НТА > НОВИНИ > Новини світу > Кінь в пальто і якутський феномен. Як минули вибори в Росії і що з цього Україні

Кінь в пальто і якутський феномен. Як минули вибори в Росії і що з цього Україні

163

Росія провела вибори до парламенту. Прогнозовану перемогу здобула партія влади «Єдина Росія», яка, щоправда, не дотягнула до 50%. Єдиний регіон, де «єдинороси» не набрали більшості, – Якутія. Вперше в російських виборах масово взяли участь і мешканці України з ОРДЛО.

Комуністів «призначили» опозицією

Половину зі 450-ти депутатів Державної думи обирали за пропорційними списками, інших 225 парламентарів – у мажоритарних округах, на виборах в один тур.

Голосування тривало три дні – з п’ятниці по неділю. Формально це пов’язали з коронавірусними обмеженнями, щоби не створювати тисняви на виборчих дільницях. Однак незалежні спостерігачі підозрюють, що справжні мотиви влади дещо інші.

Офіційні дані ще не оприлюднено, бюлетені ще рахуватимуть декілька днів. Та вже зараз можна стверджувати, що жодних несподіванок не відбулося. І до їх результатів у цивілізованому світі ставляться переважно зі скептичними посмішками.

Ще одними локальними переможцями виборів називають комуністів Геннадія Зюганова. Після «Єдиної Росії», що набрала приблизно 48-49 відсотків голосів, КПРФ посіла друге місце (майже 20%). Враховуючи те, що ЛДПР Володимира Жириновського навіть 8% не назбирала, це великий успіх для російських лівих.

За оцінками політичних експертів, тепер вони мають примоститися біля владного корита та, якщо вдасться, «відкусити» певний шмат пирога у вигляді портфелів та інших посад. При цьому комуністи, як і раніше, на людях використовуватимуть опозиційну риторику, при цьому особливо Путіну та компанії не дошкуляючи.

У п’ятірку лідерів також увійшли партії «Справедлива Росія» (за 7% голосів) і «Нові люди» (трохи більше 5%). Жодна з реально опозиційних політичних сил, навіть помірковане «Яблуко», до Держдуми не потрапляє.

До речі, єдиним регіоном Росії, де партія влади не перемогла, стала Якутія. Там на виборах в Держдуму перше місце зайняла КПРФ з трохи більше, ніж 35% голосів. У «Єдиної Росії» – за 33%.

Плани Кремля на Україну

За приблизними підрахунками, які озвучили ще вчора, у російських виборах голосували приблизно 150 тисяч мешканців Донецької та Луганської областей. До так званого волевиявлення залучили і Крим. До речі, Євросоюз уже офіційно заявив, що ніколи не визнаватиме результати російських виборів у Криму, який є територією України, і занепокоєний цілеспрямованими діями влади РФ, яка перед виборами до Держдуми роздала російські паспорти українським громадянам на тимчасово окупованих територіях.

«Це перший прецедент, коли мешканці створеної Росією невизнаної республіки демонстративно взяли участь у політичних процесах в Росії. Ні Абхазія, ні Придністров’я, ні частина Осетії таких привілеїв не мали», – зазначив політичний експерт Віктор Таран.

На його думку, таким чином де-факто Росія відкрито взяла курс на реінтеграцію їх у свою імперію. При цьому її кордони вони збираються найближчим часом розширювати заради захисту російськомовних громадян, які себе так ідентифікували.

При цьому Віктор Тарана звернув увагу і на такий аспект: «Тепер цікаво буде послухати казки росіян про те, що Росії в Донецькій і Луганській областях немає і що це «внутрішньоукраїнський конфлікт».

Подібної думки дотримується і політичний експерт Сергій Таран. «Вибори» у Держдуму на окупованих територіях – це перший крок до юридичного визнання окупації ОРДЛО. Після «виборів» у кремлі скажуть, що, мовляв, ось цю російську владу і вибрали мешканці Донбасу», – зазначив він.

За його словами, таких виборців у Москві можуть нарахувати щонайменше 600 тисяч. При цьому у Путіна будуть посилатися на звіти міжнародних організацій, які традиційно і вкажуть на порушення, але загалом визнають вибори в РФ.

«Схема проста і зрозуміла. Незрозуміло інше – чому так мляво реагують у Зеленського? Адже «вибори» в ОРДЛО – це привід і для термінових консультацій з міжнародними партнерами, і для особистого виступу на генеральній асамблеї ООН», – наголосив Сергій Таран.

Такі «вибори» не можна визнавати

На важливості реакції на так звані вибори наполягає і народний депутат України, співголова міжфракційного об’єднання «Кримська платформа» у Верховній Раді України Рустем Умеров. «Залучення Росією мешканців окупованих територій до виборів – це порушення міжнародного права. Разом із колегами з МЗС та парламенту закликаємо світ не визнавати такі вибори. Відповідна постанова щодо невизнання виборів в Росії цього тижня вже буде в парламентській залі», – повідомив він на своїй сторінці у Facebook.

Примусово роздавши паспорти Росії на окупованих територіях, Кремль змусив мешканців ОРДЛО взяти участь в онлайн-голосуванні. Крім дистанційного голосування людей з окупованих територій упродовж 3-ох днів масово звозили в Ростовську область. У тимчасово окупованому Криму організували понад 1,1 тисячі виборчих дільниць.

«Усе лише для того, щоб отримати хоч якусь прибавку голосів для путінської «Єдиної Росії». Такі відчайдушні кроки символізують, що «режиму» не довго залишилось правити», – підсумував Рустем Умеров.

До речі, так звані «вибори до Держдуми» уперше з 1993-го року пройшли без спостерігачів ОБСЄ.

У світі доволі скептично поставилися до російського «волевиявлення». Зокрема, колишній американський посол у Росії при адміністрації Обами Майкл Макфол у своєму Twitter написав таке: «На «виборах», на яких Кремль заборонив / посадив основних опозиційних кандидатів, закрив незалежні засоби масової інформації, контролював усі найбільші медіа та користувався необмеженими ресурсами, партія Путіна не зуміла «виграти» навіть 50%. Уявіть результати реально справедливих і чесних виборів».

Вибори в Росії  і апофеоз фарсу та маразму – випадок в окупованому Криму. На одну з виборчих дільниць Ялти прийшов чоловік у костюмі коня, одягнений, до того ж, у пальто. У відео, яке масово поширюють в інтернеті, видно, як виборець покидає дільницю. При цьому присутніх поява коня лише повеселила. І справді, до такого дійства, яке назвали виборами у Держдуму Росії, та його намальованих заздалегідь результатів навряд чи можна ставитися серйозно…

Головне фото: Getty Images

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі