НТА > НОВИНИ > Суспільство > На заробітки за кордон. Основні правила, як не натрапити на аферистів

На заробітки за кордон. Основні правила, як не натрапити на аферистів

Майже 18% охочих поїхати на заробітки стають жертвами аферистів ще на стадії підготовки документів

183

Період пандемії не стримав хвилю заробітчан, які їдуть з України, щоб знайти роботу за кордоном. Найпопулярнішою країною залишається Польща. Утім багато з тих, хто планує податися на заробітки, залишається і без грошей, і без місця праці. Натомість стають жертвами шахраїв, які обіцяють і безпроблемний виїзд, і гарне працевлаштування, і оформлення всіх документів.

Які способи обману найчастіше використовують аферисти і як вберегтися від оманливих пропозицій, – у «Підсумках. Наживо» (щоп’ятниці на NTA).

Основні види шахрайства

Ні грошей, ні документів

«Коли ми оплатили виготовлення документів, то написали цій людині, що  оплатили рахунок у банку, чекаємо вже готових паперів. Агент з працевлаштування сказав: «Добре, як буде готове – пишіть», – і після того він ні разу не вийшов на зв’язок», – розповідає львів’янка Анастасія. Вона  одна з тих, хто потрапив на гачок до шахраїв.

Дівчина  разом із друзями шукала роботу за кордоном через інтернет. Натрапили на агента, який обіцяв допомогу: поінформував, як діяти, який перелік документів необхідно зібрати та розказав про умови праці у Португалії. Жодних підозр не виникало, та щойно йому надіслали гроші – чоловік зник.

«Кожного з нас обікрали на 5 тисяч гривень. Ніби не така вже й велика сума, але на той час для мене це було досить багато», – описує ситуацію Анастасія.

Такий вид обману є найбільш розповсюдженим, наголошують експерти. Майже 18% людей стають жертвами шахраїв ще на першому етапі підготовки документів.

«За кордоном працює до 5 мільйонів людей, то можна зробити висновок, що близько 900 тисяч людей особисто стикалися з шахрайством при працевлаштуванні за кордоном», – коментує президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.   

Виставили на вулицю не заплативши

Ще один вид шахрайства – працевлаштування у сумнівних роботодавців, які одного дня можуть виставити на вулицю не розрахувавшись із працівниками.

Саме таку непросту історію заробітків у сусідній Польщі на власному досвіді пережив Богдан із Вінниці. Його запевняли, що фірма надійна, серйозна, а всі зароблені гроші отримає на банківську картку, яку «от-от мають зробити». Та ні через тиждень, ані через три жодних коштів він та ще 20 його «колег» не отримали. Усіх, хто наполягав на виплаті заробленого, просто виставили за двері.

Водночас потерпають від шахраїв не лише українці, які працевлаштовуються за кордоном, а й іноземці, які приїжджають у пошуках роботи в Україну.

За даними Державної міграційної служби у Львівській області офіційно працевлаштовані 380 іноземців. За минулий рік їхня кількість помітно зросла, особливо в сфері IT.

«Зараз  у пунктах тимчасового перебування іноземців перебувають 10 осіб, які чекають на своє повернення після ідентифікації в країну походження. Їм тут обіцяли «золоті гори». Натомість стали нелегальними мігрантами», – розповіла начальниця управління з питань імміграції у Львівській області Ірина Росовська.

Основні поради захисту від шахраїв

Фахівці радять не довіряти фірмам з пошуку роботи, навіть, якщо ті мають ліцензію, оскільки її часто купують, а це зменшує ймовірність безпечного працевлаштування.

«Перше, не платіть гроші посередникам в Україні. Другий момент – в жодному випадку не погоджуйтесь на нелегальне працевлаштування за кордоном, бо якщо ви в Україні віддали гроші шахраям – то ви просто втратите гроші, а якщо ви приїдете і почнете працювати нелегально за кордоном, це вже загроза вашому здоров’ю і вашому життю», – рекомендує Василь Воскобойник.

Чому виїжджають українці

З початку року в умовах пандемії українці активніше їдуть до Польщі. Часто у надії на перспективу більше не повертатися додому. Серед головних причин переїзду, як свідчать дані Аналітичного центру компанії з міжнародного працевлаштування Гремі Персонал, називають:

  •  безробіття (70,9%),
  •  погану економічну ситуацію (49%),
  •  відсутність перспектив (23,2%),
  •  політичну нестабільність (22,8%),
  •  корупцію (14%).

Серед основних переваг роботи в Польщі заробітчани  відзначають:

  •  високий рівень заробітної плати в порівнянні з Україною (80,6%),
  •  стабільну економічну ситуацію (27,9%),
  •  можливість отримати робочу візу або дозвіл на тимчасове перебування значно простіше, ніж в інших країнах ЄС  (25,4%).

В Європі Україна займає перші місця серед інших країн за кількістю громадян, які перебувають на заробітках за кордоном і з кожним роком ця цифра – зростає.

“Підсумки. Наживо”

Оцініть новину
Клас!
1
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі