НТА > НОВИНИ > Суспільство > «Дім зруйнували орки, але відбудую». Українці масово повертаються додому

«Дім зруйнували орки, але відбудую». Українці масово повертаються додому

Щодоби до України через усі пункти пропуску із країнами ЄС прибувають близько 40 тисяч наших співвітчизників. Через пункти пропуску Львівщини додому щодня їдуть від 16 до 22 тисяч українців.

549

«Я знаю, що тут мій дім. Моя рідна країна», «Зруйнували все орки. Треба все відновлювати тепер. Але це наша рідна країна», – такі фрази можна почути від більшості співвітчизників, які повертаються додому, на територію України. Хоча і воєнний стан не скасований, і війна триває, і небезпека не минула.

Біженці кажуть: за кордоном безпечно, але морально складно. Тягне до рідного дому. Попри все.

Що відбувається на кордоні, чому українці вирішують проміняти європейську безпеку на тривожні будні в рідній країні, –  у спеціальному репортажі телеканалу NTA.

Додому. Попри війну. Попри небезпеку і руїни

Так, після 9 травня прикордонники фіксують активне повернення українців до рідного дому. Щодня українсько-польський кордон перетинають у бік України від 16 до 22 тисяч громадян. Загалом, в Україну повернулися вже понад 2,2 мільйони громадян.

«Дім знищений. Буду відновлювати»

Галина – із Малої Рогані Харківської області. Каже, на початку війни місяць жила під окупацією. А коли населений пункт зайняли наші військові, з’явилася змога евакуюватися. Перебувала у Чехії понад місяць. А тепер хоче додому. Каже, там дуже багато роботи.

«Дім зруйнований. Буду відновлювати. Повністю зруйнований дім. Там є знайомі, друзі, у них побуду. Але дім відновлювати почну», – каже біженка з Харківської області Галина.

Олена із 13-річною донькою Поліною виїхали до Чехії з Дніпра в перші дні війни. Кажуть, чехи прийняли українців дуже добре. Допомагали, як могли.  Та все ж і їх тягне додому. Попри труднощі із роботою у рідному місті.

«Я, наприклад, більше не маю роботи. А в чоловіка дуже великі складнощі із пальним. Хоча його робота залежить від цього. Тож доходів практично немає», – розповідає Олена.

«Час минав, як у тумані»

Тамара – з Полтави. Пробула у Карлових Варах у Чехії понад два місяці. За її словами, увесь цей період час минув, як у тумані. Тож врешті вирішила повертатися в Україну.

 «Приймали дуже і дуже дружелюбно. Щиро. І добре. Ми дуже вдячні. За тепло, увагу і турботу. Але це моя країна. І я хочу додому. Робити свої справи. В Полтаві вже більш-менш спокійно», – ділиться сподіваннями Тамара.

До Європи українці їдуть і далі

Повертаються люди здебільшого автомобілями та великими пасажирськими автобусами. Чимало із них двоповерхові. Хоча є й такі, хто перетинає пішу зону. Така можливість є лише на пункті пропуску “Шегині-Медика”.

Натомість на шляху до Польщі від початку війни можна скористатись пішим варіантом перетину кордону в усіх пунктах пропуску, що діють на Львівщині. Рух в сторону ЄС також активний.

«На три місяці планую поїхати. На літо. Бо діти до школи восени. Треба їхати працювати, бо чоловік залишився без роботи. А гроші потрібні», – розповідає про причину виїзду мешканка Львівщини Оксана.

Прикордонники запевняють, що попри великі напливи людей, дають раду із ситуацією. Налагодили всю систему із початку війни. Продовжують працювати в посиленому режимі: щодоби до України через усі пункти пропуску із країнами ЄС прибувають близько 40 тисяч наших співвітчизників.

«До Великодніх свят ми бачили, що поверталися люди. Жінки з дітьми, студенти, які працювали за кордоном. І вже тоді ми зафіксували, що кількість осіб, що заїжджає в Україну більша, ніж тих, хто виїжджає. А після 9 травня ця тенденція лише посилилася. Люди вертаються з різних областей», – повідомила речниця Львівського прикордонного загону Олександра Кучковська.

З України від початку війни виїхали 4,8 млн осіб

Нагадаємо, з 24 лютого прикордонники оформили понад 7 і 4 мільйони осіб, які перетнули кордон у двох напрямках. Більшість з них – 6 з половиною мільйонів, зробили це у  пунктах пропуску, які розташовані на кордонах з країнами ЄС та Молдовою. На виїзд з держави загалом попрямували понад 4,8 мільйони осіб.

Юлія Бундз

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"

Коментарі