НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Легалізація медичного канабісу: кого і як лікує конопля

Легалізація медичного канабісу: кого і як лікує конопля

Що таке медичний канабіс, чим відрізнається від коноплі з «п’янким ефектом» і кому необхідний для лікування

297

Використання канабісу у медичних та наукових цілях дозволено в 56 країнах світу. В Україні ж питання його легалізації обговорюють уже не перший рік. Утім днями уряд зробив новий крок – підтримав законопроєкт, який дозволить забезпечити повний цикл виробництва медпрепаратів на основі канабісу.

Що таке медичний канабіс, як він впливає на людину і для чого його використовуватимуть – дізнавався NTA.

Медичний канабіс і «п’янка» конопля: у чому різниця

Канабіс чи марихуана – це рослина роду коноплі (Cannabis), яка через наявність канабіноїдів здатна впливати на нервову систему людини.

Рослина конопель містить понад 100 різних психотропних речовин – канабіноїдів. Вони ж по-різному й впливають на стан людини. Два основних канабіноїдів – це канабідол і тетрагідроканабідол (ТГК). У забороненій марихуані більше тетрагідроканабідолу, який збуджує організм людини і призводить до галюцинацій. Натомість у медичному канабісі його практично немає, але є велика концентрація канабідіолу, який має знеболювальний і заспокійливий ефект.

У контексті дозволу обігу конопель йдеться лише про рослини роду коноплі (Cannabis) з допустимою кількістю відсотку вмісту концентрації ТГК. 

Саме медичного канабісу й стосується законопроєкт, який Кабмін підтримав 7 червня 2022 року: «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів отриманих внаслідок війни».

Що передбачає закон

Закон, ініціатором якого є прем’єр-міністр Денис Шмигаль, розробили для  імплементації кращого досвіду у сфері регулювання обмеженого обігу канабісу, смоли канабісу, екстрактів і настойок канабісу. Відтак, закон має розширити доступ пацієнтів до необхідного лікування чи проведення наукових досліджень ефективності конопель.

Законотворці пропонують регулювати поводження з речовинами, які належать до наркотичних і психотропних. Тому в законопроєкті також пропонується встановити контроль над вирощуванням, виробництвом та реалізацією препаратів із канабісу.

В Україні лікування канабісом особливо актуальне для таких категорій осіб:

 • Діти з епілепсією
 • Онкохворі
 • Хворі, що потребують паліативної допомоги
 • Ветерани війни з посттравматичним стресовим розладом.

Народна депутатка та членкиня Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Отльга Стефанішина пояснює, що закон майже в усьому дублює минулорічний, який Верховна Рада не змогла ухвалити.

Що дозволять у разі ухвалення закону:

 • купувати, зберігати та вживати ліки українським пацієнтам на основі медичних конопель, а лікарям – їх призначати
 • бізнесу – культивувати та вирощувати медичні коноплі на території України та виробляти з них ліки, перевозити й продавати їх на території України
 • науковцям – досліджувати цю рослину, що стимулюватиме інновації в цій сфері.

Депутатка переконує, що все це відбуватиметься під суворим контролем:

 • для вирощування медичних конопель потрібно буде отримати дозвіл поліції на використання приміщень та спеціальну ліцензію
 • укласти договір з випробувальною лабораторією контролю якості ліків або мати лабораторію у себе на території
 • забезпечити доступ до своїх об’єктів Нацполіції для відбору і дослідження зразків продукції.

Обіг медичних конопель дозволять в Україні за умови:

 • маркування штрих-кодами кожної партії та одиниці фасованої продукції
 • ведення електронного реєстру переміщення сортів конопель та лікарських засобів
 • пацієнтам ліки відпускатимуються лише за електронним рецептом.

Членкиня комітету ВРУ наголошує, що законопроєкт не вводить вільний обіг канабісу. Це буде обмежений і контрольований державою обіг для чітко визначених трьох цілей – медичні, промислові і науково-технічні. Також цей законопроєкт не звільняє від відповідальності за незаконний обіг канабісу.

Препарати з канабісу – не «конкуренти» наркотичним засобам

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко Ляшко зазначає, що противники медичного канабісу ототожнюють його з марихуаною для рекреаційного вживання. Проте препарати з канабісу не є «конкурентами» наркотичним засобам. Медичний канабіс містить канабідіол, який не має вираженої психоактивної дії, тому він не цікавий для рекреаційного вживання.

«Ми розуміємо негативні наслідки війни на стан психічного здоров’я. Ми розуміємо кількості людей, які будуть потребувати медикаментозного лікування внаслідок цього впливу. І ми розуміємо, що немає часу чекати. Тому вже зараз ми підготували законодавче підгрунття для забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабісу в Україні: від вирощування та переробки до повноцінного виробництва», – наголосив Ляшко.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко пояснює, що препарати на основі канабісу використовуються для зменшення больових відчуттів, спазмів та судом м’язів, лікування анорексії, ПТСР та тривожних розладів.

Окрім цього, вони використовуються в лікуванні окремих типів епілепсії, глаукоми, псоріазу, паркінсонізму, розсіяного склерозу. Важливим завданням цих ліків є і полегшення болю та страждань важкохворим та паліативним хворим, в тому числі онкологічним хворим, пацієнтам з ВІЛ. Висновки вчених кажуть про позитивний ефект на полегшення побічних ефектів під час хіміотерапії при онкології (особливо при нудоті та блювоті).

Канабіс може мати також позитивний вплив на лікування хвороби Альцгеймера, хвороби Хантінгтона і синдрому Туретта та лікування захворювання травного тракту.

Препарати на основі канабісу також застосовують при таких станах:

 • виразковий коліт і хвороба Крона
 • запалення та дисфункція моторики кишківника
 • для посилення апетиту при захворюваннях, що призводять до втрати ваги та виснаження
 • наркотична залежність та проблеми психічного характеру
 • хронічний біль невропатичного походження

Що кажуть світові експерти про канабіс

Наразі існування терапевтичного ефекту КБД (канабідіол) та ефективність його застосування у медичних цілях підтверджена як численними науковими дослідженнями, так і висновками профільних міжнародних установ.

Експертний комітет Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з питань наркотичної залежності у червні 2018 року та в січні 2019 року опублікував звіти, в яких дійшов до однозначного висновку, що КБД не є психоактивною речовиною, належить до природніх канабіноїдів, не призводить до стану наркотичного сп’яніння, не викликає залежності, не має серйозних побічних ефектів та має значний терапевтичний потенціал.

У 2020 році Комісія ООН із наркотичних засобів проголосувала за виключення медичного канабісу з переліку найбільш небезпечних наркотиків у світі для розширення дослідження та використання марихуани в медицині.

Використання марихуани в медичних цілях дозволено у 56 країнах світу, серед яких такі країни як: Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Італія, Чехія, Франція, Португалія, Польща, Греція, Австрія, Данія, Бельгія, Норвегія, а також Ізраїль, Великобританія, США та Канада.

Які ризики використання медичного канабісу

Громадська організація «Українська асоціація медичного канабісу» каже, що препарати з канабісу — це ліки, а більшість ліків має протипоказання і побічні ефекти. Так, вживання канабісу з високим вмістом тетрагідраканабінолу (ТГК) небезпечне при біполярному розладі та шизофренії. Важливо, що багато людей живуть з психічними хворобами і не знають про свій діагноз. Взаємодія канабісу з іншими препаратами також не до кінця вивчена.

«ТГК протипоказаний підліткам і, звісно, дітям. Вплив психоактивного каннабіноїда на мозок, що розвивається, слабо досліджений. Там можуть ховатися небажані сюрпризи. Навіть у дорослих канабіс може спричиняти напади параної, аритмію, стрибки артеріального тиску, блювання», – кажуть експерти.

Валерія Рабінович

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі