НТА > НОВИНИ > Новини політики > Мир чи війна. Що принесе Україні розмова президентів США та Росії

Мир чи війна. Що принесе Україні розмова президентів США та Росії

Перед переговорами Байдена та Путіна американські та європейські лідери заявили про «єдиний фронт» спротиву російській агресії проти України

771

Сьогодні о 17:00 за київським часом у режимі відеоконференції відбудеться розмова президентів США та Росії Джо Байдена та Володимира Путіна. Головна тема – українське питання. Після цього американський лідер поспілкується і з президентом України Володимиром Зеленським.

Чи допоможе «єдиний фронт»?

Авторитетне британське видання The Guardiаn вважає, що США за будь-якої ситуації готові відправити підкріплення на східний фланг НАТО у відповідь на ймовірне російське вторгнення в Україну, а також запровадити нові жорсткі економічні санкції.

Британські журналісти переконані, що у вівторок Байден твердо дасть зрозуміти Путіну, що США не виключатимуть майбутнього членства України в НАТО. Про це в понеділок американський лідер поспілкувався з європейськими колегами в рамках підготовки до саміту з Путіним.

Після цього прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що вони погодилися виступити «єдиним фронтом» щодо України. Щоправда, й надалі бракує конкретики, як саме допомагатимуть українцям країни Заходу у випадку ескалації напруги.

«США не вдадуть до радикальних контрзаходів у вигляді застосування військової сили. У планах – поєднання підтримки українських військових, потужних економічних санкцій та значного збільшення координації зусиль з європейськими союзниками з НАТО», – наголосив The Guardian високопоставлений чиновник.

Він додав, що економічні санкції з боку США та Європи можуть «завдати серйозної шкоди російській економіці». При цьому країни Заходу висловили занепокоєння через те, що Росія практично заморозила прямі контакти з українським урядом і президентом Зеленським.

Ні перемоги, ні зради

Однак така начебто одностайна та в дечому войовнича риторика колективного Заходу не дуже переконує українських політичних експертів. Тим паче, що Байдену з Путіним є про що поговорити, крім України.

«Україна – головна тема їхньої розмови, і це для нас дуже важливо. Але є ще Китай, є стратегічні ракетно-ядерні озброєння, є Іран і Сирія. І де гарантія, що однією з тем, навіть найгострішою, у підсумку не пожертвують задля глобального примирення?» – зазначив політичний експерт Петро Запотічний.

За його версією, зараз між США та Росією відбуваються торги, під час яких можна реально щось отримати, але для цього треба чимось і поступитися. Буде дуже прикро, якщо такою розмінною монетою стане «українське питання».

Однак практично всі експерти схиляються до думки, що ні явної перемоги, ні явної зради не буде. Доведеться розбиратися в нюансах, а вони завжди мають суперечливі трактування.

Зрозуміло лише те, що як Байден не погодиться надати Путіну гарантії про те, що НАТО більше не буде розширятися на Схід і не нарощуватиме на російському напрямі свою військову інфраструктуру, так і Путін не погодиться на вимоги Байдена про повернення Україні Криму, визнання Росії стороною конфлікту та не виведе війська з Донбасу.

«Через нашу страусину політику та повні провали в дипломатії останніх років, ми стали розмінною монетою. Путін, звичайно, вимагатиме максимальних поступок. Байден, напевно, на аж такі поступки не піде. Але можна не сумніватися, що нам можуть зробити цілу низку принизливих пропозицій, які не сприймуть в Україні», – вважає політолог Вадим Денисенко з Українського інституту майбутнього.

За його словами, це може збільшити політичну турбулентність всередині України, включно з розмовами про дострокові вибори.

«Кривава бійня» і «російські хлопці в трунах»

Україна довіряє даним своєї розвідки та розвідки інших держав щодо підготовки можливого наступу, але остаточне рішення про нову агресію в Москві ще не ухвалили. В разі нового вторгнення Росії відбуватиметься кривава бійня, заявив міністр оборони Олексій Резніков у інтервʼю американському телеканалу CNN.

«Я не вірю у перемогу Росії. Це буде дійсно кривава бійня. І російські хлопці повертатимуться у трунах», – переконаний він.

Резніков підкреслив, що Україна потребує міжнародної підтримки для стримування агресора.

«Якби я міг дати пораду президенту США Джо Байдену – я хотів би його попросити дати Путіну дуже зрозуміле визначення, про те, що жодних «червоних ліній» з боку Кремля бути не може. «Червона лінія» лише тут, в Україні, і світ відреагує без коливань. Нам не потрібні тут американські чи канадські солдати, щоб воювати за нас. Ми будемо боротися самі. Але нам потрібне озброєння, нам потрібна радіолокаційна боротьба», – наголосив очільник оборонного відомства.

Резніков додав, що ідея «не провокувати Росію» не спрацює. Це доведено досвідом Грузії, отруєнням в Солсбері й окупацією Криму. Міністр вважає, що тільки спільна сильна позиція країн щодо підтримки України будь-яким способом, який знадобиться, зможе стримати Кремль.

Повернути Росію в зону міжнародного права

Своєю чергою, лідер партії «Європейська Солідарність» Петро Порошенко під час брифінгу назвав ключові позиції України перед переговорами Байдена з Путіним.

«Пункт номер один. Те, за що ми трималися п’ять років мого президентства, – нічого про Україну без України. Тому важливо, щоб і наші європейські, і наші американські союзники і до, і після розмови чітко координували свої дії з українською владою, українською державою, українським народом», – сказав п’ятий президент України.

Друга позиція, на думку Порошенка, полягає в тому, що Росія не має і не буде мати право вето на вступ України до НАТО, на розширення НАТО на схід. За його словами, ініціативу Кремля та Путіна щодо так званої європейської зони безпеки можна розглядати лише тоді, коли Росія повернеться в зону дії міжнародного права, з якої вона вийшла з перших годин захоплення Криму і агресії проти нашої держави на Донбасі.

«Передумовою для будь-яких переговорів про зону безпеки є відновлення українського суверенітету і звільнення окупованих Криму та Донбасу, повернення їх до складу України», – сказав лідер «Європейської Солідарності».

Четверта дуже важлива позиція – термінове відновлення Нормандського формату, який започаткували 2014-го року.

Петро Порошенко також зазначив, що Україна би вітала призначення спеціального представника США для координації роботи в Нормандському форматі. Ще однією важливою умовою Порошенко назвав виконання Росією всіх пунктів Мінських домовленостей.

Очікування: проривів не буде

Натомість радник голови Офісу президента Михайло Подоляк в коментарі РБК-Україна розповів, що за підсумками перемовин Байдена та Путіна очікують прояснення глобальної картини.

«Обидві сторони дали зрозуміти, з чим виходять на ці переговори. Але що конкретно може перейти з можливого в практичний вимір – можна буде сказати тільки за підсумками переговорів», – зазначив Подоляк.

Крім того, Зеленський із держсекретарем США Ентоні Блінкеном під час телефонної розмови домовилися, що Байден після розмови з Путіним поспілкується з президентом України.

«У житті можливо все, але я не очікую якихось проривів. Думаю, що кожна сторона заявить своє максималістське бачення та логіку подальших дій. А потім будуть працювати різні команди над тим, як розвивати ситуацію», – заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

У Кремлі теж не чекають проривів від переговорів. «Відносини між країнами не дозволяють на таке розраховувати», – заявив прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков.

Санкції санкціями, та головне – оборона

А США твердо налаштовані на санкції проти Росії. Вони стосуватимуться найбільших російських банків і Російського фонду прямих інвестицій на випадок, якщо Росія нападе на Україну. Серед варіантів, до яких чиновники схиляються найбільшим чином, – можливість обміну Росією рублів на долари, євро і фунти.

Сенатори США закликають Байдена бути чітким і сильним у розмові з Путіним. Член комітету у закордонних справах, сенатор-демократ від штату Коннектикут Кріс Мерфі заявив, що Україна «може стати новим Афганістаном» для Росії, якщо Москва піде далі в своїх діях.

Керівник Пентагону Ллойд Остін провів нараду з військовим командуванням. При цьому він упевнений, що можливого вторгнення Росії в Україну можна уникнути шляхом дипломатії. За словами речника Пентагону Джона Кірбі, у його відомства є тверда віра у дипломатичне вирішення ситуації навколо Росії та України.

Натомість політолог Вадим Денисенко вважає, що в нас немає іншого виходу, ніж будувати сильну армію і сильну територіальну оборону та пояснювати всьому світу, що це буде дуже жорстка війна.

«Інакше нас змусять здаватися настільки, наскільки залишатимуться потуги в росіян. Ми повинні зрозуміти: навіть якщо війни не буде в січні-лютому, а поки що вірогідність відносно невелика, російську агресію ніхто не скасовував у майбутньому», – підсумував Вадим Денисенко.

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"