2
Я це люблю
1
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі