НТА > НОВИНИ > Суспільство > «Кульок-майка» від 0,1 до 1,5 гривні. Покупці діляться цінами на пластикові пакети

«Кульок-майка» від 0,1 до 1,5 гривні. Покупці діляться цінами на пластикові пакети

Від завтра безкоштовними у крамницях мають бути лише ультратонкі пакети

1003

Уже від завтра, 10 грудня, в Україні забороняється безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів у всіх закладах торгівлі. Це один із етапів повної відмови від «кульочків». А тим часом львів’яни діляться вартістю звичного упакування для товарів,  адже у деяких мережах супермаркетів найпростіші пакети вже мають ціну.

Вартість усюди різна. Так, найбільше цікавить ціна так званих «кульочків-майок», які, як правило використовують при купівлі овочів-фруктів. У деяких популярних торгових мережах, наприклад, “Близенько”,  їх оцінили у 10 копійок. А от в одному попередили – від завтра пакети коштуватимуть 1,5 гривні.

«Щойно в Metro мені повідомили, що від завтра (10.12.2021) колись цілком безкоштовний «кульочок-майка» буде коштувати 1,50 грн за 1 шт. Будьте готові до цього…», – написав у себе на фейсбуці відомий радіоведучий Андрій Великий.

Здебільшого у коментарях до такої екоініціативи, яку затвердили на законодавчому рівні, ставляться позитивно:

«Якщо ці кошти будуть використані для їх подальшої утилізації – це нормально і правильно»

«Я думаю, що легше буде перейти на паперові або багаторазові торбинки чи коробки».

«У Данії, де все сміття сортують і переробляють, такі пакетики дають безкоштовно на касах (вочевидь, йдеться про екопакети, – ред.). Хоч і всюди можна купити багаторазові торбинки».

Ціни на пакети

Щоправда, не обходиться і без жартів: мовляв, повернемося у часи, коли «кульочки» прали і заношували до дір.

Водночас, варто вказати, що наразі ціни, яку озвучують покупці, різняться від розцінок, які підготував уряд:

  • пакет без ручок і без бічних складок – 2 грн;
  • пакет без ручок з бічними складками – 2,50 грн;
  • пакет з ручками і з бічними складками – 3 грн.

Заборона на безкоштовне поширення стосується:

  • надлегких пластикових пакетів;
  • легких пластикових пакетів товщиною до 50 мкм;
  • оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів.

Натомість заборона не поширюється на біорозкладні пластикові пакети та пакети, призначені для пакування або транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду. Йдеться про надтонкі пластикові пакети товщина стінок до 15 мікрометрів, глибиною до 345 міліметрів та довжиною до 450 міліметрів.

Нагадаємо, що Верховна Рада ухвалила за основу цей законопроєкт восени минулого року. У червні 2021 року парламент схвалив документ у другому читанні. 7 червня Володимир Зеленський підписав проєкт закону.

Автори законопроекту пропонують стимулювати попит на виробництво біорозкладних пакетів, але не тих, що зараз продаються в магазинах як біорозкладні (насправді це так звані оксорозкладні пластикові пакети, які завдають шкоди довкіллю), а вироблених із крохмалю та целюлози.

Хронологія відмови від “кульочків”

З 10 березня 2022 року набуде чинності заборона на використання в торгівлі тонких (товщина стінок 15-50 мікрометрів), оксорозкладних (містять добавки, завдяки яким швидше розпадаються на мікропластик) та надтонких пластикових пакетів.

Придбати їх можна буде лише для особистих цілей за встановленими урядом цінами.

З березня 2022 року в торгівлі буде дозволено використовувати біорозкладні пакети.

Доступними залишаться і надтонкі пакети, але лише як виробнича упаковка і лише певного розміру (ширина до 22,5 см, глибина – до 34,5 см, довжина – до 45 см разом з ручками).

Крім того, використовувати їх можна буде лише для транспортування риби, м’яса, сипучих продуктів та льоду і лише як первинну упаковку.

З 1 січня 2023 року в Україні залишаться лише біорозкладні пакунки. Усі інші пластикові пакети будуть заборонені.

Штрафи

Якщо з 10 грудня 2021 року Держпродспоживслужба зафіксує в закладах торгівлі безоплатне розповсюдження пластикових пакетів, то штраф становитиме від 1,7 тис грн до 3,4 тис грн, а при повторному порушенні – до 8,5 тис грн.

Після 10 березня 2022 року розмір штрафу за платне і безоплатне розповсюдження тонких, надтонких чи оксорозкладних пластикових пакетів становитиме від 8,5 тис грн до 17 тис грн, при повторному порушенні – від 17 тис грн до 34 тис грн.

Контролювати дотримання «антипластикового» закону Держпродспоживслужба буде шляхом планових та позапланових перевірок магазинів, кафе, ресторанів та ринків.

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
1
Обіймашки
0
Шооо?
1

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі