НТА > НОВИНИ > Новини світу > Криза жанру. Чому в Польщі знову заговорили про дискримінацію поляків в Україні

Криза жанру. Чому в Польщі знову заговорили про дискримінацію поляків в Україні

Заступник міністра закордонних справ Польщі Шимон Шинковскі здивував заявою про дискримінацію його співвітчизників в Україні. Однак політичні експерти побачили в його словах певні закономірності.

676

«Не стане перебільшенням, якщо сказати, що поляки в Україні дискриміновані щодо свободи віросповідання, доступу до освіти рідною мовою та свободи слова», – такі слова заступника керівника Міністерства закордонних справ Польщі Шимона Шинковскі минулого тижня стали певного роду несподіванкою та знову частково загострили українсько-польське середовище.

Що не так для польського урядовця

Польський політик також виголосив не зовсім зрозумілу фразу про те, що «вивчення польської мови в багатьох регіонах України є популярнішим, ніж англійською». А далі він претензійно зауважив, що «ситуація поляків в Україні змінюється на гірше через об’єктивні та суб’єктивні чинники».

Одним з об’єктивних факторів, на його думку, є соціально-економічна ситуація, яка спонукає людей польського походження в Україні емігрувати. При цьому він акцентував увагу на занепаді молоді. Шимон Шинковскі стверджує, що багато молодих людей їдуть до Польщі, де отримують «Карту поляка», яка дає їм доступ до навчання та спонукає їх подавати документи на польське громадянство.

Друга причина, за його словами, це COVID-19. Україна посідає друге місце в Європі за рівнем смертності від COVID-19, і це стосується всіх груп населення, включно з поляками, які там проживають.

А суб’єктивними факторами погіршення становища поляків є, на його думку, несприятливий закон про мову, уславлення людей, пов’язаних з геноцидом поляків 1943-1944-го років, призупинення ексгумації. польських жертв.

Окрім того, Шиманскі дорікнув у відсутності врегульованих відносин між українською державою та Римо-Католицькою Церквою в Україні, адже люди польського походження в основному сповідують цю віру.

Він додав, що міністерство закордонних справ порушило всі ці проблеми в переговорах з українською стороною.

Схожу думку висловив уповноважений уряду з питань польської діаспори та поляків за кордоном Ян Дзедзічак. Він заявив, що Польща у відносинах з меншиною в Україні стала «жертвою її успіху».

Це тому, що Польща настільки приваблива для людей польського походження в Україні, що закінчується тим, що сюди приїжджають люди польського походження і пов’язують своє майбутнє з Польщею. Мінусом цього явища є те, що польська еліта в Україні нині – це люди з середнім віком 60-70 років. «Ми не згодні послаблювати польські школи в Україні», – резюмував Дзедзічак.

Як відповів офіційний Київ

У Міністерстві закордонних справ України оперативно відреагували на таку заяву польського політика, назвавши такі твердження некоректними.

«Категорично відкидаємо таке твердження. Воно вводить в оману польське та українське суспільства, не відображає реальний стан дружніх і партнерських відносин України та Польщі», – наголосив прессекретар Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.

У зовнішньополітичному відомстві висловили здивування, що заява представника МЗС Польщі пролунала наступного дня після успішного засідання у Варшаві консультаційної комісії з питань освітніх потреб представників української меншини в Польщі та польської меншини в Україні. Комісія підтвердила взаєморозуміння і відкритість до конструктивного діалогу.

«Закликаємо польську сторону утримуватися від політичних оцінок, які дисонують з реальними намірами та кроками сторін задля зміцнення партнерства України і Польщі у різних сферах», – підсумував Ніколенко.

Вуха Кремля

Політичний експерт Петро Запотічний у коментарі NTA зазначив, що в такій риториці з боку деяких представників влади західних сусідів (і не тільки їх) немає нічого дивного. За його словами, треба завжди залишатися готовими, що час від часу лунатимуть випади зі словесними уколами у вигляді відповідних звинувачень. І причиною цьому є декілька аспектів.

«Росія продовжує розхитувати ситуацію на всіх фронтах. Зауважте, поляк Шимон Шинковскі наче каже з того ж голосу хору, що й угорський міністр Петер Сіярто. Мова, креси, Волинська різня… А насправді вуха з Кремля стирчать», – переконаний експерт.

На його думку, антиукраїнські настрої в Польщі дуже вигідні росіянам для того, щоб порушувати стабільність у стосунках сусідніх країн. Тому є постійні намагання якось збурити ситуацію на побутовому. Тим паче, що в Польщі працюють сотні тисяч українців.

Із цим погоджується політичний експерт Андрій Дудок. Однак він звертає особливу увагу на те, що такому стану справ багато в чому сприяє і бездіяльність української влади, яка дозволяє таким чином завдавати собі ці дошкульні уколи.

«В Україні досі не існує концепції етнонаціональної політики, цілісного, узгодженого між собою, законодавства у цій сфері, дорадчих органів при владі. Досі так і не запрацювала Державна служба України з етнополітики та свободи совісті. Накопичуємо проблеми, але ще не розпочали їх вирішувати», – зауважив він.

Бандера дратує поляків

При цьому експерт наголосив, що проблем між поляками й українцями на побутовому рівні насправді обмаль.

«Поляки приймають українців, надають їм роботу, багато з наших купує там житло, відкриває свій бізнес, велика кількість студентів вчиться в Польщі. Польща – наш найближчий друг і союзник. І деколи навіть прикро, що ми не робимо кроки назустріч на державному рівні – у культурному, мовному, релігійному питаннях», – акцентував Андрій Дудок.

Колишній викладач одного з львівських вишів Роман Паховський зараз не за спеціальністю працює у Польщі. В його інтернаціональній бригаді, яка виконує роботи за Вроцлавом, ближче до чеського та німецького кордону, – українці, чехи, болгари, поляки.

«Жодних проблем на побутовому рівні не виникає, – запевнив Роман Паховський. – Ми даємо собі раду. Я, наприклад, товаришую з деякими поляками. Вони поважають українців. Звичайно, трапляються якісь суперечки на міжнаціональному ґрунті, сперечаємося, дискутуємо. Але до ворожнечі ніколи не доходить».

Однак, за словами заробітчанина, певні протиріччя таки є. Зокрема, і до тих країв нещодавно долетів знаменитий український флешмоб «Батько наш Бандера».

«Українці радо підхопили його. Полякам це не подобається. Не сприймають вони нашого Степана Бандеру – і все тут. Це у них наче в крові – він для них однозначний ворог, іншого навіть не хочуть слухати. Хоч як намагаюся пояснювати ту історичну ситуацію, постійно наштовхуюся на стіну нерозуміння», – наголосив Роман Паховський.

У той же час польські співпрацівники українця дуже скептично ставляться до різних заяв політиків на цю тему. На їхню думку, це просто гра на публіку, на яку вони особливо не зважають. Саме тому на перший план ставлять звичайне спілкування (хай зі суперечками та різними думками) представників різних народів, які, попри все, легко знаходять спільну мову.

Тому, за словами українського заробітчанина в Польщі, такі заяви зазвичай проходять непоміченими у середовищі простих людей. Хоча, зрозуміло, стосункам вони потенційно можуть і нашкодити.

Старі платівки від поляків

На важливі нюанси внутрішньопольських політичних ігор у ситуації із висловлюваннями заступника міністра Шимона Шинковскі звертають увагу і політичні експерти.

«Його слова більше спрямовані власне на внутрішню польську аудиторію – польська економіка зростає, необхідна велика кількість працівників за невелику плату. Українські заробітчани урівноважують пропозицію на ринку праці Польщі. Таким чином вони не дають зростати зарплатам через дефіцит кадрів, в тому числі для поляків що повернулися з Великої Британії через Brexit», – висловив версію Петро Запотічний.

Експерт переконаний, що такий стан справ, звісно, не подобається місцевому населенню, і націоналісти при владі в Польщі розпочинають пояснювати міграцію українців якимись «утисками» етнічних на папері поляків.

Заяви такого штибу так само можна пов’язати і з конфліктною ситуацією, яка останнім часом виникла на тлі сварок із керівництвом Євросоюзу. Деякі представники польської влади у зв’язку з цим банально вирішили заробити дешеві політичні бали всередині країни, спекулюючи (хай навіть і обережно) на антиукраїнських настроях.

«Як тільки у польських міністрів розпочинається криза жанру, вони дістають стару платівку про бандерівців, націоналістів, дискримінацію поляків в Україні. Щось подібне вже бувало не раз. Це відверта демагогія і навмисне створення напруги між народами, що, на жаль, характерно для польської політики останніх років», – наголосив Андрій Дудок.

При цьому політичні експерти роблять акцент на тому, що жодної офіційної заяви Міністерства закордонних справ Польщі не було, слова речника Шимона Шинковскі прозвучали під час виступу на комісії. Самі поляки не приховують, що така доповідь – особиста позиція політика. Однак українській стороні варто залишатися на сторожі та належно реагувати на ці випади, які можуть у перспективі мати і серйозніші наслідки.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
1
Обіймашки
0
Шооо?
1

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі