НТА > НОВИНИ > Суспільство > Мінівідпустка через додаткові вихідні. Як впливає на економіку і на працівників

Мінівідпустка через додаткові вихідні. Як впливає на економіку і на працівників

У жовтні українці знову матимуть чотири вихідні поспіль: 14, 15, 16 і 17 жовтня

244

В окремих країнах Європи розглядають можливість скоротити робочий тиждень до чотирьох днів. Без зменшення зарплатні працівникам. Водночас в Україні діє норма, за якою державний вихідний, якщо він припадає на суботу чи неділю, переноситься на робочий день. Тож мінівідпустка по 3-4 дні  – кілька разів на рік – вже звична річ для українців.

А як це впливає на психологію людей та економіку країни, – у програмі «Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці о 19:00 на NTA).

Вихідний до вихідного – і мінівідпустка

У жовтні, 14-го числа українці святкують день захисника України. А ще свято Покрови Святої Богородиці та День козацтва. Офіційно ця дата є державним вихідним. Тож і четвер, 14 жовтня, а заодно і п’ятницю, 15 жовтня, цьогоріч вирішили зробити вихідними днями, які одразу перейдуть у «вікенд» з суботи та неділі. Загалом – така собі мінівідпустка.

Багато українців цьому лише радіють: тривалі вихідні – це можливість організувати мандри, відвідини родичів.

Українці люблять відпочивати. А що в Європі

«Чим більше вихідних – тим краще. Я так вважаю. Я люблю працювати, але відпочивати теж треба. Головне, щоб був баланс між робою і відпочинком», – ділиться своєю думкою львів’янин Денис.

«Можна і в Карпати поїхати. Та будь-куди. Багато всього можна встигнути: зі сім’єю побути, гриби позбирати. Тому це гарно», – ділиться планами на довгі вихідні львів’янка Галина.

 

«Ми студенти, тому для нас це чудово. Для нас це дуже добре, бо ми все таки перевтомлюємося на навчанні», – каже студентка Діана.

А от в країнах Європи вихідних, зазвичай, менше.  25-річна Ярина три роки проживає у німецькому Франкфурті-на-Майні: вчиться у виші і працює у ІТ-сфері.

«Думаю, що всі, хто переїжджає з України, сумують за великою кількістю вихідних. Бо насправді це потрібно. У Німеччині кількість вихідних різна у різні пори року. Але, наприклад, коли католицькі свята випадають на вихідні – немає такого, як в Україні, щоб відпочинок переносили на робочий день», – розповідає Ярина Кіцілінська.

Втім якщо національне свято випадає на будні – відпочивають і по кілька днів. Такому німці,  каже Ярина, радіють не менш, аніж українці.

Планувати не лише роботу, а й відпочинок

Зазвичай, німці обирають у такі дні відпочинок із друзями чи сім’єю на природі, додає дівчина. А психологи стверджують: правильне планування тривалих вихідних – це запорука того, що вони позитивно впливатимуть на психологічний стан людей.

«Люди, які вміють планувати відпочинок на 3-4 дні, однозначно, радіють мінівідпусткам. Натомість в інших виникає почуття тривожності», – каже психологиня Ольга Швед.

Вона радить усім завчасно планувати вихідні: організувати якусь поїздку, прогулянки чи вирішення певних справ. Бо часто саме через сидіння вдома у ці дні люди картають себе. Особливо, якщо у соцмережах бачать світлини знайомих, які весело та добре проводять свій вільний день.

«Коли бачать, як інші вміють організовувати відпочинок, у них виникає такий собі синдром втраченого – втраченої відпустки, бажання, втраченого відпочинку. І йде зворотній варіант: вихідні прийшли, а я не вмію їх проводити», – додає психологиня Ольга Швед.

Влив на економіку. Руйнування міфів

Економісти спростовують міф про те, що тривалі вихідні погіршують фінансову ситуацію в країні. Ба більше, переконують: якщо зменшити кількість вихідних, економічні показники лише погіршаться.

«Вихідні – це забезпечення балансу між особистим і міжособистим робочим часом. Велика кількість вихідних є корисна для людей, для тих, хто працює. Це запобігає емоційному вигоранню. Пригадую, як десь близько 10 років тому уряд призупинив норму, згідно з якою відбувалося перенесення вихідних на будень, якщо державне свято припадало на суботу чи неділю. Тоді якраз показники економіки погіршилися», – каже про вплив вихідних на економіку країни експерт-економіст Віктор Гальчинський.

Зараз у деяких країнах Європи вже задумуються про впровадження 4-денного робочого тижня. Без зменшення зарплатні. Прогнозують, що таким чином лише покращать продуктивність праці. Водночас у Китаї влітку і взимку дається два тижні на відпочинок – у період національних свят. Під час цього періоду діють цілі соціальні програми по зменшенню ціни на проїзд та перельоти, щоби громадяни могли якомога дешевше мандрувати, їздити в гості.

«Кожне підприємство може самостійно визначати робочий графік, вирішувати чи вони працюватимуть, наприклад, без вихідних, але з позмінним графіком Насправді треба оцінювати не кількість вихідних днів, а ефективність роботи, продуктивність праці. Працювати 24/7 неможливо.  Це очевидно. Власне оця українська норма, кількість державних вихідних сприяють тому, щоб люди відновлювались, а не тільки весь час працювали», – переконаний економіст Віктор Гальчинський.

А тим часом,  на громадське обговорення винесли законопроект, згідно з якими в Україні можуть відмовитися від перенесення вихідного дня, якщо державне свято, яке є неробочим днем, збігається з ним. Водночас відповідне правило можуть залишити для деяких традиційних свят – Новий рік, Різдво, Великдень, Трійця

Юлія Бундз

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі