НТА > НОВИНИ > Суспільство > Купити хліб чи спекти. А також ТОП-5 рецептів домашнього хліба

Купити хліб чи спекти. А також ТОП-5 рецептів домашнього хліба

Чим магазинній хліб відрізняється від домашнього, скільки потрібно витратити часу та грошей, щоб спекти хліб удома

4087
rye sliced bread table 1112 1265 1

Культура випікання хліба в Україні налічує кілька тисячоліть. «Хліб – усьому голова», – кажуть у народі. І це не дивно, бо ще з часів трипільської культури хліб був символом добробуту й багатства, основою життя, і навіть величезною святинею. Але, якщо раніше випікання хліба – це довгий та трудомісткий процес – засіяти зерно, серпом зібрати урожай, зв’язати колоски у снопи та залишити сушитися, помолотити, і нарешті спекти господині хліб. То сьогодні все просто – достатньо піти та купити хліб в магазині, витративши від 17 до 50 гривень.

Чим магазинний хліб відрізняється від домашнього, скільки потрібно витратити часу та грошей, щоб спекти хліб удома, чи вигідно це, а також найактуальніші рецепти домашнього хліба – у матеріалі NTA.

Домашній чи магазинний. Який дешевший

Щоб спекти хліб нам необхідно купити такі інгредієнти:

  • Вода – 14, 59 грн (1,5 л)
  • Борошно – 21, 90 грн (1 кг)
  • Олія – 57,70 грн (850 мл)
  • Дріжджі (сухі) – 21,70 грн (100 г)
  • Сіль – 6, 20 грн (1000 г)
  • Цукор – 30,90 грн (800 г)

Купляємо це все у найближчому супермаркеті. Витрачаємо 154 гривні.  

Найпростіший рецепт білого хліба включає в себе:

  • Вода — 500 мл  – 4, 90 грн
  • Борошно пшеничне — 1 кг – 21, 90 грн
  • Олія соняшникова — 3 ст.л – 3, 70 грн
  • Дріжджі — 2 ч. л. — 3, 52 грн.
  • Сіль — 2 ч. л. — 0, 12 грн
  • Цукор — 6 ч. л. — 1, 86 грн.

Отже, щоб спекти звичайний хліб вдома нам необхідно витрати 36 гривень.

Випікаємо хліб при 180 ° близько 40 хвилин. Тобто, це ще плюс витрачений на приготування газ.

Готовий буханець хліба заважуємо на 910 грам. Відповідно, в супермаркеті хліб вагою 950 грам коштує 29 гривень.

Тобто, різниця між спеченим і купленим хлібом становить 7 гривень або 10 гривень з урахуванням електроенергії.

Купити чи спекти. Думки з форуму господинь

  • «Пекти хліб самому абсолютно не вигідно, особливо, якщо робити це в хлібопічці.  Бо собівартість буханки спеченого хліба з урахуванням ціни електроенергії завжди входить вища, ніж буханець хліба в магазині. Ну і, звичайно, занепокоєння і праця господині, які потрібні для випічки домашнього хліба, роблять його невигідним. До того ж, смачний хліб швидко їсться, що збільшує його витрати, а значить і витрати на хліб в сімейному бюджеті».
  • «За підрахунки не беруся. Пам’ятаю лише, як в 90-ті роки, коли були тривалі затримки зарплат, люди масово стали запасатися борошном і пекти хліб. Це виявилося набагато вигідніше, ніж купувати його. Саме тоді я й сама навчилася пекти хліб. А зараз мова йде навіть не стільки про вигоду, скільки про елементарне натуральне харчування, адже в купленому хлібі все частіше стали додавати барвники, консерванти і ароматизатори».
  • «Головне – користь для здоров’я не можна переоцінити, адже в хлібопічці можна робити корисний хліб з висівками і з цільнозернового борошна, а магазинний хліб такого складу я, чомусь, взагалі не можу їсти. Що вони туди додають – не зрозуміло».

Прогнози експертів на ціну

Експерти вважають, що ціни на хліб будуть продовжувати зростати.  Президент ВАП Юрій Дученко, як пише ZN.UA,  називає такі три основні причини зростання ціни на хліб:

  • подорожчання зерна (ціна на пшеницю зросла з 6,05–6,6 тис. грн/т до 7,7–8,5 тис. грн/т) та борошна;
  • подорожчання енергоносіїв (газу);
  • підвищення зарплат із 1 грудня.

«Не хотілося б озвучувати «страшні» цифри, але зростання цін, як мінімум, на 10–25% уникнути навряд чи вдасться.

Віддаємо пшеницю на відкуп трейдерам, що спричинить подорожчання кінцевого продукту: хліба, макаронів, тістечок… Ми залишимося з фуражною пшеницею», – прогнозує президент ВАП Юрій Дученко.

«Здорожчання газу в сім разів в порівнянні з цінами попереднього року і подвоєння вартості електроенергії, очевидно, призведе до збільшення їх частки в собівартості хліба. За нашими оцінками, при пікових значеннях цін на енергоносії їх частка в ціні буханця зросте до 15-20%», – сказав Юрій Дученко в коментарі для інформаційного агентства Інтерфакс-Україна.

За словами Дученка, близько 90% великих і майже всі малі хлібопекарські підприємства виробляють хліб і хлібобулочні вироби, використовуючи у якості палива газ. У структурі енергоспоживання хлібопекарських підприємств 60% припадає на газ і тільки 40% – на електроенергію.

Також хліб і вироби з нього подорожчають через низку інших факторів – цукор і рослинна олія подорожчали на 50%, Пшениця на 27-29%, інфляція склала в річному вимірі вже понад 10%. При цьому хліба в країні більше піч не стали, навпаки, за вісім місяців 2021 року в Україні виробили на 3,5% менше хліба, ніж в аналогічний період 2020 року. Таким чином, зростання ціни хліба на 10-25% практично неминучий.

Також у самих пекарнях говорять, що на вартість хліба впливає подорожчання енергоресурсів, зросла вартість інгредієнтів для випікання хліба.

«Ціна найбільше залежить він вартості сировини, яка входить у випічку. Це борошно, цукор, сіль, яйця, які суттєво подорожчала в крайні місяці. На це впливає і ситуація у зовнішніх світових ринках. Бо якщо сировина на світовому ринку є дорожча, ніж на нашому, внутрішньому, то наші виробники борошна, виробники сільськогосподарської продукції також повинні підвищувати ціну на продукцію. Ми є у світовому вирі», – розповідає про те, що саме впливає на ціну хліба керівниця пекарні Діана Горнович.

Відповідно, виробники теж змушені піднімати ціни, щоб залишатися рентабельними.

За даними ВАП, на 1 жовтня 2021 року відпускні ціни на хліб склали:

  • хліб пшенично-житній (0,7 кг): 16,44-19,67 грн залежно від виду продукту та регіону виробництва.
  • хліб пшенично-житній заварний (0,7 кг): 18,9-24,36 грн,
  • хліб пшеничний з борошна вищого ґатунку (0,6 кг): 15,3-18,5 грн,
  • хліб пшеничний з борошна першого сорту (0,65 кг): 11,7-14,6 грн,
  • батон (0,5 кг): 14,8-18,9 грн.

Своєю чергою гендиректор об’єднання «Укрхлібпром» Олександр Васильченко зазначає, що Україна може повторити гіркий досвід 2003 року, коли вивезли критичні обсяги пшениці, а наступний рік був неврожайним.

“Невже держава, яка декларує, що годує майже 10% населення планети, не здатна забезпечити якісний хліб на полицях магазинів для своїх громадян? Адже йдеться про продовольчу безпеку країни”, – повідомляє Олександр Васильченко.

Зазначимо, за даними Держстату, у вересні 2021 року порівняно з вереснем 2020 року ціна на пшеничний хліб із борошна вищого ґатунку зросла з 25,36 до 30,84 грн/кг. Хліб пшеничний із борошна другого сорту подорожчав із 20,37 до 24,48 грн/кг. Хліб житній підвищився в ціні з 21,07 до 25,33 гн/кг. Батон подорожчав із 14,08 до 16,68 грн/кг.

Про вплив світового ринку говорить і економіст Ігор Лисий, адже в Україні дорожчають навіть ті продукти, які виготовляємо з власної сировини доброго врожаю. Для прикладу, олія зросла у ціні на 78%, цукор на 90%.

«Хоча у нас досить гарний врожай цього року, але треба розуміти, що на світових ринках ціни на цю продукцію дуже зросли. Якщо порівняти ціни з минулорічними за цей період – це 25% зростання. А ціни за кордон, на експорт, зросли на 60% і більше – майже втричі. До слова, в Україні дуже велика частина доходів у державний бюджет є саме від експорту. Зокрема, сільськогосподарської продукції. Відтак якщо за кордоном платять дорожче за зернові, то навіщо трейдерам продавати в Україні дешевше?», – пояснює світові тенденції на ринку економіст Ігор Лисий.

Подорожчання хліба вдарить по гаманцях українців. Особливо в час пандемії коронавірусу, коли багато людей опинилося у скрутній фінансовій ситуації.

П’ять рецептів домашнього хліба

Хліб-бритванка. Рецепт від бабусь

Складові: 

  • Сироватка – 1 л/ Молоко – 0,5 л. Вода – 0,5 л.
  • Сіль –  3 ч.л.
  • Дріжджі – 50 г.
  • Олія – 80 г.
  • Цукор – 1 ст.

Спосіб приготування

Приготувати домашній хліб можна по-різному, рецептів безліч. Хтось додає в тісто яйця, хтось робить хліб солодшим, а хтось використовує велику кількість рослинного масла…

Сьогодні ми готуватимемо хліб за рецептом наших бабусь і навіть прабабусь.

Колись такий хліб готували у печі, насаджуючи на лопату. Але, оскільки сьогодні піч – це рідкісне задоволення, тому приготуємо хліб за давнім рецептом у духовці.

Господиня Марія Мамалига розповідає, що її бабуся та мама пекли хліб, який мав назву бритванка.

«Він був прямокутної форми. І пекли його, звичайно, у бритванці. Мені дістався рецепт хліба-бритванки ще від бабусі», – розповідає господиня.

За її словами, для приготування хліба потрібно 1 літру сироватки (ред.  – залишки рідини від виготовлення домашнього сиру) або пів літри молока та  пів літри води.

«Але найкраще тісто піднімається на сироватці, яка має бути теплою. Я опари не роблю ніколи, коли печу хліб. Інша справа – паска», – зауважує Марія Мамалига.

Опара, за її словами, яку переважно роблять усі пекарі, – це 200 грам теплого молока, 1-2 ложки столові цукру, і порція дріжджів. Усе це дається для того, щоб дріжджі почали добре бродити.

Отож, повернемося до нашого хліба. Так, до літри рідини – або сироватка, або молоко з водою  –  треба додати десь три ложки чайних солі,  50 грам дріжджів, 50-80 грам олії, один стакан цукру.

«Я це все розчиняю і починаю добавляти муки. Тут мірки у мене немає. Тісто треба місити довго. Уже замішане – це коли тісто добре відстає від руки», –  розповіла Марія Мамалига.

Далі, як тісто трохи піднялося, треба його ще раз замішати, і тоді нехай собі підходить.

Залишити його потрібно у теплому місті десь на годину.

«Головне добре накрити тісто. Я накриваю його кришкою, бо так більше тепло піднімається і тісто не обвітрить», – розповідає Марія Мамалига.

І зауважує, що форми для хліба не має, пече прямо у британці.

Ставить у духовку на 200 градусів на 15 хвилин, а після скручує на 180 градусів. Година часу – хліб готовий.

«На ось цю порцію у мене б вийшло дві британки, тобто дві хлібини», – зазначає Марія Мамалига.

І наголошує, що у печі такий хліб, звичайно, смачніший.

«Правда шкірка там грубша, бо на дровах більше припікає. Але запах хліба у печі не прирівняти з випеченим хлібом у духовці»,– зазначає господиня.

Марія Мамалига зазначає, що не пам’ятає, коли востаннє купляла хліб, бо пече вдома уже дуже багато років.

«Випікання хліба вимагає певного часу, але вважаю, що домашній хліб – це поживніше та здоровіше, ніж куплений в магазині. У домашньому хлібі менша кількість добавок, а також повний контроль якості інгредієнтів», – розповіла господиня.

Гарбузовий хліб

Складові:

Гарбуз – 500 ст.л.

Сіль – 2 ч.л.

Цукор – 2 ч.л.

Дріжджі сухі – 1 ч.л.

Вода – 75 г.

Оливкова олія – 3 ст.л.

Борошно – 250 г.

 Покроковий рецепт приготування:

  1. Необхідно очистити гарбуз, нарізати на невеликі кубики. Нам потрібно 400 г м’якоті гарбуза.
  2. Приготувати гарбуз можна будь-яким зручним способом. Можна запекти в духовці, з додаванням 1 ст.л. оливкової олії, 40 хвилин, до м’якості.
  3. Блендеруємо готовий гарбуз. Далі необхідно його трохи остудити.
  4. Дріжджі розводимо в теплій воді, і залишаємо на 10-15 хвилин.
  5. Блендеруємо гарбуз до утворення пюре, додаємо цукор і сіль. Перемішуємо.
  6. Додаємо розведені дріжджі. Перемішуємо до однорідності.
  7. У просіяне борошно додаємо гарбузову суміш і 2 ст. л оливкової олії. Замішуємо тісто.
  8. Тісто має вийти м’яким, еластичним.
  9. Круглу буханку викладаємо на присипане борошном деко, з папером для випічки.
  10. Залишаємо настоятися на 1-1,5 години.
  11. Змащуємо молоком, присипаємо борошном. Робимо гострим ножем надрізи.
  12. Випікаємо в розігрітій духовці 30-35 хвилин.

Сирно-цибулевий хліб у мультиварці

Складові:

  • 2 ч. л. сухих дріжджів
  • 400 г борошна
  • Сіль і цукор – по 1 ч. л.
  • 1 склянка води
  • 4 ст. л. олії
  • 120 г сиру
  • 1 велика цибулина
  • Невеликий шматочок вершкового масла

Спосіб приготування:

  1. Нарізати цибулю півкільцями і підрум’янити на сковороді з додаванням олії до золотистого кольору, поперчити.
  2. Твердий сир натерти крупно на тертці.
  3. Змішати в окремій ємності борошно, дріжджі, цукор і сіль, додати теплу воду, тертий сир, обсмажену цибулю, 2 ст. л. олії і перемішати.
  4. Замісити тісто і помістити його в змащену вершковим маслом чашу.
  5. Увімкнути на 2 хвилини режим “Підігрів” або “Йогурт” (щоб тісто швидше піднялося, потрібно його нагріти до 40 градусів). Залишити під кришкою на 1 годину.
  6. Далі увімкнути режим “Випічка” на 30 хвилин. По закінченню програми необхідно перевернути хліб і пекти його ще 30 хвилин

Хліб-плетенка

Складові:

  • Дріжджі – 1 пачка одна пачечка
  • Борошно – 650-700 г
  • Цукор: 1/4 ск
  • Сіль – 1 ч.л.
  • Вода – 1 ск.
  • Рослинне масло (з рафінованим буде смачніше) або приблизно так само вершкового (якщо хочеться, щоб виріб вийшов більш здобне);
  • Яйця – 2 шт.
  • Жовток, пудра цукрова, мак і/або кунжут – для обробки верху виробу.

Спосіб приготування:

  1. Потрібно ретельно змішати дріжджі з цукром і водою. Залишити на 10-15 хвилин.
  2. Просіяти борошно, додати дріжджову суміш, заздалегідь збиті яйця і всі інші складові. Добре вимісити.
  3. У миску, на яку попередньо тонким шаром нанесли масло зсередини, помістити вже готове тісто і залишити його на пару годин підходити.
  4. Розділене на 2 частини тісто гарненько розім’яти. Кожну з частин після цього знову ж розділити – вже на 3 шматки.
  5. Сплести «коси». Готовим виробам знову дати піднятися (одна година).
  6. Нагріти духовку до 180 градусів. Пекти 30 хвилин.
  7. Довести готову плетенку до досконалості, прикрасивши її.

Банановий хліб

Складові:

  • М’якоть дуже стиглих бананів – 5-7 шт.
  • Сметана – 400 г
  • Яйця – 3 шт.
  • Борошно – 5 склянок
  • Цукор – 3,5 склянки
  • М’яке вершкове масло – 150 г
  • Сода – 3 ч. л.
  • Кориця – 2 ч. л.
  • Ваніль – 2 ч. л.
  • Сіль – 1 ч. л.

Спосіб приготування:

  • У тарілці перемішати 0,5 склянки цукру і 2 ч. л. кориці.
  • Форми для запікання змастити маслом і посипати цукром із корицею.
  • В іншій великій тарілці добре перемішати вершкове масло і 3 склянки цукру.
  • Додати яйця, м’якоть бананів, сметану, ваніль, сіль і соду.
  • Знову добре все перемішати.
  • Додати борошно і вимішати тісто.
  • Розкласти тісто у форми і запікати в духовці приблизно 1 год.

Отже, чи варто братися за випічку домашнього хліба, вирішувати кожній господині самій. Втім бодай раз спробувати варто – щоб домівка наповнилася ароматом свіжого і гарячого буханця.

Лілія Чміль

 

 

Оцініть новину
Клас!
1
64.svg?v=2.6
Я це люблю
0
11.svg?v=2.6
Ха-ха
0
5.svg?v=2.6
Сумно
0
26.svg?v=2.6
Злість
0
29.svg?v=2.6
Обіймашки
0
36.svg?v=2.6
Шооо?
1
35.svg?v=2.6

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Говорить Великий Львів"