НТА > НОВИНИ > Медицина та здоров'я > Медичні капелани. Професія – бути поруч

Медичні капелани. Професія – бути поруч

В Україні медичні капелани зазвичай працюють як волонтери, тоді як у багатьох країнах світу – це повноцінні працівники лікарень

383

За роки російсько-української війни ми звикли до військових капеланів, які вирушають на передову допомагати воїнам. Та у медицині присутність священника поруч із хворим – не менш вагома. Тим паче, що у час ковіду у триває особлива боротьба – і теж за життя.

Для чого в лікарні медичні капелани

Роль медичного капелана в стаціонарах – неоціненна. Вони можуть знайти правильні слова духовної і психологічної підтримки пацієнтів, їхніх родичів та персоналу лікарні. Відтак дуже важливою є і сама підготовка капеланів до медичного служіння.

«Життя показало, що тільки богословських і священницьких знань не достатньо. Якщо духівник служить у закладах охорони здоров’я, йому потрібні ще й додаткові знання з медицини, психології. Він має розуміти  особливості психології пацієнта, медичного працівника, особливості праці в санітарному режимі», –  описує особливості медичного капеланства президент Асоціації капеланів в охороні здоров’я України, голова громадської ради при МОЗ з питань співпраці з Всеукраїнською Радою Церков і релігійних організацій Сергій Убогов.

Координатор проєкту з навчання медичних капеланів, медичний капелан Івано-Франківського перинатального центру, отець Руслан П’яста переконаний, що завдання капелана – не нав’язувати переконання чи, навчати, а бути присутнім, слухати пацієнта.

«Це означає, що я приходжу в лікарню, щоб дати своє вухо. Інколи хворі не мають з ким говорити, навіть з родичами. Часто ми говоримо про побутові речі», – розповідає він.

Отець Віталій Микитин з 2007 року мешкає в Австрії, за плечима священника чималий досвід роботи в лікарні швидкої допомоги Зальцбурга. За його словами, капелани там є повноцінними працівниками у медзакладі.

До Львова отець Микитин приїжджає викладати курс з медичного капеланства у межах освітнього проєкту, який в Україні розпочали у 2019-му році. Уперше священники УГКЦ та ПЦУ пройшли спеціальний вишкіл для роботи у лікарнях.

Навчальний курс з медичного капеланства налічує 420 годин вишколу, місить практичні заняття, виїзди до лікарень, отримання первинного рівня знань з інфекційного контролю, невідкладних станів, медичного супроводу.

«Мета курсу – дати додаткову освіту медичним капеланам. До участі у цій програмі ми запросили 10 священників, які служать  у медичних закладах, готові завжди до співпраці», – говорить сестра Севастьяна Карвацька, голова комісії УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я.

Перший випуск. Слово капеланам

«За ці два роки, коли тривав курс, моє життя змінилося. Ми плануємо тільки розвивати медичне капеланство. Хочемо, щоб у Львові зародилося спільне служіння всіх церков, які будуть допомагати тим, хто цього потребує», – священник Православної Церкви України Львівсько-Сокальської Єпархії, медичний капелан, отець Іван Данилів.

«Я розкрив себе, побачив мої можливості, навчився краще бачити хвору людину, почав більше відчувати її емоції», – медичний капелан, Івано-Франківська Архієпархія УГКЦ, психолог Івано-Франківської обласної клінічної лікарні, отець Іван Дмитраш.

«Це здобуття колосального досвіду, інтелектуального, практичного. Виходиш іншим –  таким,  який знає, що має робити», – священник Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ, медичний капелан Самбірської районної лікарні, отець Володимир Яцула.  

«Курс об’єднує і надихає. Дає можливість вникнути більше в себе, щоби пізніше можна було допомогти тим, хто перебуває в лікарні», – медичний капелан в Сокальській районній лікарні,  голова комісії душпастирства охорони здоров’я Сокальсько-Жовківської Єпархії (УГКЦ), отець Павло Пащук.

Дефіцит у медичних капеланах

У тому, що потреба у кваліфікованих медичних капеланах лише зростатиме, впевнений Сергій Убогов.

 «Я думаю, що у нас буде серйозний дефіцит капеланів. На їхню підготовку треба витратити багато часу. І не кожен, чесно кажучи, погоджується на цей нелегкий хліб. Передовою є УГКЦ – має щонайменше 150 вишколених, підготовлених капеланів. Підтягується і ПЦУ, деякі протестантські конфесії. Але насправді потрібні тисячі капеланів», – говорить президент Асоціації капеланів в охороні здоров’я України.

На думку голови постійної комісії з охорони здоров’я та материнства Львівської обласної ради Анни Ярмоли, капеланство у лікарнях має впроваджуватися на державному рівні через МОЗ. Зокрема, на Львівщині профільна комісія, депутати готові лобіювати, щоб медичні капелани працювали у всіх комунальних лікарнях.

Як працюють медичні капелани у «швидкій» Львова

У Львівській лікарні швидкої медичної допомоги працюють троє капеланів. І в кожного щільний графік.

«Ми, як капелани, від самого початку пандемії служимо в ковідних відділеннях. Ми так само не є безсмертні, тому не легковажимо і максимально використовуємо захист: респіратори, костюми, бахіли», – розповідає голова медичних капеланів Львівської Архиєпархії УГКЦ, медичний капелан лікарні швидкої меддопомоги, отець Тарас Гадомський.

Отець Тарас Гадомський займається медичним капеланством уже 7 років, із них чотири – у лікарні швидкої допомоги Львова. Загалом координує служіння 28 капеланів УГКЦ у Львові.

Каже, що потреба у капеланах у лікарнях дуже велика: «Кожен капелан є відповідальний за певну лікарню. Він здійснює богослужіння, відвідує пацієнтів, має працю з медиками. Адже у лікарів також є моменти  вигорання емоційного, коли не справляєшся з тими почуттями, емоціями, які переживаєш біля страждаючих хворих».

У відділенні трансплантології у священника теж вагома роль, каже завідувач відділення кардіохірургії та трансплантації серця Лікарні швидкої меддопомоги Львова Роман Домашич.

«Залучаємо капеланів, коли відбувається розмова з родичами. З досвіду інших країн ми бачимо, що церква зіграла не останню, щоб трансплантації відбувалися», – пояснює медик.

Слова колеги підтримує й генеральний директор Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Олег Самчук. Каже: часто пацієнтам потрібні не лише ліки, а й слово підтримки.

«Я тільки за те, щоб по всій Україні капелани були в штаті лікарні. Вони повинні бути співпрацівниками закладу», – наголошує Олег Самчук.

В Україні сьогодні у лікарнях служать понад 150 медичних капеланів, зазвичай, на волонтерських засадах, або ж священників, яких кличуть парафіяни-пацієнти.

Жанна Ліщенко, «Формула здоров’я» (щосуботи на NTA)

 

Оцініть новину
Клас!
3
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі