НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Мама 7-річної дівчинки, що захворіла на правець, пояснила, чому не вакцинувала свою доньку вдруге

Мама 7-річної дівчинки, що захворіла на правець, пояснила, чому не вакцинувала свою доньку вдруге

Дитину підключили до апарату ШВЛ. Вона перебуває в стінах львівського ОХМАДИТу в медикаментозному сні. Дівчинка отримала тільки одну дозу вакцини від правця, наступну мала б отримати в шестирічному віці

985

Уперше за два роки на Львівщині зафіксували правець серед дітей. Небезпечну недугу підтвердили у 7-річної дівчинки з Мостищини. ЇЇ із судомами госпіталізували в реанімацію до ОХМАДИТу.

«Напередодні дитина впала з велосипеда та зламала руку, саме так і підхопила інфекцію», – розповідає мама Ліліани Марта Ковалевська. Каже: «Хоч перелом у доньки був складним, але тоді нічого не віщувало біди. Їй наклали гіпс, вона була щаслива, усміхалася, нічого її не турбувало».

 Дитину вакцинували від правця лише в однорічному віці

Через кілька днів у Ліліани з’явилися судоми. Це були перші симптоми правця,  який вражає нервову систему. Він може спричинити асфіксію та зупинку серця. У важких випадках хворий вигинається дугою, спираючись на п’ятки і потилицю. Тому єдиний спосіб запобігти небезпечній недузі – вакцинація.

Марта Ковалевська  переконує – свою доньку Ліліану захистила від усіх інфекцій. Проти правця дівчинку щепили в однорічному віці. Але ревакцинацію слід було повторити торік – коли їй виповнилося шість… чого не трапилося.

«Чому в шестирічному віці не вакцинували – не знаю, не пригадую. Коронвірус був, пандемія. Казали  чи щеплень не було. Тоді була якась на це тоді точно причина. Тому так», – пояснює  Марта Ковалевська.

 За крайні 7 років на Львівщині жодна дитина не померла від правця

Наразі семирічна Ліліана перебуває в реанімації в медикаментозному сні. Лікарі прогнозів не дають, але статистика тішить: за минулі 7 років на Львівщині ще жодна дитина від правця не померла.

«Вона поступила первинно вже у важкому стані з важкою формою, генералізованою формою правця. На жаль прогнозів давати в таких випадках неможливо. Всі «правці» перебігають по різному. Все залежить від того, як регресує симптоматика», – каже лікар-анестезіолог Ярема Безніско.

 Наслідки антивакцинальної пропаганди

Загалом у львівському ОХМАТДИТІ тільки за минулі 4 роки рятували 9 пацієнтів від правця, а все через антивакцинальну пропаганду, припускає директорка Львівської обласної клінічної лікарні «ОХМАДИТ» Олександра Бурда.

«Фактично вакцинація  не належним чином була проведена. Тому багато дуже дітей, зокрема ті, кому зараз по 8, 9, 10 років – не були вчасно захищені від правця», – каже лікарка.

Вакцин від правця достатньо і вони – безкоштовні

 Головна інфекціоністка Львівщини Наталія Іванченко  радить при будь-яких травмах відразу звертатися до лікаря та не пропускати необхідні вакцинації, зокрема й проти правця. Імунопрепарати, як для дітей, так і для дорослих – є безкоштовними.  

«Правець – це єдина хвороба, при якій колективний імунітет не формується. Тут кожен сам за себе. Якщо ти вакцинований 2, 4, 6 місяців, 18 місяців, 6 років і далі раз на десять років впродовж життя, то ризиків фактично немає. Важливо: вакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, вірусного гепатиту Б, кору, краснухи – нам гарантує держава безкоштовно», – нагадує Наталія Іванченко.

Після шестирічного віку нову дозу слід отримувати кожні наступні 10 років. Препарати проти правця є в кожній поліклініці та сімейній амбулаторії.

Правець не передається від людини до людини

 Інфікуватися правцем можна при потраплянні бруду в рану, внаслідок укусів звірів чи травмування гострими предметами, бо спори бактерій живуть у ґрунті і кишковому тракті тварин. Від людини до людини це захворювання не передається.

Більше про небезпеку правця дивіться у програмі «Формула здоровя» на телеканал NTA у суботу, 17 липня.  

Віра Лабич

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі