Водночас нещодавно Остін сказав журналістам, що Бахмут має «більше символічну цінність, ніж стратегічну та оперативну».
Офіційні особи США зосередилися на тому, щоб підготувати Україну до великого весняного наступу з поверненням територій. Наступ, як вони очікують, розпочнеться до травня. Сотні західних танків і бронетехніки, в тому числі вперше вісім бронемашин, що можуть наводити мости для переправи військ через річки, прямують в Україну. США та європейські партнери також постачають величезну кількість боєприпасів і 155-мм снарядів, які Україна визначила як свою найбільш нагальну потребу.
Попри те, що США намагаються не вказувати Києву, як вести війну, лідери Пентагону заявили в середу, що надане обладнання та навчання дозволять Україні виграти війну — де і коли вона це захоче.
Понад 600 українців у лютому пройшли п’ятитижневу програму навчання в Німеччині, що включала базові навички – стрільба, медична підготовка, навчання загальновійськовому маневру на бойових машинах Bradley і бронетранспортерах Stryker американського виробництва. Друга партія із сотень солдатів також зараз проходить програму.
За зачиненими дверима офіційні особи США тиснули на Київ, щоб той зберігав артилерійські снаряди та використовував їх більше ефективно. Це передусім стосувалося Бахмута, де обидві сторони витрачають боєприпаси швидкими темпами.
«Дехто в Пентагоні вважає, що вони надто швидко спалюють боєприпаси», — сказав генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес, колишній командувач силами армії США в Європі. «Вибачте, вони ведуть масштабну боротьбу за виживання своєї країни проти ворога, який має величезні переваги в артилерійських боєприпасах».
Два варіанти контрнаступу
Київ ще не визначився зі стратегією контрнаступу, стверджують офіційні особи США, але кажуть, що насправді є два варіанти:
- просуватися на південь через Херсон до Криму
- рухатися на схід зі своєї північної позиції, а потім на південь, перерізаючи російський сухопутний міст.
Перший варіант нереалістичний, кажуть чиновники, адже Росія окопалася у своїй обороні на східному березі річки Дніпро, а Україна не має живої сили для успішної десантної операції проти такого роду сил. Другий варіант – імовірніший, кажуть чиновники.
Також цього місяця американські генерали приймали українських військових у німецькому Вісбадені для серії настільних навчань, щоб допомогти Києву розпочати наступний етап війни.
Минулого місяця президент Джо Байден виключив відправку винищувачів F-16. США неодноразово заявляли, що літаки зараз не розглядаються. Але офіційні особи працюють над іншими способами зміцнення українських військово-повітряних сил, включаючи спробу встановити передові ракети класу «повітря-повітря» середньої дальності на МіГ-29 радянських часів і оцінку навичок українських пілотів.
Два українські пілоти нещодавно завершили тестування на базі ВПС Національної гвардії в Тусоні, штат Арізона. Американські військові інструктори оцінювали, яка підготовка їм потрібна, щоб краще використовувати літаки та ті засоби, які вже надав Захід, включаючи бомби, ракети та комплекси наведення. Програма включала польоти на симуляторах, але пілоти не літали на американських літаках, повідомили чиновники.
За словами офіційних осіб, якщо вдасться встановити AMRAAM на МіГи, це посилить можливості українських пілотів-винищувачів знищувати російські ракети.
Публічно високопосадовці кажуть, що Зеленський сам вирішує, коли і де розпочати новий наступ, залишитися в Бахмуті чи змінити розташування українських сил.
«Президент Зеленський веде цю боротьбу, і він вирішуватиме, що важливо, а що ні», — сказав Остін. Але додав: «Ми створюємо таку бойову міць, яка, на нашу думку, дасть можливість змінити динаміку на полі бою в певний момент, коли б він не настав».
Коментарі