НТА > НОВИНИ > Новини світу > Небезпечна, рідкісна і малознайома: чи дістанеться мавпяча віспа до України

Небезпечна, рідкісна і малознайома: чи дістанеться мавпяча віспа до України

Ця хвороба рідко поширювалася за межі Африки, саме тому серія випадків у світі викликала занепокоєння

2188

Не встиг світ відійти від пандемії коронавірусу, як з початку травня у Європі та деяких країнах за її межами зафіксували спалах мавпячої віспи. Уже відомо про понад дві сотні випадків захворювання. Найбільше – у Британії, Іспанії та Португалії.

Віспа мавп – це рідкісна інфекція, яка здебільшого поширювалася дикими тваринами в частинах Західної або Центральної Африки. Серед основних симптомів цього вірусного захворювання – лихоманка та характерні висипи. Заразитися можна зазвичай при тісному контакті. Ця хвороба рідко поширювалася за межі Африки, саме тому серія випадків у світі викликала занепокоєння. У самій Африці лише з 2011-ого по 2014 рік виявили понад 2 тисячі хворих.

Всесвітня організація охорони здоров’я називає таку ситуацію атиповою, адже переважна більшість пацієнтів не їздили до країн, де це захворювання поширене, а здебільшого саме такі випадки ставали причиною спалахів у попередні роки.

Отож, що відомо про віспу мавп, чи буде нова пандемія, а також яка ймовірність цієї хвороби в Україні – читайте у матеріалі NTA.

Що потрібно знати про мавпячу віспу

«Мавпяча віспа – це особливо небезпечна інфекція, вона з групи зооантропонозів. Як медична проблема, вона виникла нещодавно – з 1970 року, хоча вірус виявили ще у 1958 році. І до сьогодні ще є дуже багато не з’ясованих питань, щоб можна було спокійно дивитися у майбутнє», – розповіла в спецефірі  NTA завідувачка кафедри епідеміології ЛНМУ ім. Д. Галицького, головна експертка з епідеміології МОЗ України, професорка Наталія Виноград.

За її словами, цей вірус адаптується до людей, тому він змінює важливі для нас епідеміологічні ознаки. Зокрема, є кілька моментів, які привертають увагу. Один із них – метод передачі захворювання.

«По-перше, він передається не лише горизонтально – це контактний шлях та і повітряний – що вже насторожує, але й вертикально – від матері до плоду. Другий важливий момент – вірус має два кляйди, кластери. На наше щастя, зараз циркулює менш патогенний. Але внаслідок циркуляції серед непритаманного для вірусу нового виду – людей – відбуваються так звані направлені мутації патогенності. Тому ми не можемо сказати, що до кінця добре знаємо цей вірус», – пояснила Наталія Виноград.

Мавпяча віспа і симптоми

Як повідомили у МОЗ, у період проникнення до організму людини мавпяча віспа супроводжується такими симптомами:

 • гарячка,
 • сильний головний біль,
 • збільшення лімфатичних вузлів,
 • біль у спині, м’язах,
 • сильна слабкість.

Вказані симптоми можуть тривати до 5 днів, після чого починається період висипання.

«У 95%, випадків висипка виникає на обличчі, а потім поширюється на інші частини тіла», – кажуть у МОЗ.

Крім того, у разі інфікування під час статевого контакту, первинним місцем появи висипу можуть бути статеві органи.

«До повного зникнення кірочок, які виникають внаслідок висипання, може пройти до трьох тижнів. У деяких пацієнтів може спостерігатися збільшення лімфатичних вузлів», – попереджають у відомстві.

Інфікування відбувається в результаті прямого контакту з:

 • кров’ю,
 • біологічними рідинами,
 • ураженою шкірою або слизовою інфікованих людей чи тварин,
 • під час вживання в їжу м’яса інфікованих тварин, яке не було термічно оброблене належним чином.

У відомстві зазначають, що мавпяча віспа передається від людини до людини, але за певних умов. Зокрема, людина може інфікуватися від хворого внаслідок тісного контакту:

 • з інфікованими виділеннями з дихальних шляхів,
 • з ушкодженими ділянками шкіри хворого,
 • з предметами, біологічними рідинами або матеріалами з осередків ураження хворої людини,
 • через плаценту.

Найбільший ризик захворіти мають члени однієї родини, а також медичні працівники, якщо не дотримуватимуться правил контакту з пацієнтом.

У МОЗ також повідомляють, що інкубаційний період триває від часу інфікування до появи симптомів і становить від 6 до 16 днів, однак може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня.

Чи можна померти від мавпячої віспи

За інформацією ВООЗ, симптоми хвороби  більшості випадків самостійно зникають через кілька тижнів, але у деяких пацієнтів віспа може призвести до ускладнень і навіть смерті.

На думку молекулярного біолога Ірини Якутенко, різні штами відрізняються летальністю, яка коливається від 1 до 10%. І хороша новина в тому, що той штам, який поширюється наразі у Великій Британії, США, Канаді, Іспанії, Португалії, Німеччині, Франції, відноситься до малолетальних.

Тим не менш, за словами  Ірини Якутенко, у групі ризику новонароджені, діти, люди з імунодефіцитними станами, ті, хто переніс ковід у важкій формі, ті, хто мають хронічні захворювання – діабет, астму, метаболічний синдром.

На те, що в Африці у період 2011-2014 років хворіло саме багато дітей, звертає увагу і Наталія Виноград. Причому була і велика смертність – на окремих територіях вона сягала 33%. Тобто кожен третій хворий помирав.

Ускладненнями після мавпячої віспи можуть бути інфекції шкіри, пневмонії, інфекції очей, що призводять до втрати зору.

Водночас лікар-педіатр, кандидат медичних наук, телеведучий Євген Комаровський на телеканалі «Freeдом» повідомив, що віспа мавп – хвороба, «м’яко кажучи, несмертельна».

«За статистикою, західний варіант інфекції (у віспи є два варіанти: Західної Африки та Центральної), що набагато легший і саме його наразі фіксують у Європі, дає 1% летальність для людей, які голодують і не мають доступу до медичної допомоги. Якщо ж йдеться про людину, яка не голодує та користується допомогою медиків, летальність буде дуже низькою», – зазначив лікар.

Перші випадки захворювання

Головний державний санітарний лікар Ігор Кузін в ефірі телемарафону 24 травня заявив, що наразі у світі зареєстровано 258 випадків захворювання на мавпячу віспу – 171 підтверджених, і 87 – підозр на захворювання.

Наразі агентства громадської охорони здоров’я в Європі підтвердили випадки зараження у Великій Британії, Іспанії, Португалії, Німеччині, Бельгії, Франції, Нідерландах, Італії та Швеції.

Перший випадок захворювання віспою зафіксували 7 травня у Великій Британії – чоловік виїхав зі Сполученого Королівства у Нігерію, а потім повернувся назад, пише The Guardian. Через тиждень з’ясувалося, що заражені ще дві людини – вони жили в одному будинку в Лондоні.

Через тиждень, 16 травня, лікарі виявили ще чотирьох хворих – трьох в Лондоні і одного на північному сході Англії. Всі четверо чоловіків – представники сексменшин.

«Станом на 20 травня  у Британії підтверджено 20 випадків», – заявив міністр охорони здоров’я Саджид Джавід.

Ідентичні випадки поширення віспи виявили і в Португалії.  Влада країни вже називає цю ситуацію спалахом  –  хворих офіційно всього п’ятеро, хоча в травні підозри викликали 20 осіб з симптомами вірусу. Заражені були виявлені в Лісабоні і Вале-ду-Тежу, всі інфіковані  –  чоловіки, які перебувають на обліку в клініках з лікування ЗПСШ.

Третьою країною, яка визнала наявність заражених мавпячою віспою на території держави, стала Іспанія, Після того, як Великобританія і Португалія оприлюднили вищевказану інформацію, іспанські лікарі виявили 23 людини з такою ж інфекцією. Всі хворі знаходяться в Мадриді, а медики кажуть, що, швидше за все, вірус передавався через поцілунок.

Станом на 20 травня, останні нові випадки були зареєстровані у Франції, Італії, Швеції та Австралії. Під підозру також потрапили США і Канада. Згодом випадок зараження виявили у Німеччині. Станом на 23 травня, до списку країн, де було виявлено пацієнтів із віспою мавп, потрапили Швейцарія, Ізраїль та Австрія.

Мавпяча віспа в Україні: яка ймовірність появи

В Україні, станом на 24 травня, підтверджених випадків мавпячої віспи немає. Українська система охорони здоров’я зараз перебуває на етапах готовності й моніторингу поширення мавпячої віспи. Утім, у МОЗ не очікують швидкої появи цієї хвороби в Україні.

«Імовірність поширення мавпячої віспи територією України дуже мала. Для того, щоб інфікуватися, потрібний тривалий контакт з хворою людиною. І це доволі малоймовірно, враховуючи, що зараз туристичних маршрутів доволі обмежена кількість», – заявив головний санітарний лікар Ігор Кузін в ефірі телемарафону.

Водночас, на запитання, чи будуть додаткові обмеження для українців, які вимушено перебували в Європі, де є випадки цієї недуги, і зараз повертаються на батьківщину, Кузін відповів:

«Ні. Тому що система епіднагляду в кожній країні працює таким чином, щоб кожен підтверджений або підозрілий подібний випадок на території ЄС детально розслідується. І контактні/хворі не можуть виїхати… Наші епідеміологи з європейськими комунікують досить тісно і, якщо теоретично буде випадок, що українець інфікується на території ЄС, він буде там перебувати, до моменту повного одужання».

Зазначимо, що найближчою до України державою, у якій діагностували віспу мавп, є Німеччина. Утім професорка Наталія Виноград радить бути насторожі.

«Великі міграційні процеси – це один із основних чинників поширення цілої низки особливо небезпечних інфекційних захворювань», –  пояснила вона.

Наталія Виноград наголосила, що зараз лідеркою за кількістю випадків захворювання на мавпячу віспу є Велика Британія. Саме там знайшли притулок багато українців, які втекли від війни. Також вона звернула увагу, що в країні вже зафіксовані випадки неконтактної передачі.

«Кількість людей, які повертаються в Україну зростає, а разом із тим і ризик занесення ззовні на нашу територію цього вірусу», – зауважила Виноград.

Також експертка зазначила, що для інфекційних захворювань є характерний інкубаційний період: людина перетинає кордон без ознак хвороби, а вже вдома вони починають проявлятися.

«Схоже на те, що якщо зростатиме інтенсивність повітряного механізму передачі хвороби, то маємо високий ризик занесення і на нашу територію», – зазначила вона.

Вакцинація: старше покоління, якому пощастило

Над вакциною проти віспи мавп, як і над антивірусними препаратами, почали працювати ще з 2003 року, коли хвороба вперше вийшла за межі Африки. В ЄС першу вакцину зареєстрували у 2013 році. Зараз у світі є п’ять вакцин від мавпячої віспи. За словами професорки Наталії Виноград, всі вони з так званого покоління живих атенуйованих вакцин. Відтак схожі між собою, бо використовувалася однакова технологія.

“І вони ефективні – 85%. Тут ми однозначно виграємо, на порівнянні з ковідом. Адже є вакцини, які вже перевірені за ефективністю. Окрім того, є хороші противірусні препарати. Їх є, щонайменше три, що проявили себе дуже добре навіть проти того іншого кляйду, що вражає долину річки Конго, де була висока смертність”, – каже експертка.

Окрім того, є хороша новина і для старшого покоління, яке щеплювали ще проти натуральної віспи. За даними, які навела Наталія Виноград, навіть ті, хто хворів на території Африки, але мав щеплення, переносили недугу значно простіше. У США під час спалаху 2003-ого року, коли заразилася 71 людина, то завдяки давнім щепленням від натуральної віспи, хвороба у більшості мала легку форму.

До словами, американська біотехнологічна компанія Moderna  вже повідомила, що приступить до досліджень можливої вакцини від мавпячої віспи.

Бельгія першою запровадила карантин для хворих на мавпячу віспу. У цій країні зареєстровані чотири випадки мавпячої віспи. Водночас, бельгійські вірусологи зауважили, що населенню не варто непокоїтися щодо масштабного спалаху вірусу в країні.

«По всьому світу зареєстровано кілька сотень випадків. Але це виняток. У Конго зазвичай реєструється кілька тисяч випадків вірусу щороку. Але це дуже виняткові випадки, коли цей вірус з’являється в Європі. Це цікавий феномен, але точно не причина для занепокоєння. Ми маємо серйозно ставитися до цього, бо хвороба серйозна. Але підстав для паніки немає», – запевняє провідний вірусолог країни Марк Ван Ранст

За твердженням вірусологів, людям «за 50» нічого не загрожує. Можливість щеплення людей, молодших за цей вік, поки не розглядається, оскільки невелика кількість випадків не дає для цього жодних підстав. Вакцинація буде необхідною, якщо кількість хворих почне швидко зростати.

«Наразі відбуваються дискусії щодо вакцинації у Великій Британії та Іспанії, але вони мають значно більшу кількість випадків. Людям із ознаками «віспи мавп» рекомендовано ізолювати себе, поки всі висипи не будуть вилікувані, інакше вони можуть заразити оточуючих», – йдеться у публікації.

Експерти ВООЗ попередили, що влітку можливе зростання захворюваності на мавпячу віспу у країнах Європи. Оскільки поширення вірусу може прискоритися через масові фестивалі та вечірки.

Профілактика

У МОЗ назвали базові способи, як запобігти поширенню цієї інфекції:

 • уникнення тісного контакту з інфікованими,
 • ретельне миття рук,
 • заходи епідемічного нагляду та оперативне виявлення нових випадків.

«Поінформований – значить озброєний. Основним способом запобігання поширенню інфекції залишається підвищення рівня знань про цю недугу, шляхи її передачі та про фактори ризику», – повідомили у відомстві.

Лілія Чміль 

Оцініть новину
Клас!
3
Я це люблю
0
Ха-ха
1
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі