НТА > НОВИНИ > Місця > На Прикарпатті знайшли рідкісного звіра з Червоної книги – земляного песика

На Прикарпатті знайшли рідкісного звіра з Червоної книги – земляного песика

Щоби зберегти сліпака подільського або земляного песика, треба землі, де він живе, робити заповідними

886

В Івано-Франківській області на Касовій горі науковці виявили рідкісного звіра – сліпака подільського.

Про це повідомило Суспільне.Карпати із посиланням на заступника директора Галицького національного природного парку Володимира Бучка.

За його словами, сліпак подільський або земляний песик занесений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, Європейського червоного списку і до Червоної книги України як мало відомий вид.

«Раніше їх було багато. Земляний песик – це народна назва. Його так називали люди, коли цей песик був широко поширений. Їх знищували, вважали шкідниками. Доборолися до того, що він повністю зник», – пояснив Володимир Бучко.

Він додав, що вперше про цю тварину на землях Прикарпаття написав польський дослідник-натураліст Роман Кунце на початку 30-их років ХХ століття. Пізніше дослідник Вєжейський писав, що на Поділлі люди називають цю тварину «земляним щеням».

«Я його шукав майже 16-20 років. Просто мріяв знайти. Восени побачив на Касовій горі кротовини в землі та зателефонував до спеціаліста, який займався цим видом. Науковець працює в Інституті зоології в Києві. І він сказав, як провести розвідку, дослідження», – розповів заступник директора Галицького національного природного парку.

Київський колега порадив зняти верхній шар кротовини, знайти вертикальний основний вхід до нірок цієї тварини й виміряти його діаметр.

«Але нам пощастило: коли ми відкрили, тварина відразу відчула зміну клімату, що щось не так, і прибігла. У мене була відеокамера в руках, і я відразу відзняв цю тварину. Вона розпочала відразу закривати вхід ґрунтом», – зазначив Володимир Бучко.

Заступник директора Галицького національного природного парку відразу зрозумів, що бачить земляного песика.

«Він – більший за крота, голова широка, дуже сплюснута, немає очей. Очі редуковані. Вони йому й не потрібні під землею. У нього все пристосоване, щоб жити під землею. Він навіть не копає, як кріт. У нього лапки – малесенькі, коротенькі. Кріт копає передніми лапами, а він прогризає. У нього добре розвинені довгі верхні різці», – пояснив Володимир Бучко.

На його думку, щоб зберегти цей вид, треба землі, де живе земляний песик, робити заповідними.

«Цей вид зник, бо не терпить, коли землю обробляють. Саме суцільне розорювання земель призвело до знищення виду. Також є велика проблема інбридингу. Це – ізольовані популяції. Немає кровозмішання. Найближча відома популяція цих тварин – за 670 км. Ця відділена популяція є унікальною», – наголосив Володимир Бучко.

Наразі зоозахисники планують досліджувати стан популяції, її щільність, приблизну чисельність, також охоронятимуть територію, на якій виявили земляних песиків.

«У перспективі – розселення виду на інші ділянки. Будемо обстежувати, де можуть бути такі ж ізольовані популяції. З однієї популяції тварин переміщуватимемо в іншу, бо змішання крові – дуже корисне для збереження популяції виду. Треба зробити все, щоб цей вид зберегти», – вважає Володимир Бучко.

Нагадаємо, що минулого року поблизу села Міжріччя, що в Калуському районі, невідомі поранили рідкісного птаха – скопу. У підсумку він не вижив.

Мандруючи гірськими схилами українських Карпат, не варто забувати, що, окрім грибів та ягід, у місцевих лісах можна зустріти й диких звірів. На території України у горах водяться ведмеді, вовки, рись. Загалом хвойні ліси Карпат – це домівка для понад 70 видів ссавців.

Кого з диких тварин найчастіше можуть зустріти туристи у Карпатах, як себе поводити при такій зустрічі, – NTA розповів лісничий Микола Димидюк, який уже вісім років працює у Буркутському лісництві Верховинського району на Прикарпатті

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
1
Шооо?
0

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"