НТА > НОВИНИ > Новини світу > Народна революція чи «аншлюс» від Путіна. Куди завернуть події в Казахстані

Народна революція чи «аншлюс» від Путіна. Куди завернуть події в Казахстані

Регіональна казахська специфіка на тлі зовнішньої агресії матиме визначальний вплив на те, як рухатиметься країна надалі

203

Ситуація у Казахстані розвивається стрімко:

– перші мирні мітинги 1-го січня через збільшення цін на газ

– масовіші протести в наступні дні з політичними та деякими іншими вимогами, які супроводжували спалення адмінбудівель та машин

– нічні погроми та мародерство у великих містах із захопленням зброї військових і правоохоронців

– введення російських військ під виглядом Організації договору про колективну безпеку

– ранкові зачистки центральних площ і вулиць Алмати й інших важливих населених пунктів країни зі сотнями жертв протестувальників

Як розвиватимуться події далі – прогнози висувають різні. Але переважна більшість політичних експертів сходиться на думці, що варто звертати першочергові увагу на ментальні особливості казахів та імперські й агресивні наміри Кремля, який хоче збільшити контроль за великою країною.

Ранкова зачистка

Сьогодні, після декількох локальних перемог мітингарів у попередні дні, ініціативу перебирає на себе влада. Робить вона це в тому числі і за підтримки російських багнетів.

Як повідомила ціла низка телеграм-каналів, уночі в Алмати прибув перший борт із російськими військами. Вони провели короткі відпрацювання і розпочали чергування в місті. Крім того, військові частини поблизу Алмати привели у бойову готовність.

За інформацією Ваzа, що посилається на місцевий департамент поліції, мешканцям Алмати зранку розіслали смс-повідомлення з попередженнями про проведення «антитерористичної операції» у місті та вимогою не залишати домівки. Оскільки не всі протестувальники погодилися виконувати вказівку влади, під час зачистки загинули декілька десятків людей. Точні цифри невідомі.

Площу Республіки в Алмати зачистили декілька сотень силовиків у камуфляжах і масках. Вони оточили центр міста та відкрили стрілянину у людей, які там усе ще залишалися.

Загалом на території всієї країни під час протестів постраждали сотні людей, багато з них – в реанімації. І цифри продовжують зростати

У дещо менших кількостях, але мітингарі продовжують збиратися у містах Казахстану. Зокрема, в Таразі цієї ночі протестувальники спалили офіс партії Nur Otan. Відбуваються сутички з поліцією у Талдикоргані та Бішкеку.

«Особисте НАТО Путіна»

Росія вже воює в Казахстані

На прохання президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва Організація договору про колективну безпеку (ОДКБ) надіслала туди війська. Від Росії до складу цього контингенту ввійшли підрозділи повітряно-десантних військ.

До ОДКБ входять Вірменія, Казахстан, Киргизія, Росія, Таджикистан і Узбекистан. Цю організацію ще називають «особистим НАТО Путіна», оскільки створена вона якраз на противагу Північноатлантичному альянсу.

 

До речі, за правління Віктора Януковича туди запрошували й Україну. Однак тодішній наш президент не «вляпався» у ще одну авантюру…

В одній зі статтей договору ОДКБ сказано: «У разі вчинення агресії (збройного нападу, що загрожує безпеці, стабільності, територіальній цілісності та суверенітету) на будь-яку з держав-учасниць всі інші держави-учасниці на прохання цієї держави-учасниці негайно нададуть їй необхідну допомогу, включаючи військову».

Зараз президент Токаєв усе подає під таким соусом, що протести в Казахстані регулюють іззовні, тож саме тому він покликав на допомогу сусідів. Судячи з усього воювати з казахським народом будуть російські та білоруські солдати.

Тактичний перепочинок для України

«Не встиг президент Казахстану Токаєв закликати іноземних карателів душити власний народ, як ці карателі оголосити, що вже поспішають це зробити. Так само, як це свого часу робив зрадник Янукович, який закликав Путіна ввести війська в Україну. Іронічно, що і тут Москва вирішила прикритися маріонетками. Офіційну заяву про «введення миротворчого контингенту» від імені ОДКБ зробив вірменський прем’єр Пашинян», – зазначив Андрій Іллєнко, заступник голови Всеукраїнського об’єднання «Свобода»

За словами політика, таким чином Путін, вводячи війська у Казахстан, відкриває ще один фронт. На думку Іллєнка, Україна в такій ситуації отримала шанс на тактичний перепочинок, оскільки Кремлю зараз треба гасити пожежу в іншому місці. І тепер нашим неочікуваним союзником став повсталий казахський народ.

Гібридні технології Кремля

«Тепер пазл склався, – фактично погодився з такою тезою Борислав Береза, український політик і громадський діяч. – Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв обміняв свою лояльність Кремлю і за допомогою сценаристів Росії майже позбувся Назарбаєва та його клану. Якщо у них піде все, як задумали, побачимо швидкий аншлюс Казахстану. Враховуючи недавнє поглинання Путіним Білорусі, можна говорити про послідовну реалізацію сценарію СРСР 2.0»

Борислав Береза переконаний, що треба готуватися до протидії частині сценарію, який вони присвятили Україні.

Він акцентує увагу на тому, що для масової аудиторії сформували картину кричущого хаосу та бардаку у різних містах Казахстану на тлі тотальної бездіяльності казахських силовиків.

Більше того, представники казахського МВС, Нацгвардії та інших відомств начебто спеціально не оборонялися і здавалися до рук войовничих натовпів. Все це ретельно фіксували і в режимі реального часу видавали під потрібним соусом у соцмережі.

«Казахські протести – це черговий тест-драйв гібридних технологій, які раніше обкатали в Україні та Білорусі з поправкою на центральноазійську специфіку, та місцеві гарячі голови», – підсумував Борислав Береза.

Вимоги революціонерів і боротьба кланів

Загальний перелік вимог, які висунули активісти під час казахської революції, виглядає таким чином:

– негайне звільнення всіх політв’язнів;

– повна відставка та складання повноважень президента, голови Ради безпеки Казахстану, уряду та парламенту;

– політичні реформи: створення тимчасового уряду з авторитетних та публічних громадян – учасників опору у Казахстані; проведення силами тимчасового уряду вільних виборів;

– головною умовою політичних реформ є неухильна відданість цінностям демократії та дотримання прав людини, визнання років правління СРСР злочином проти народів пострадянської імперії, засудження військової агресії проти України й анексії Криму, вихід зі складу СНД, ЄАЕС та інших союзів із Російською Федерацією.

Однак чи найбільшою проблемою залишається те, що ці загальні тези для більшості населення не є надто близькими. Все розпочалося з підвищення цін, а тепер кожен регіон має власні вимоги та заклики, і вони часто суттєво відрізняються одне від одного.

Політичні експерти стверджують, що підігнати події в Казахстані під лекала «демократичного протесту» (в трактуванні України) чи «кольорової революції» (як це розуміє Росія) не вийде. У Казахстані діє проста для них, але складна для решти світу кланова система.

Наприклад, Назарбаєв належить до роду шапирашти зі Старшого жузу. Чинний президент Токаєв теж зі Старшого жузу, але з іншого роду – жалайири. А ще є роди Середнього жузу та Молодшого жузу, які за Назарбаєва втратили вплив, хоча саме вони контролюють головні поклади нафти.

Словом усе дуже заплутане. І до економічних та політичних причин треба додавати традиції, про природу яких за межами Казахстану розуміння не так багато.

Вище згадані жузи – це історичні етнотериторіальні родоплемінні об’єднання казахів-кочовиків, що відрізнялися між собою за соціально-економічним життям, побутом і культурою етнічних груп, що їх складали. Через це виникла відповідна ієрархія суспільства, яка відобразилися в історичній свідомості, спорідненості та старшинстві. Її дотримують дотепер.

Тому ситуація в Казахстані розвиватиметься по-іншому. Не так, як свого часу в Україні чи, скажімо, в Білорусі. Але одне можна сказати з упевненістю: у геополітичному вимірі боротьба за Казахстан теж буде дуже важливою для ключових гравців вищої ліги світової політики.

Віталій Павлишин

Оцініть новину
Клас!
0
Я це люблю
0
Ха-ха
0
Сумно
0
Злість
0
Обіймашки
0
Шооо?
0

Коментарі