НТА > НОВИНИ > Економіка > Найменше немовлят за десятиліття. Що зможе мотивувати українців народжувати більше?

Найменше немовлят за десятиліття. Що зможе мотивувати українців народжувати більше?

Збільшення виплат при народженні дитини – піар чи реальний інструмент поправити українську демографію

132

Торік в Україні зафіксували найнижчу народжуваність за останнє десятиліття. У порівнянні з 2010 роком показник зменшився на 40%.

Чи покращить демографію урядова ініціатива зі збільшення допомоги при народженні дитини на 9 тисяч гривень, – досліджували у «Підсумках. Наживо» (щоп’ятниці на телеканалі NTA).

26 травня Кабінет міністрів пообіцяв збільшити обсяг державної підтримки при народженні дитини. Якщо ВРУ підтримає законопроєкт від Міністерства соціальної політики, то з 1 січня 2022 року розмір допомоги збільшать з 41 тис. грн до 50 тис. гривень. Перший платіж становитиме 12,5 тис. грн, надалі батьки отримуватимуть по 1 041 гривні щомісяця впродовж трьох років.

Зросте народжуваність чи рейтинги

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував, що це лише частина стратегії підтримки молодих родин. Також планують покращувати якість медицини для дітей, будувати нові дитячі садочки, школи, надати змогу молодим родинам придбати власне житло в рамках програми пільгової іпотеки.

Натомість економіст Віктор Борщевський переконаний, що при теперішньому рівні інфляції підвищення виплат є економічно не виправданим.

«Якщо рахувати навантаження на бюджетна такий захід і потенційні дивіденди в економічній площині, то це невиправдано. З погляду соціального і політичного популізму – це однозначний плюс, тому він, напевно, і реалізовується. Для влади – це потужний піар при мінімальній чи нульовій ефективності», – заявив економіст.

Підтверджують слова економіста і статистичні дані. Торік в Україні зафіксували найнижчу народжуваність за останнє десятиліття. Кількість новонароджених малюків скоротилася на 40%. Та якщо глянути на динаміку у більш тривалій ретроспективі, то виявиться, що значного спаду народжуваності Україна зазнала у 1990-х років.

Рівень народжуваності відновився з 2002 року. Відкладати народження дитини українців змусив 2013 рік. Війна та інфляція щороку тенденційно зменшували кількість новонароджених українців. У 2019 був узагалі найнижчий показник в Європі. В 2020-му до кризи і війни додався ще й коронавірус. Відтак, на світ з’явилось найменше дітей за усі часи незалежності – 295 тисяч.

За словами молодої мами Ольги Дорош, підтримка від держави – як крапля в морі. Першу частину допомоги отримала відразу після пологів – близько 10 тисяч, а далі щомісяця впродовж трьох років їй нараховують по 800 гривень. Цього не вистачає на потреби дитини.

Жінка переконана, що уряд має працювати не над підняттям мізерних виплат на дитину, а над покращенням інфраструктури для молодих батьків. За статистикою, лише одна з трьох мам використовує трирічну відпустку повністю – інші виходять на роботу раніше. Зокрема, і з економічних міркувань. Натомість в Україні дитину можна віддати в садок лише з дворічного віку.

Яка ситуація за кордоном?

Українка Анастасія Волошина живе у Польщі вже 5 років. У декрет жінка пішла шість місяців тому. Хоча вона не має польського громадянства, для неї діють ті ж правила, що й для полячки. При народженні дитини молоді батьки отримують доплати лише впродовж першого року. Суму формують залежно від зарплати, яку отримувала жінка до декрету.

«Мінімальна сума – тисяча злотих. Можна або одразу взяти 80%, а потім – менше. Або впродовж усього року отримувати 60% від заробітної плати»», – розповіла Анастасія Волошина.

Для себе молода мама обрала другий варіант. Щомісяця вона отримує по 1600 злотих – майже 12 тисяч гривень.

Наголосила, що у Польщі є достатньо садочків з кваліфікованими спеціалістами. Батьки мають можливість записати дитину у дошкільний заклад одразу ж після народження малюка, і навіть коли тому буде п’ять місяців, повернутися до роботи.

Вікторія Рабінович

 

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі