

Такі маленькі міста як Гостомель, Буча, Ірпінь, Ворзель, Бородянка із початку повномасштабного вторгнення російських окупантів першими взяли на себе ворожий удар, який був розрахований на швидке захоплення Києва.
Водночас на сході України російські війська намагалися прорватися через Ізюм до Луганської та Донецької областей. Також окупанти захопили Волноваху у Донецькій області, щоб зімкнути кільце і досягти тактичних цілей.
Однак, план Путіна захопити Київ за кілька годин, а Україну за три дні – зазнав провалу, а російський наступ зайшов у глухий кут. Зіткнувшись з українськими військами і громадянами, РФ не вдалося реалізувати свою мету. Росія продовжує бити артилерією і обстрілювати мирні квартали українських міст, перейшовши від тактики бліцкригу до того, що робила у Чечні та Сирії. Загарбники використовують артилерійські та повітряні бомбардування для знищення міст і придушення рішучості українців.
Як зараз виглядають маленькі міста, які першими змушені були прийняти удар російських терористів-загарбників – читайте у матеріалі NTA.
Буча
Буча – це невелике містечко в передмісті Києва. Отримавши за останнє десятиліття помітного розвитку, сьогодні Буча швидше нагадує один зі спальних районів столиці, ніж провінційний населений пункт, а інфраструктура і чисте повітря все частіше змушують людей в пошуках житла зупиняти вибір саме на цьому невеликому затишному місті, а не на галасливому мегаполісі.
Назву місту дала однойменна місцева річка. Зараз вона спокійна, а в давнину навпаки, піднімала бучу – так називали корінну воду, яка навесні, під час танення льоду, піднімалася вище звичайного рівня.
Буча розташована в лісовій зоні в 25 кілометрах від Києва, хоча якщо подивитися по карті, то межі міст поділяють близько 3-х кілометрів. Зі столицею її з’єднує хороша дорога, капітально відремонтована до Євро-2012.
У 2001 році селище відзначило своє 100-річчя, тоді затвердили його герб і прапор. У 2007 році Бучі присвоєно статус міста. Його населення 28, 5 тисяч чоловік (2001).
З 1904 року в Бучі щоліта відпочивали родини академіка Євгена Патона, видатного українського композитора Левка Ревуцького. Сьогодні місцева дитяча школа мистецтв носить його ім’я.
У різні часи до Бучі приїздили Марія Заньковецька та Максим Рильський, Володимир Сосюра та Ігор Шамо, а також інші видатні люди.
Однак, з початку повномасштабного вторгнення РФ, містечко Буча стало відоме на увесь світ.
Фотокореспондент «Радіо Свобода» Сергій Нужненко опублікував фото Бучі 1 березня 2022 року. У місті ще тривали бої, але ситуація була контрольована ЗСУ.
Також користувачі у соціальних мережах 27 лютого опублікували фото, де видно як у Бучі горять багатоповерхівки внаслідок ворожих обстрілів.
Ірпінь
Місто розташоване на річці Ірпінь.
Населення тут становило більше 60 тисяч жителів (2020).
Свого часу ірпінський краєзнавець О. Передерій записав від старожилів, що річка Ірпінь раніше називалася Єрепень, тому що «єрепенилася» під час повені. Біля верхів’я Ірпеня в Житомирській області розташоване село Яроповичі. Можливо, назва походить від того, що річка, розливаючись, ярилася й пінилася.
«Курортна» частина розташована на південному заході у сосновому лісі. Місцевість забудовували санаторіями, профілакторіями, оздоровчими дитячими таборами. Після Чорнобильської аварії деякі оздоровчі заклади закрили. На початку ХХІ століття сосновий ліс поступово вирубують, на місці якого ведеться будівництво нових житлових комплексів.
Розташування Ірпеня в курортній зоні та в безпосередній близькості до Києва з усіма перевагами столичного життя, приваблює сюди все більше молодих людей та сімей з дітьми. Місто росло, розвивалося, відкривало нові можливості для жителів. Стрімка забудова сприяла розвитку інфраструктури та благоустрою міста, а також інвестиційній привабливості міста.
Російські загарбники вдерлися у це місто 6 березня 2022 році. Місто зазнало обстрілів.
Напередодні зранку 5 березня мала бути евакуація з Ірпеня людей, які потягом мали дістатись Києва, але, на жаль, о 10:00 годині були підірвані колії і людей довелося виводити пішки.
- ФОТО: YARYNA YASYNEVYCH
З 9 березня триває евакуація мешканців міста.
За заявою місцевої влади 28 березня звільнено від російських військ.
У звільненому від російських окупантів Ірпені на Київщині зруйновано 50% будівель. Влада макисмально ще буде евакуювати мешканців для їхньої безпеки.
Також у мережі з’явилися світлини багатостраждального міста.
Саном на 30 березня Ірпінь на 100 відсотків під контролем України. В місті є військові, поліція та спецпризначенці. 50% міста зруйновано, деякі завали ще не розбирали.
В Ірпені досі залишаються близько трьох тисяч людей, їх намагаються вивезти. 30 березня евакуювали 150 людей, третина з яких – діти.
ЗСУ повністю контролюють Ірпінь, однак повертатися до міста ще небезпечно – місто заміноване, а ворожі обстріли продовжуються.
Гостомель
Гостомель — селище міського типу в Бучанському районі Київської області України з населенням майже 16,9 тисяч мешканців (2020).
Уже 24 лютого 2022 року Росія почала атакувати аеродром в Гостомелі.
ЗСУ аеропорт відвоювали.
Внаслідок повітряної атаки російських військ на аеропорт Гостомель під Києвом була спалена «Мрія», стало відомо 27 лютого.
Зазначимо, що наразі ДП «Антонов» звернулося до міжнародної авіаційної спільноти та всіх небайдужих людей з проханням зібрати кошти для відновлення Ан-225 «Мрія», який знищили окупанти.
Ворзель
Ворзель — селище міського типу, яке розташоване за 25 км від Києва. Населення – 6 тисяч (2001).
Завдяки винятковим природно-кліматичним умовам Ворзель набув широкої популярності насамперед як оздоровча місцевість. Цьому значною мірою сприяли спостереження за позитивними результатами лікування осіб із захворюваннями серця та нервової системи, що їх провели академіки М. Д. Стражеско, Б. М. Маньковський та професор Ф. Г. Яновський. Вони називали Ворзель українським Кисловодськом.
Нині у Ворзелі працюють 12 оздоровчих закладів, які в складних умовах будівництва незалежної української держави гідно продовжують курортні традиції, закладені в селищі з початку його існування.
Зранку у п’ятницю 25 лютого 2022 року заступниця міністра оборони України Ганна Маляр попередила, що війська Росії можуть зайняти Ворзель під Києвом. Під час ведення бойових дій окупанти обстріляли місто системами «Град», один із уламків влучив у будинок дитини ім. М.М.Городецького, у якому перебувало 50 дітей. Постраждалих немає, оскільки в момент обстрілу діти та персонал перебували в інших приміщеннях.
Як виглядає селище після обстрілів “Градами” .
З кінця лютого до 9 березня Ворзель був заблокований російськими окупантами, більшість будинків залишились без світла, тепла і водопостачання. Лише 9 березня вдалося розпочати евакуацію місцевих мешканців, серед евакуйованих – композитор І. Поклад.
Бородянка
Бородянка – селище міського типу в Київській області з населенням 12,5 тисяч жителів (2001).
26 лютого 2022 року приватне обійстя у місті було обстріляно, загинуло троє осіб.
28 лютого 2022 року російські окупанти обстріляли Бородянку; спалахнули два супермаркети.
Також містом проїхала ворожа техніка. 1 березня російський літак скинув бомбу на житловий будинок.
10 березня українські артилеристи ліквідували під Бородянкою кілька російських танків.
Ізюм
Ізюм – місто в Україні, центр Ізюмського району Харківської області. Населення – 46,7 тисяч (2020).
Місто Ізюм та його околиці є привабливими для любителів активного відпочинку. А все завдяки «Ізюмській Луці» – ландшафтному парку площею понад 5 тисяч гектарів.
Інтенсивні атаки російських окупантів призвели до знищення значної частини міста. Про це свідчать нові знімки супутників Maxar Technologies, опубліковані CNN.
Знімки датовані 24 березня. Супутники зафіксували зруйновану інфраструктуру у центрі міста. Навколо Ізюма зафіксували колони російської техніки та артилерії, яка обстрілює місто.
Російські окупанти повністю зруйнували автовокзал, суд, залізничний вокзал і майже все місто.
Місто Ізюм після обстрілів зняв місцевий мешканець. Відео 18+.
Волноваха
Волноваха – місто розташоване у Донецькій області. Населення 21,7 тисяча людей (2020).
Ось так виглядало місто Волноваха до війни.
До війни у Волноваському районі жили 100 тисяч людей. Більшість населення вже евакуювали. Наразі інфраструктура міста зруйнована російськими окупантами.
Reuters опублікувало фото міста після ворожих обстрілів.
Нагадаємо, що Волноваха та Гостомель – міста-герої російсько-Української війни.
Лілія Чміль
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"