НТА > НОВИНИ > Місця > Кримськотатарський орнамент став частиною культурної спадщини ЮНЕСКО

Кримськотатарський орнамент став частиною культурної спадщини ЮНЕСКО

Орьнек – це традиційний орнамент кримських татар, який складається з різних елементів рослинного та геометричного характеру

368

Елемент від України – «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» – відтепер належить до всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

Про це у своєму Фейсбуці повідомив колишній міністр культури України, Народний артист України Євген Нищук. Він зазначив, що це рішення на користь України, тому сьогодні дуже важливий день для української культури.

За його словами, в Парижі в рамках 16-ої сесії відбудеться засідання Міжурядової комісії з охорони всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Там розглянуть ще один елемент від України – кримськотатарський орнамент «Орьнек».

«Роботу над його розробкою розпочали ще декілька років тому, у час моєї каденції на посаді міністра. Це вкрай важлива тема для нас, тож для її промоції навіть один із наших щорічних звітів ми робили у стилі «Орьнека», 2018-ий рік, на секундочку», – зазначив колишній міністр культури.

Він також висловив радість і гордість, що команда, яка працювала над цим елементом всі ці подальші роки – громадські організації, митці, – не опустили рук і продовжили непросту роботу.

«Тож сьогодні ми, Україна, на фінішній прямій! Тримаємо руку на пульсі та віримо, що вже за декілька годин матимемо ще один неймовірно прекрасний елемент української кримськотатарської всесвітньої культурної спадщини!», – наголосив Євген Нищук.

Як зазначає Віртуальний музей нематеріальної культурної спадщини, Орьнек – це традиційний орнамент кримських татар. Поєднання різних елементів створює композицію, через яку можна розповісти цілу історію. Знання про зміст кожного елементу, а також вміння прочитувати їх, є живим явищем кримськотатарської культури.

«Орьнек складається з різних елементів рослинного та геометричного характеру. Майстри, створюючи різноманітні орнаменти, уникають наочної правдоподібності зображуваних рослин та предметів, перетворюючи їх на геометризовані знаки», – сказано в повідомленні.

Кольорове вирішення відрізняється від того, як ці об’єкти виглядають у реальності. Цим досягається своєрідний ефект дематеріалізації. Мета такого прийому – підкреслити символічний, а не реалістичний характер зображень.

Кримські татари протягом тривалого часу зберігають звичай прикрашати будинок орнаментованими предметами декоративного та ужиткового призначення. Кримськотатарський орнамент та його елементи використовуються у вишивці, а також на керамічних, металевих та дерев’яних виробах, у ткацтві, ювелірному мистецтві тощо.

«Орнамент є засобом передачі знань з покоління в покоління в культурному та історичному аспектах життєдіяльності народу. Вироби з традиційним кримськотатарським орнаментом орьнек завжди є гордістю сім’ї, їх ретельно зберігають і передають у спадок», – підсумували у Віртуальному музеї нематеріальної культурної спадщини.

Нагадаємо, що у вересні уряд підтримав пропозицію Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, узгоджену з Меджлісом кримськотатарського народу, стосовно затвердження алфавіту кримськотатарської мови на основі латинської графіки, ухваливши відповідну постанову.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі