НТА > НОВИНИ > Новини світу > На президента СРСР Горбачова подали до суду за вбивство литовців

На президента СРСР Горбачова подали до суду за вбивство литовців

8-13-го січня 1991-го радянські десантники штурмували вільнюський телецентр, загинули 14 його захисників і один офіцер «Альфи»

111

Родичі чотирьох осіб, які загинули 13-го січня 1991-го року під час заворушень у Вільнюсі, подали до суду на колишнього президент СРСР Михайла Горбачова.

Про це повідомило литовське радіо LRT. Родичі загиблих наголошують, що Горбачов був на той час очільником держави, який ніс відповідальність за дії військовослужбовців – тому його варто притягнути до відповідальності за смерті громадян.

«Позов подали до Вільнюського міського суду в ніч проти 13-го січня, коли 31 рік тому СРСР атакував Литовський центр телерадіомовлення та Вільнюську телевежу», – повідомив Робертас Повілайтіс, син загиблого під час заворушення.

Загалом позов подали родичі чотирьох загиблих: Відаса Мацюлявічюса, Альгімантаса Пятраса Каволюкаса, Віргініюса Друскіса, Аполінараса Юозаса Повілайтіса.

«Цивільний позов до Вільнюського міського суду містить докази того, що як головнокомандувач Горбачов у січні 1991-го року володів контролем над армією, однак не зробив нічого, щоби зупинити агресивні дії військових», – зазначають родичі загиблих під час бійні 13-го січня.

Позивачі мають на меті притягнути до відповідальності Горбачова як найвищу посадову особу СРСР за вбивство громадян Литви у січня 1991-го року.

Родичі запевняють, що надали суду належні докази того, що тодішній президент СРСР Горбачов керував армією як головнокомандувач Збройних сил СРСР з 11-го по 13-те січня 1991-го року, але не діяв, аби запобігти агресії, яка спричинила смерть 14-ти людей під час заворушень біля телевізійної вежі у Вільнюсі.

«Дуже важливо, аби винних у військових злочинах і злочинах проти людяності притягнули до відповідальності», – аргументував Міндаугас Гедейкіс, юрист, який складав позов родичів.

11-го березня 1990-го року Литва вийшла зі складу СРСР, проголосивши незалежність. На початку 1991-го в країні розпочалися акції протесту проти підвищення цін, що викликало реакцію у Кремлі: 8-13-го січня 1991-го радянські війська і десантники штурмували вільнюський телецентр. Загинули 14 захисників телецентру й один офіцер «Альфи», понад тисяча мирних жителів постраждали.

Нагадаємо, в грудні міністр національної оборони Литви Арвідас Анушаускас заявив, що країна готова передати Україні летальну зброю.

Політичні експерти акцентують увагу на тому, що шантаж Росії не призвів до якихось відступів у питаннях євроатлантичних намірів України, а навпаки – загострив ситуацію навколо НАТО. Таким чином для Кремля це може мати ефект бумеранга. Адже бажання приєднатися до Альянсу вже висловлюють країни, як раніше твердо хотіли залишатися нейтральними, наприклад, Фінляндія.

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі