

На Львівщині бунт шахтарів. Причина – незмінна роками. Заборгованість по зарплаті за кілька місяців. У результаті майже 40 гірників шахти «Червоноградська» відмовилися після робочої зміни піднімати на поверхню, гірники 1-ї зміни чотирьох шахт – навпаки спускатись у шахту. Ще частина перекривають дороги.
Про «вічну» проблему шахтарів та загострення ситуації із невиплатами зарплатні гірникам цього тижня розповіли журналісти NTA у програмі «Підсумки. Наживо» (щоп’ятниці о 19.00 годині).
Шахтарі, яким урвався терпець
Ситуація загострилася 7 грудня, у вівторок. Уранці гірники спустилися в шахту і відмовилися підніматися на поверхню. Причина – заборгованість за три місяці. Щоправда, частину гірників медики підняли на поверхню через погане самопочуття та проблеми з тиском через брак повітря, втому і переохолодження.
На наступний день до протесту долучилися ще 5 шахт, які почали пікет вже на поверхні. Перекрили вулицю у Червонограді та пікетували держпідприємство «Львіввугілля». А гірники першої зміни чотирьох шахт держпідприємства відмовились спускатись в шахту працювати.
У результаті, гірникам виплатили 30 % від заборгованості за листопад. Працівники шахти таки піднялися на поверхню із глибини 500 метрів після такої звістки, однак, протест не завершили. Свої вимоги почали висловлювати вже на українсько-польському кордоні.
На страйк біля пункту пропуску Рава-Руська у четвер, 9 грудня, вийшли пікетувати 6 шахт. Кажуть, виплата у 30% із усієї суми боргу за листопад для них – просто копійки. Зараз загальна сума боргу становить уже 236 мільйонів гривень.
Чоловіки зізнаються: не знають, як виживати і годувати свою родину. А знайти нову роботу у Червоноградському районі справа не із легких.
«Порахуйте – заплатити за комуналку, за воду, купити продукти, одяг дітям, собі. За три тисячі реально це?!», – емоційно розповідає машиніст, комбайнер 1-ої Великомостівської шахти Олександр Попов.
«Ми не отримуємо – значить, не отримують і наші сім’ї, наші діти. От така ситуація. Тому ми вийшли страйкувати, добиватися наших чесно зароблених грошей», – каже підземний, гірничий монтажник на шахті “Відродження” Олександр Ройко.
Крипільник Юрій один із майже 40-ка гірників, які просиділи під землею понад 30 годин. Каже, фізично це дуже складно. Але ситуація із виплатами довела до того, що терпець вривається.
«Ми хочемо те, що ми заробили. А якщо нам регулярно не виплачують зарплати, то який сенс ходити на ту роботу і жити в тій країні? Ми ж хочемо якоїсь справедливості. Ми не прийшли отут просто так походити. От скільки ми тут працюємо на шахті – стільки і ті проблеми», – розповідає крипільник 2-ої Червоноградської шахти Юрій Канюка.
«Нам кістку кинули»
Представники профспілки додають: жодним відмовкам і аргументам влади вже не вірять. Бо зважають увагу на проблеми гірників лише тоді, коли починають вчергове страйкувати та пікетувати державні будівлі.
«Після вчорашньої акції, нам як то кажуть, кісточку дали. Тобто, перед тим грошей не було, а побачили нас, людей і зарухалися. Але нас це не рятує. Заборгованість – вересень, жовтень, листопад, грудень», – розповідає про регулярну заборгованість перед працівниками шахт голова первинної, незалежної профспілки шахти «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» Василь Лесняк.
«Оголошується якийсь страйк, йде якийсь масовий розголос проблеми, тільки в таких випадках знаходяться кошти на виплату заробітної плати», – додає підземний, гірничий монтажник на шахті “Відродження” Олександр Ройко.
Шість шахт, 7 300 працівників – перед усіма заборгованість
Держпідприємство «Львіввугілля» має 6 шахт. Загалом, на цих підприємствах є близько 7 300 працівників. Як пояснює керівництво ДП, борги накопичилися через зменшення ціни на вугілля. Тому сподіваються на допомогу з уряду.
«Ми звертаємося до всіх вже. До міністерства. Чекали, що таки буде рішення про погашення боргу. Але його не прийняли. Не вистачило голосів. Винести треба позачергову сесію, ухвалити до бюджету, щоби погасити борг шахтарям», – коментує ситуацію гендиректор ДП «Львіввугілля» Олег Акімов.
Чиновники виправдовуються: заборгованість зумовлена неналежними розрахунками споживачів енергетичного вугілля та заниженою ціною на вугільну продукцію протягом року.
«Міністерство енергетики вже звернулося до Мінфіну з пропозицією збільшити видатки на виплату зарплат шахтарям у цьому році. Йдеться про 900 млн гривень на виплату зарплати усім вуглевидобувним підприємствам України», – каже директор департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації Богдан Кейван.
Додатково 90 млн гривень планують перерозподілити за рахунок економії по інших програмах Міненерго. Відповідний проєкт розпорядження вже подали на розгляд Уряду.
Вирішальний тиждень для шахтарів
Наступного тижня у ВРУ повторно розглядатимуть питання фінансування вугільної промисловості для виплати зарплат гірникам у цьому році. Адже, на минулому засіданні питання фінансування залишилось без підтримки. Якщо ж влада так і не дослухається до шахтарів – довго терпіти чоловіки не планують. Анонсують страйк під стінами парламенту.
Юлія Бундз
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал "Пряма мова Львова"
Коментарі