НТА > НОВИНИ > Новини політики > Кравчуку вдалося майже неможливе. Портніков про першого президента України

Кравчуку вдалося майже неможливе. Портніков про першого президента України

“Епоха президенства Кравчука – особливий момент. Забезпечити розклад СРСР й існування України поза межами Радянського Союзу було не так уже й просто, як нам це зараз може здаватися”

526

Леоніду Кравчуку вдалося майже неможливе – забезпечити Незалежність України.

Так коротко охарактеризував роль першого президента України в історії держави відомий публіцист Віталій Портніков, реагуючи на новину про смерть Леоніда Кравчука в прямому ефірі телеканалу NTA.

“Якщо хтось думає, що це було так просто – той дуже помиляється в оцінці епохи кінця 1980-х – початку 1990-их років”, – наголосив він.

По-перше, зазначив Портніков, Леонід Кравчук – це людина, яка проробила велику роботу над собою. Він був головою ЦК компартії України – особою з геть іншої когорти, аніж ті, хто боровся за Незалежність. За словами Портнікова, він познайомився з Леонідом Кравчука у час, коли майбутній український президент ще був завідувачем відділу ідеологічних зв’язків ЦК компартії України. Тобто бачив, як Кравчук змінювався за цей час.

“Я думаю, що епоха президенства Кравчука – це особливий момент. Забезпечити розклад СРСР й існування України поза межами Радянського Союзу було не так уже й просто, як нам це зараз може здаватися. Це для нас сьогодні Незалежна Україна – константа.  Тоді було трохи інакше. А, наприклад, для Путіна це і зараз не константа”, – каже публіцист.

Також він прокоментував один із найбільш суперечливих моментів президентства Леоніда Кравчука – відмова України від ядерного озброєння.

“Була чітка умова, за якої світ в принципі погоджувався з тим, що Радянський Союз перетворюється на конгломерат різних держав. Це те, що ядерна зброя залишиться в одному центрі. До речі, це те, чого вимагали США, які не одразу визнали українську Незалежність. Це те, чим треба було розплачуватися за Незалежність. І що я хочу сказати… Ні, мало не бути не Будапештського меморандуму, а не мало бути 1994 року, коли наш народ обрав Леоніда Кучму, який декларував зближення з Росією. Це був вибір нашого народу… В той час, коли Польща, Чехія, Угорщина, Латвія, Литва, Словаччина, Естонія займалися економічними реформами, майже ногами відкривали двері в НАТО, ми цьому дивувалися. Через три роки після проголошення Незалежності наш народ проголосував за дорогу на схід, а не на захід”, – нагадав Портніков.

За його словами, можна багато дискутувати про політичну біографію Кравчука після 1994 року, але за три роки – з 1991-ого по 1994-ого – він таки дав українцям спадщину, якою не змогли розпорядитися.

“Кожне голосування має невідворотний характер. І голосування 1994 року майже вартувало нам Незалежності. Його наслідками були революції, війна у 2014 році і врешті те, що є зараз”, – резюмував Віталій Портніков.

Нагадаємо, 10 травня на 89-році помер перший президент Незалежної України Леонід Кравчук.

Яким був і чим запам’ятався Леонід Кравчук – читайте тут. 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
1
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі