НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Коронавірус у світі. 97 тиждень. Covid-рекорди та “довічна вакцина”

Коронавірус у світі. 97 тиждень. Covid-рекорди та “довічна вакцина”

За прогнозами ВООЗ, невдовзі “Омікрон” може стати домінантним у країнах Європи

453
bb85d79f

Новий штам коронавірусу “Омікрон” шириться світом з безпрецедентною швидкістю. Так, за день ним можуть інфікуватися сотні тисяч людей. Сьогодні у багатьох країнах фіксують рекордні показники кількості хворих на коронавірус за добу від початку пандемії. Також повідомляють й про перші випадки смертності від нового штаму. За прогнозами ВООЗ, уже невдовзі цей варіант може стати домінантним у країнах Європи.

“Ми бачимо насувається шторм. Протягом декількох тижнів “Омікрон” буде домінувати в більшій кількості країн Європейського регіону, підштовхнувши вже завантажені системи охорони здоров’я ближче до краю прірви”, заявив директор Європейського регіонального бюро ВООЗ Ханса Клюге, передає Reuters.

Зазначимо, що штам “Омікрон” зафіксували вже у 106 країнах світу.

І поки світ оговтується від “Омікрону”,  на Кіпрі вчені виявили  ще один штам коронавірусу, який є гібридом штаму “Дельта” та “Омікрону”. Йому дали назву “Дельтакрон”.

Які нові обмеження вводять уряди країн, щоб зупинити стрімке поширення “Омікрону”, а також, що відомо про новий штам “Дельтакрон” читайте у матеріалі NTA.

Станом на 10 січня загалом у світі зафіксували:

  • 308 млн 052 тис 127 випадків захворювання на COVID-19;
  • 5 млн 507 тис 387 летальних;
  • 259 млн 653 тис 231 особа одужала.

Лідерами за загальною кількістю хворих є:

  • США (60 млн 72тис. 321);
  • Індії (35 млн 707 тис. 727);
  • Бразилії (22 млн 529 тис. 183).

За інформацією порталу Worldometer, коефіцієнт смертності на 1 млн. населення планети склав на ранок понеділка 706,4. У США на 1 млн жителів померло 2 тис. 573 особи, Індії – 346, Бразилії – 2 тис. 886.

Нові добові Covid-максимуми

“Варіант COVID-19 “Омікрон”, можливо, є наймасштабнішою загрозою для здоров’я населення, яка виникла з початку пандемії коронавірусу”, заявила  директор Агентства безпеки охорони здоров’я Сполученого Королівства (UKHSA) Дженні Харріс заявила.

Кінець грудня-початок січня у країнах спостерігають підвищення рівня захворюваності та фіксують нові добові рекорди.

Британія

У Великій Британії 15 грудня 2021 року  зафіксували рекордний добовий приріст випадків захворювання на COVID-19 – 76,6 тисяч заражень діагностували за останні 24 години, повідомляє Бі-бі-сі з посиланням на дані влади. Для порівняння: попередній рекордний показник, зареєстрований на початку січня, становив близько 67,7 тис. випадків інфікування.

На вечір вівторка, 29 грудня,  у Британії, навіть без даних з Північної Ірландії, зареєстрували понад 138 тисяч нових заражень коронавірусом, що на той час був новим рекордом за увесь час епідемії в країні.

А 31 грудня кількість підтверджених щоденних випадків Covid-19 у Великій Британії досягла чергового максимуму: за останні 24 години було зареєстровано 189 213 нових випадків, пише The Guardian.

Але найбільше хворих у країні зафіксували станом на 4 січня. Так,  з населенням близько 67 млн осіб Британія вперше за час епідемії коронавірусу перетнула позначку у 200 000 нових заражень за добу, повідомляє Sky News.

Франція

У Франції в новорічний вечір, 1 січня,  повідомили про понад 232 тисячі нових заражень коронавірусом, що є новим максимумом за час епідемії, повідомляє BFMTV.

Це третій поспіль рекордний показник для Франції за останні три дні, та другий більший за 200 тисяч. Ще 25 грудня добовий приріст заражень вперше перетнув позначку у 100 тисяч. Населення країни 67,3 млн. Показник захворюваності досягнув 1251 випадків на 100 000 населення, а в Парижі навіть перевищив 2000. Частку випадків, спричинених штамом “Омікрон”, ще на початку тижня оцінювали у понад 60%.

Станом на 4 січня за 24 години було зафіксовано 271 686 випадків Covid-19, що також було рекордом.

Президент Еммануель Макрон зазначив, що країна зможе впоратися з цією хвилею завдяки високим показникам вакцинації та що влада робитиме усе можливе, щоб не обмежувати економіку й уникати обмежень прав і свобод громадян.

У Франції протягом доби 5 січня зафіксували новий максимум добової захворюваності на коронавірус, повідомляє Le Figaro.

“Служба громадського здоров’я Франції оприлюднить свою цифру сьогодні ввечері, але, з пам’яті, сьогодні в нашій країні було 335 000 випадків зараження”, – повідомив  глава МОЗ Франції Олів’є Веран під час дебатів у Національній асамблеї щодо законопроєкту про санітарні пропуски.

Італія

В Італії зафіксували новий рекорд захворюваності на коронавірус – майже 100 тисяч нових випадків. Зазначимо, що населення країни – близько 60 млн осіб, повідомляє ANSA.

Так, 29 грудня в країні зареєстрували 98 030 нових хворих – майже вдвічі більше, ніж рекордний показник 25 грудня, на той час теж найвищий за час епідемії.

Частка позитивних тестів серед усіх зроблених складає майже 10%.

«Ми маємо очікувати, що наступними тижнями штамом «Омікрон» заразяться сотні тисяч людей», – заявив заступник міністра охорони здоров’я П’єрпаоло Сілері.

Як і в Британії  та Франції, які останніми днями оновили максимуми заражень, в Італії кількість смертей серед коронахворих суттєво не зросла. За попередню добу померли 136 людей, за попередню – 202.

Італія повідомляє про рекордні щоденні нові випадки захворювань на COVID-19, які сягнули 219 тисяч 7 січня.

Хорватія

Хорватія 8 січня зареєструвала 9058 щоденних випадків COVID-19, що є рекордним показником другий день поспіль, пише Euractiv.

За останні 24 години 19 975 людей пройшли тест на вірус, і майже половина з них дали позитивний результат.

Експерти кажуть, що значне зростання кількості інфекцій пов’язане із сезоном відпусток.

В даний час налічується 39 853 активні випадки, 20 633 особи знаходяться на самоізоляції.

Крім того, госпіталізовано 1824 пацієнти з COVID-19, з них 244 на апаратах штучної вентиляції легенів.

США

У США 5 січня зафіксували рекордну кількість нових випадків COVID-19  – 1 082 549 – це найвищий добовий показник серед усіх країн протягом пандемії, пишуть US Newsдані Університету Джона Гопкінса, CNBC

Це вдвічі більше, ніж попередній пік – 512 553 нові випадки коронавірусу – минулого тижня.

CNBC пише, що рекордна загальна кількість за один день частково може бути пов’язана із затримкою звітності у вихідні та свята. Низка штатів США не повідомили дані про 31 грудня, напередодні Нового року, і низка не повідомляють дані про вихідні, а це означає, що деякі з цих випадків можуть бути результатом зроблених раніше позитивних тестів.

Cтаном на 3 січня середня кількість нових випадків за 7 днів у США становить 480 273, що є найвищим показником нових випадків у будь-якій країні.

Як повідомляється, близько 98 тисяч американців госпіталізовані з COVID-19 станом на 3 січня, що на 32% більше, ніж тиждень тому. Ця кількість наближається до пікового рівня Delta-хвилі, коли близько 103 000 людей перебували в лікарні на початку вересня. Водночас, це менше  за найвищий показник минулої зими – приблизно 137 тисяч госпіталізацій.

Китай 

У Китаї 24 грудня зафіксували масштабну хвилю зараження на коронавірусом. За добу виявили 164 хворих, повідомляє kwongwah.

Як зазначається, це найбільший показник добових заражень від серпня 2021 року. Серед хворих 73 особи були приїжджими з-за кордону.

Повідомляється, у що 140 осіб виявили підвищену температуру, кашель та нездужання. Ще у 24 людини зафіксували безсимптомний перебіг хвороби.

За останній тиждень кількість хворих на коронавірус пацієнтів у Китаї збільшувалася в середньому на 1,9% на добу і становить 1 881 пацієнт.

Від початку пандемії коронавірусу в країні виявили 100,8 тис. випадків зараження, не рахуючи безсимптомних хворих. Кількість смертей від коронавірусу сягає 4 636 осіб.

Ізраїль

Медичні служби Ізраїлю за 4 січня 2022 року діагностували максимальну від початку пандемії кількість випадків COVID-19 за добу – 11 978, повідомляє видання The Times of Israel.

Попередній рекорд – 11 435 – було зафіксовано 2 вересня під час хвилі захворюваності, спричиненої варіантом “Дельта”. Наразі, пояснює видання, в Ізраїлі, незважаючи на обмеження на подорожі та карантини, поширюється вкрай заразний варіант “Омікрон”.

Проте кількість смертей не зростає так само швидко, як захворюваність, що, за словами експертів, є результатом вакцинації.

Посилення карантинних заходів

Країни Європи посилюють потужності лікарень 

Італія

Влада в Палермо створила допоміжні приміщення біля трьох лікарень, щоб зменшити навантаження на відділення невідкладної допомоги та дозволити бригадам швидкої допомоги швидко розмістити пацієнтів на ліжках замість залишати їх чекати на парковці, пише “Радіо Свобода”.

“Ми повністю завантажені”, – сказала менеджерка лікарні в Палермо Тіціана Маніскалічі.

Вона додала, що лікарні були змушені встановити додаткові відділення невідкладної допомоги в наметах, оскільки потужностей відділення невідкладної допомоги було недостатньо.

Італія повідомляє про рекордні щоденні нові випадки захворювань на COVID-19, які сягнули 219 тисяч 7 січня. Влада прогнозує пік цього сплеску за два-три тижні.

У Франції заявили, що кількість людей, які перебувають у відділенні інтенсивної терапії у місцевих лікарнях, зростає із 7 січня і перевищила 3 800 осіб.

Греція

Уряд Греції 7 січня видав наказ про громадянську мобілізацію, який набуде чинності 12 січня і зобов’яже деяких приватних лікарів підтримувати державну службу охорони здоров’я в чотирьох північних регіонах, де державні лікарні відчувають гостру нестачу кадрів.

Всесвітня організація охорони здоров’я 6 січня повідомила, що за останній тиждень у всьому світі було зафіксовано рекордні 9,5 мільйона випадків COVID-19, що на 71% більше, ніж за попередній семиденний період. Однак кількість зареєстрованих смертей щотижня зменшилася.

В Індії заборонили масові заходи 

У столиці Індії Нью-Делі влада заборонила масові заходи на Різдво і Новий Рік, повідомила агенція Reuters. У місті побоюються поширення нового штаму коронавірусу «Омікрону».

«Жодні культурні заходи та збори не можна проводити в межах святкування Різдва чи Нового року на території національної столиці Нью-Делі», – сказано в заяві управління з ліквідації стихійних лих індійської столиці.

У Міністерстві охорони здоров’я Індії заявили, що більшість випадків зараження цим штамом протікає без важких симптомів.

Бустерна доза вакцини. Обмеження у Греції 

Влада Греції прирівняє громадян, які не отримали додатковий укол проти коронавірусу COVID-19 до 1 лютого, до не вакцинованих і заборонить їм відвідувати закриті приміщення, повідомляють західні ЗМІ.

За словами міністра охорони здоров’я Греції Таноса Плевріса, “з 1 лютого ті, хто не отримав бустерну дозу вакцини в тому випадку, якщо попередню було отримано понад сім місяців тому, будуть вважатися не вакцинованими”.

“Сертифікат буде діяти, тому що це європейський сертифікат, і він діє дев’ять місяців. Проте вони не зможуть мати такі переваги, як відвідування закритих приміщень та інші, які доступні повністю вакцинованим людям”, – сказав він в інтерв’ю місцевому телебаченню.

З середини листопада минулого року люди, які не пройшли вакцинацію проти COVID-19, не можуть відвідувати ресторани, кінотеатри, музеї та спортзали, якщо вони не мають при собі негативного тесту проти коронавірусу.

Нині Греція бореться з поширенням штаму “Омікрон”, зокрема діють деякі обмеження. Зокрема, ресторани та розважальні заклади мають зачинятися до півночі, усередині столики підготовлені для розсадження максимум шістьох людей. Крім того, половина працюючих у держустановах та у приватному секторі мають працювати з дому. Ці обмеження діють до 16 січня.

Ізраїль та четверта доза вакцини 

Як пише The Times of Israel, Ізраїль, мабуть, є єдиною країною, яка пропонує четверту дозу вакцин особам від 60 років і старше, а також жителям з ослабленим імунітетом.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннет зазначав, що, за попередніми даними досліджень, четверта доза вакцини дає приблизно п’ятикратне зростання антитіл у вакцинованих.

Обов’язкова вакцинація в Італії для людей віком 50+ 

Італія запровадила обов’язкову вакцинацію від COVID-19 для людей віком від 50 років, пише Reuters та Politico.

Так, працівники, яким за 50 років, повинні будуть показати медичні талони, які підтверджують, що вони були вакциновані або нещодавно одужали від COVID-19 – інакше їм загрожує відсторонення від роботи з середини лютого.

Раніше невакциновані могли виходити на роботу лише за умови негативного результату тесту кожні два дні. Тим, кому за 50, хто не працює, доведеться або робити щеплення, або зазнавати санкцій.

Прем’єр-міністр Маріо Драгі повідомив, що уряд орієнтується на людей старше 50 років, оскільки вони є категорією людей з найбільшим ризиком госпіталізації, щоб зменшити тиск на лікарні та врятувати життя.

Нові правила  були узгоджені після того, як в Італії зареєстровано рекордні 170 тисяч випадків коронавірусу,  а смертність досягла найвищого рівня з весни 2020 року.

Туреччина та п’яте щеплення проти Covid-19

Міністерство охорони здоров’я Туреччини почало пропонувати п’яту бустерну дозу вакцини проти Covid-19 для певної групи людей, пише Daily Sabah

У МОЗ 31 грудня повідомили, що особи, які отримали дві дози китайської вакцини Sinovac і дві дози вакцини BioNTech щонайменше три місяці тому, зможуть записатися на прийом п’ятої дози.

Громадяни зможуть отримувати вакцини Sinovac, BioNTech або Turkovac як бустер.

Зазначимо, що Turkovac – турецька інактивна вакцина проти Covid-19, яка стала доступною для населення після отримання дозволу на екстрене використання і 30 грудня з’явилася в міських лікарнях.

Як повідомляється, в Туреччині понад 83% людей старше 18 років отримали дві дози вакцини проти Covid-19, а 91,6% отримали одну дозу.

У Японії розробили вакцину з довічною ефективністю 

Команда дослідників із Токійського інституту медичних наук розробила вакцину, яка захищатиме від коронавірусу протягом усього життя, пише “The Japan Times“.

Так, клінічні дослідження препарату заплановані на 2023 рік.

Наразі наявні вакцини забезпечують лише тимчасовий імунітет від коронавірусу і для підтримки їхньої ефективності потрібна ревакцинація.

На думку дослідників, вакцина з довічною ефективністю призведе до величезної фінансової економії та дозволить швидше подолати пандемію.

Для створення нового препарату вчені використали розроблену британським лікарем Едвардом Дженнером в 1796 році вакцину від віспи. В її основі лежить безпечний для людини вірус коров’ячої віспи.

“Вона залишається єдиною вакциною, яка успішно знищила інфекційне захворювання, причому останнім відомим випадком був пацієнт у Сомалі в 1977 році після скоординованої глобальної кампанії вакцинації Всесвітньою організацією охорони здоров’я”, – пише видання.

Почесний дослідник Токійського інституту медичних наук Мічінорі Кохара розповів, що новий препарат може виробляти потужні нейтралізуючі антитіла протягом тижня після щеплення і викликати найсильніший серед усіх існуючих вакцин клітинний імунітет.

Однокомпонентну вакцину успішно протестували на мишах – імунітет у них тримався щонайменше 20 місяців.

Також препарат випробували на макаках – у них вакцина сформувала захист від пневмонії.

Клінічні дослідження вакцини проведе фармацевтична компанія Nobelpharma. У випробуваннях візьмуть участь від 150 до 200 добровольців, які щеплені проти Covid-19 та перехворіли.

У разі успішного результату, препарат дозволять до використання.

За прогнозом розробників, це може статися не раніше 2024 року.

Що відомо про новий штам “Дельтакрон”

На Кіпрі вчені виявили новий штам коронавірусу, який поєднує в собі штам «Дельта» та штам, який з’явився наприкінці листопада, «Омікрон».  Гібридну версію ковіду назвали «Дельтакроном», пише «Українська правда» із посиланням на  CNN Greece і Cyprus Mail.

 «Дельтакрон» вже ідентифікували на Кіпрі у 25 пацієнтів з ковідом, з них 11 потрапили до лікарні, а 14 проходять лікування амбулаторно.

Доктор Леонтіос Кострикіс, який очолює групу вчених лабораторії біотехнології та молекулярної вірусології Кіпрського університету, розповів, що Deltacron має генетичне походження варіанту Delta разом з деякими мутаціями Omicron.

Він констатував, що спостерігається зв’язок між зараженням новим штамом та потребі в госпіталізації.

Вчений зазначив, що поки мало інформації про знахідку, тому рано говорити про те, що саме ця мутація ковіду стане домінуючою. Але посилаючись на власні спостереження Кострікіс робить попередній висновок – «Дельтакрон» може бути здатним поширитися й витіснити «Омікрон».

Науковець повідомив, що зразки «Дельтакрону» були передані в базу даних GISAID (база геномів коронавірусу), що зробить їх доступними для світової наукової спільноти.

Водночас міністр охорони здоров’я Кіпру уточнив, що більше деталей про нововиявлений штам буде оприлюднено на пресконференції наступного тижня.

Читайте також “У ВООЗ назвали 5 глобальних проблем після пандемії COVID”.

Оцініть новину
Клас!
1
64.svg?v=2.6
Я це люблю
0
11.svg?v=2.6
Ха-ха
0
5.svg?v=2.6
Сумно
0
26.svg?v=2.6
Злість
0
29.svg?v=2.6
Обіймашки
0
36.svg?v=2.6
Шооо?
0
35.svg?v=2.6

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить Великий Львів"