

«Я знаю, що тут мій дім. Моя рідна країна», «Зруйнували все орки. Треба все відновлювати тепер. Але це наша рідна країна», – такі фрази можна почути від більшості співвітчизників, які повертаються додому, на територію України. Хоча і воєнний стан не скасований, і війна триває, і небезпека не минула.
Біженці кажуть: за кордоном безпечно, але морально складно. Тягне до рідного дому. Попри все.
Що відбувається на кордоні, чому українці вирішують проміняти європейську безпеку на тривожні будні в рідній країні, – у спеціальному репортажі телеканалу NTA.
Додому. Попри війну. Попри небезпеку і руїни
Так, після 9 травня прикордонники фіксують активне повернення українців до рідного дому. Щодня українсько-польський кордон перетинають у бік України від 16 до 22 тисяч громадян. Загалом, в Україну повернулися вже понад 2,2 мільйони громадян.
«Дім знищений. Буду відновлювати»
Галина – із Малої Рогані Харківської області. Каже, на початку війни місяць жила під окупацією. А коли населений пункт зайняли наші військові, з’явилася змога евакуюватися. Перебувала у Чехії понад місяць. А тепер хоче додому. Каже, там дуже багато роботи.
«Дім зруйнований. Буду відновлювати. Повністю зруйнований дім. Там є знайомі, друзі, у них побуду. Але дім відновлювати почну», – каже біженка з Харківської області Галина.
Олена із 13-річною донькою Поліною виїхали до Чехії з Дніпра в перші дні війни. Кажуть, чехи прийняли українців дуже добре. Допомагали, як могли. Та все ж і їх тягне додому. Попри труднощі із роботою у рідному місті.
«Я, наприклад, більше не маю роботи. А в чоловіка дуже великі складнощі із пальним. Хоча його робота залежить від цього. Тож доходів практично немає», – розповідає Олена.
«Час минав, як у тумані»
Тамара – з Полтави. Пробула у Карлових Варах у Чехії понад два місяці. За її словами, увесь цей період час минув, як у тумані. Тож врешті вирішила повертатися в Україну.
«Приймали дуже і дуже дружелюбно. Щиро. І добре. Ми дуже вдячні. За тепло, увагу і турботу. Але це моя країна. І я хочу додому. Робити свої справи. В Полтаві вже більш-менш спокійно», – ділиться сподіваннями Тамара.
До Європи українці їдуть і далі
Повертаються люди здебільшого автомобілями та великими пасажирськими автобусами. Чимало із них двоповерхові. Хоча є й такі, хто перетинає пішу зону. Така можливість є лише на пункті пропуску “Шегині-Медика”.
Натомість на шляху до Польщі від початку війни можна скористатись пішим варіантом перетину кордону в усіх пунктах пропуску, що діють на Львівщині. Рух в сторону ЄС також активний.
«На три місяці планую поїхати. На літо. Бо діти до школи восени. Треба їхати працювати, бо чоловік залишився без роботи. А гроші потрібні», – розповідає про причину виїзду мешканка Львівщини Оксана.
Прикордонники запевняють, що попри великі напливи людей, дають раду із ситуацією. Налагодили всю систему із початку війни. Продовжують працювати в посиленому режимі: щодоби до України через усі пункти пропуску із країнами ЄС прибувають близько 40 тисяч наших співвітчизників.
«До Великодніх свят ми бачили, що поверталися люди. Жінки з дітьми, студенти, які працювали за кордоном. І вже тоді ми зафіксували, що кількість осіб, що заїжджає в Україну більша, ніж тих, хто виїжджає. А після 9 травня ця тенденція лише посилилася. Люди вертаються з різних областей», – повідомила речниця Львівського прикордонного загону Олександра Кучковська.
З України від початку війни виїхали 4,8 млн осіб
Нагадаємо, з 24 лютого прикордонники оформили понад 7 і 4 мільйони осіб, які перетнули кордон у двох напрямках. Більшість з них – 6 з половиною мільйонів, зробили це у пунктах пропуску, які розташовані на кордонах з країнами ЄС та Молдовою. На виїзд з держави загалом попрямували понад 4,8 мільйони осіб.
Юлія Бундз
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"
Коментарі