НТА > НОВИНИ > Новини світу > Кінець мінським угодам. Що означає визнання Росією «незалежності» «ДНР» і «ЛНР»

Кінець мінським угодам. Що означає визнання Росією «незалежності» «ДНР» і «ЛНР»

На рішення Державної Думи Росії щодо квазіреспублік Донбасу відреагували в НАТО

832

Державна дума Росії звернулася до президента Росії Володимира Путіна з проханням про визнання «ЛНР» і «ДНР». Проєкт підтримав 351 депутат.

Аргументація російських депутатів цілком зрозуміла та відповідає їхній пропагандистській логіці. Так само всім зрозуміло, що вирішуватиме Путін, а не ось ці люди.

Політичні експерти вважають це наступним кроком у гібридній війні, яку Росія проводить щодо України. Однак у цьому випадку можливі нюанси.

Без жодних правових наслідків

Міністерство закордонних справ України відреагувало блискавично: визнання Росією «ЛНР» і «ДНР» означатиме її свідомий вихід із Мінських домовленостей.

«Такий крок завдасть серйозного удару політико-дипломатичному врегулюванню, над просуванням якого зараз активно працюють Україна та її партнери. Визнання так званих «ЛНР» і «ДНР» не матиме жодних правових наслідків», – зазначив речник МЗС Олег Ніколенко.

За його словами, Росії не вдасться видати російську окупаційну адміністрацію на тимчасово окупованих територіях в Луганській і Донецькій областях за «незалежні суб’єкти», так само як і приховати свою участь, як сторони збройного конфлікту на Донбасі.

Він також додав, що підтримка Володимиром Путіним постанови Держдуми Російської Федерації матиме руйнівні наслідки для міжнародного правопорядку та глобальної архітектури безпеки.

«Росія має вибір: або йти шляхом деескалації та дипломатичного діалогу, або відчути на собі рішучу консолідовану відповідь міжнародної спільноти. Закликаємо Москву зайняти конструктивну позицію задля досягнення прогресу в рамках чинних переговорних форматів», – наголосив український дипломат.

В іншому випадку, зауважив Олег Ніколенко, Росія нестиме повну відповідальність за руйнування Мінських домовленостей і процесу мирного врегулювання збройного конфлікту.

«Найкраще рішення Путіна»

Сьогодні ж Верховна Рада України звернулася до міжнародних організацій і парламентів країн світу про невизнання незалежності так званих «ДНР» та «ЛНР», самопроголошених на тимчасово окупованих Росією територіях Донбасу.

У схожому ключі прокоментував російські ініціативи міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

«Ще раз нагадаю незмінну позицію України: у разі остаточного ухвалення рішення про визнання «ЛНР» і «ДНР» Росія де-факто та де-юре вийде з мінських домовленостей», – заявив він.

Деякі політичні експерти навіть побачило в певній мірі позитив у такому перебігу подій. Визнаючи непорушність територіальної цілісності України, вони все ж бачать можливість отримати певну вигоду від такого кроку Росії у стратегічній перспективі.

«Можливо, визнання «ДНР» і «ЛНР» Росією стало би найкращим рішенням Путіна в такій ситуації. Адже це автоматично означає вихід Росії з украй невигідних і обтяжливих для України Мінських домовленостей. А якщо би Росія ще й приєднала вже окуповану частину Донбасу до себе юридично й облаштувала кордон, як з окупованим Кримом, – це підсилило би й так беззаперечний статус окупанта, а ще зменшило би кількість обстрілів і, відповідно, наші втрати», – зазначив політичний експерт Андрій Дудок.

За його словами, повернення до українських реалій та мирного життя прямо зараз зазомбованих громадян донецької та луганської квазіформувань виглядає мало реальним. Не кажучи вже про проведення там виборів за українськими законами.

«Тим більше, що все одно за будь-яких обставин Україна має повернути свою землю. Це стосується як Донбасу, так і Криму», – підсумував Андрій Дудок.

Реакція НАТО

У разі, якщо Російська Федерація офіційно визнає так звані Донецьку та Луганську «народні республіки», це стане «черговим грубим порушенням територіальної цілісності та суверенітету України». Про це на брифінгу перед зустріччю міністрів оборони країн Північноатлантичного Альянсу заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

«Безсумнівно, Донецьк і Луганськ є частиною України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Тому таке визнання стане порушенням міжнародного права та територіальної цілісності та суверенітету України. Більше того – це буде ще й порушенням Мінських домовленостей», – зауважив він.

На думку Столтенберга, визнання Росією «ЛНР» і «ДНР» також ускладнить політичне розв’язання війни на Донбасі на основі мінських домовленостей. Він нагадав, що Альянс підтримує зусилля з урегулювання конфлікту в межах «Нормандського формату».

Версія Путіна

Президент Росії Володимир Путін не відповів прямо, чи визнаватиме «ДНР» і «ЛНР» на прохання Держдуми, але натякнув, що Заходу потрібно натиснути на українську владу щодо виконання Мінських угод.

«Я виходитиму з того, що ми повинні все зробити для вирішення проблем Донбасу, але зробити це, насамперед виходячи з не до кінця реалізованих можливостей щодо виконання Мінських угод. І ми дуже розраховуємо на те, що наші партнери і за океаном, і в Європі, насамперед Німеччина та Франція, вплинуть на київську владу, і ми нарешті знайдемо правильне рішення», – заявив російський президент.

Путін під час спільного брифінгу з канцлером Німеччини Олафом Шольцем також повторив свою безпідставну «мантру», що влада України влаштувала «геноцид» населенню окупованих районів Донбасу.

Він вважає, що прохання Держдуми визнати «незалежність» «ДНР» і «ЛНР» продиктована відповідним бажанням більшості росіян.

Договори з московитами не варті й паперу

«Сподіваюся, що тепер усьому цивілізованому світу стане очевидно, що домовлятися з Кремлем – неможливо. Жодні договори з московитами не варті й паперу, на якому вони написані. Мінським угодам прийшов офіційний кінець. Час заявити про це у повен голос», – зазначив лідер Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олег Тягнибок.

На його думку, реакція української влади має бути негайною. Також влада мала би звернутися до США та Великої Британії щодо запуску консультацій із виконання Будапештського меморандуму.

Свою думку з цього приводу у відеозверненні висловила й Ірина Фаріон.

Хай там як, але тепер риторика навколо Мінських домовленостей і статусу так званих «ДНР» і «ЛНР» піде в трохи іншому руслі, при цьому з боку різних сторін. Україні ж нічого не залишається, як тиснути на загалом деструктивну позицію Росії та намагатися уникати вимог Кремля щодо донбаських псевдореспублік і твердо стояти на своєму.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі